Ela Rüya Gemisinde

Ela Rüya Gemisinde

Küçük yazar adaylarına cesaret vermek adına, onların yazdığı bütün hikaye denemelerini seve seve sitemizde paylaşıyoruz.

Hikayenin kahramanı aynı zamanda bu hikayenin yazarı da oluyor. İlkokul 2. sınıfa devam etmekte olan Ela çocuklar için hikaye yazma uygulamasının bir denemesini başarıyla gerçekleştirmiş. Hikaye haritasında olayın geçtiği yer Ela’nın evi, zaman sonbahar, hikayenin ana ve tek karakteri yine Ela. Hikaye haritasındaki olay ise şu şekildedir. Ela bir film izliyor ve bu filmin etkisinden kurtulamıyor.

Küçük yazar adaylarına cesaret vermek adına onların yazdığı bütün hikaye denemelerini seve seve sitemizde paylaşıyoruz. İlkokul çağında veya diğer eğitim kademelerinde hayatını eğitim sıralarında sürdüren herkese kapımız açıktır. Çalışmalarınızı bizimle paylaşırsanız seve seve sitemizde yer veririz.

Şimdi sıra geldi Ela’nın Rüya Gemisi’ni yüzdürmeye.

Ela sabah erkenden uyanmış, elini yüzünü tertemiz yıkamış. Pekiştirerek söylediğimizi abartıyormuşuz gibi düşünebilirsiniz ama gerçekten temizliği hakkıyla yapıyor. Ela öğretmenin söylediği, “Kişisel temizlik yapılırken ellerimizi 3 kere sabunmalıyız.” sözünü prensip haline getirir. Her zaman bu güzel alışkanlığı sebebiyle ellerini pırıl pırıl yapar, mis gibi kokar. Her ne kadar annesi, sabun çabuk tükeniyor, diye serzenişte bulunsa da temizlik yapmaya bayılıyor. Özellikle de kişisel temizliğine çok önem veriyor.

Ela annesi ile birlikte hazırladıkları kahvaltıyı hep birlikte yapıyorlar. Sonra sizin de tahmin edeceğiniz üzere doğru lavaboya gidip dişlerini fırçalıyor. Peki sizce diş fırçasının üzerine ne büyüklükte diş macunu koyuyor?

Fındık?

Nohut?

Hayır, hayır, bilemediniz! Mercimek tanesi kadar diş macunu sürüyor Ela. Başlıyor dişlerini fırçalamaya. Fırçalarken yukarı aşağı hareketler yapıyor. Arada ‘o’ harfi şeklinde fırçasını dişlerine sürüyor. Yine öğretmeninin uyarısını dikkate alıyor, yaklaşık 3 dakika dişlerini fırçalıyor. İnci gibi dişlere sahip oluyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dinlemek, Konuşmak

Sahi, Ela’nın Rüya Gemisi nerede yol alıyordu!? Tamam hatırladım. Dişlerini fırçaladı, çizgi film izlemeye başladı. İzlediği filmin karakterinin adı Ece adında bir kızmış. Bu kızın bir tayfası varmış. Bir gün Ece bir guguk kuşu görmüş. Ona yem vermiş. Guguk kuşu da onun sözünü dinliyormuş bu çizgi filmde.

Ela çizgi film bitince televizyon kapatmış. Başarılı bir öğrenci olmak için derslerine hazırlıklı gitmek gerektiğinin bilincinde imiş. Okul için gerekli bütün çalışmaları evde tamamlamış. 3 saat sonra babası eve gelmiş. İzlediği çizgi filmi Mesut adındaki babası ve Türkan adındaki annesine anlatmış. Ailece kaliteli vakit geçirmişler, akşam çabucak oluvermiş. Yine annesine yardım ederek akşam yemeğini birlikte hazırlayıp yemişler. Biraz oturup dinlendikten sonra meyvelerini yemişler. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi sıra yine diş fırçalamaya gelmiş ama bu sefer sadece Ela değil ailece diş fırçalamışlar.

Sıra okuma saatine gelmiş. Ela yarım saat hikaye kitabı okumuş ve sonra mışıl mışıl uykuya dalmış. Uyur uyumaz rüyalar alemine girmiş.

Ela rüyasında bir kaptanmış. Ela tayfanın başıymış. Rüyasında bir papağanla karşılaşmış. O papağanı çok sevmiş, ona hep yem vermiş. Onunla şakalaşmış ama bir sorun varmış. Oralar çok soğukmuş. Bu yüzden papağan gitmiş. Ela tayfası ile papağanı aramaya başlamış.

Yollarına bir kardan adam çıkmış. Ela sormuş:

-Merhaba kardan adam! Bir papağan gördün mü?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Kardan adam:

-Evet, demiş.

-O zaman yerini söyler misin?

-Hayır!

Kardan adam:

-Ama isterseniz haritasını çizerim, demiş.

Kardan adamın yardımıyla papağanı bulmuş. Ela Rüya gemisinde yol alırken birden annesinin onu hafiften sarstığını hissetmiş ve gözlerini açmış. Rüya burada son buluvermişşş.

Ela Karşıyakalı tarafından sitemize gönderilen hikayenin orijinali yukarıdadır. Bu hikaye yazar adayımızı çok merak ettiyseniz sizlere arkadaşlarıyla paylaştığı bir etkinliğin videosunu da ekliyoruz. Böylece hem kendini tanımış olacaksınız hem de onun anlattığı lav lambası modelini evde deneme şansı yakalayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. hikaye ve deneysel çalışman çok güzel olmuş. Ellerine sağlık canım. Daha birçok güzel çalışmanı bekliyoruz 😍😍😍

  2. Elacım çok güzel bir hikaye olmuş senin yaşındaki bütün arkadaşlarına örnek olmuşsun 😍. Başarılarının devamını dilerim !!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?