Ela Karşıyakalı Yurt Türküsü Şiirini Okuyor

Ela Karşıyakalı Yurt Türküsü Şiirini Okuyor

Yüreğinde vatan sevgisi olmayanlar üzerinde yaşadığı toprakların değerini bilemezler. Küçük  yaşta yurt sevgisi ile yetişen genç dimağlardan birisi olan Ela Karşıyakalı Vasfi Mahir Kocatürk ün yazdığı yurt türküsü şiirini büyük bir içtenlik ve heyecanla okuyor. Ela Karşıyakalı’nın Yurt Türküsü Adlı Şiir Videosu Ela Karşıyakalı’nın okuduğu şiir ile ilgili düşünceleri şu şekildedir; “Yurt Türküsü” adlı şiiri […]

Yüreğinde vatan sevgisi olmayanlar üzerinde yaşadığı toprakların değerini bilemezler. Küçük  yaşta yurt sevgisi ile yetişen genç dimağlardan birisi olan Ela Karşıyakalı Vasfi Mahir Kocatürk ün yazdığı yurt türküsü şiirini büyük bir içtenlik ve heyecanla okuyor.

Ela Karşıyakalı’nın Yurt Türküsü Adlı Şiir Videosu

Ela Karşıyakalı’nın okuduğu şiir ile ilgili düşünceleri şu şekildedir;

“Yurt Türküsü” adlı şiiri Cumhuriyetimiz’in 95. yılı kutlamalarında okumak beni çok mutlu etti ve heyecanlandırdı. Çünkü Atatürk ve silah arkadaşları yurdumuzu düşmanlardan kurtarmasaydı “güzel yurdum” diyerek özgürce şiirimi okuyamaz; su kaynaklarımızdan doya doya su içemez; ağaçlarımızın gölgelerinde huzurla dinlenemezdik.

Cumhuriyet, bizim özgürce nefes alma sebebimizdir. Atatürk, Cumhuriyet’i yarının büyükleri olan bizlere emanet etmiştir. Bizler de bu emanete sıkı sıkı sarılmalı ve Cumhuriyetimiz’in değerini bilmeliyiz. Sonsuza dek yaşasın Cumhuriyet, yaşasın güzel yurdum!

Yaratılış olarak farklı şeylere ilgi duyar ve okulda kendimizi geliştirerek bilgi birikimimizi artırırız. Söz konusu vatan olunca akan sular durur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çok net bir şekilde özetlediği gibi “Söz konusu Vatan’sa gerisi teferruattan ibarettir.”

Küçücük yüreğine kocaman memleket sevgisi yerleştiren Ela Karşıyakalı sevgisini, coşkusunu şiir okuyarak sevdikleriyle paylaşıyor. İnsanların kimi spora, kimi müziğe, kimisi annesine-babasına ya da bir başka varlığa değer  verir. Bazıları  da üzerinde yaşayacağı vatanı sever.  Vatan yoksa gerisini gözü görmez.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Akıllı Telefonlarda Zirve Kapışması

Anasız,  babasız, kardeşsiz, yarsız olabiliriz ama vatansız asla olamayız. Vatan  sevgisi küçük yaşlarda çocukların yüreğine kazınmalıdır. Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu eşsiz ülke Türkiye’yi düşmandan temizlemek için gece-gündüz demeden mücadele ettiler. Bizi tarih sayfasından silmek isteyen emperyalistlere gereken cevabı en iyi şekilde verdiler.

Vasfi Mahir Kocatürk, Türk edebiyatının değerli yazarlarından, şaiirlerinden birisidir. Değerli  şairimiz 1907 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Edebi  araştırma özelliği de bulunan şair aynı zamanda öğretmen olarak memleketin farklı bölgelerinde çocuklara eğitim hizmeti vermiştir. Fedakarlık,  kahramanlık, vatan, millet sevgisi ve milli duygular üzerine edebi eserler vermiştir. 1961 yılında da vefat etmiştir.

Vasfi Mahir Kocatürk’ün şiir kitapları arasında “Hayat şarkıları, Ergenekon, Bizim Türküler, Geçmiş Geceler, Tunç Sesleri, 10 İnkılâp  ve Dağların Derdi” yer almaktadır. Ayrıca oyun ve deneme- inceleme yazıları da yazan şair Vasfi Mahir Kocatürk ün Yurt Türküsü adlı şiirini hemen her Türk bilir ve severek okur. 9 Eylül İlkokulu’nda başarılı bir öğrenci olan Ela  Karşıyakalı da yüreğindeki memleket sevgisini dile getirmek için şairimizin ünlü şiiri ile seslenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?