Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi

Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi

Kaynak kesin olarak bilinmemekle birlikte Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi hakkında iki türlü rivayet ortaya çıkmaktadır.2 Birinci hikaye hepinizin tahmin edebileceği üzere, bir annenin zor şartlarda büyütüp beslediği bir erkek çocuğunu askere göndererek sonucunda şehit tabutu ile geri dönmesi sonucunda dayanılmaz acılar içinde yaptığı ağıt olduğu söylenmektedir. Eledim Eledim Türküsü Dinle Türkünün kaynağı varsayılan ikinci hikayede ise; evli bir […]

Kaynak kesin olarak bilinmemekle birlikte Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi hakkında iki türlü rivayet ortaya çıkmaktadır.2

Birinci hikaye hepinizin tahmin edebileceği üzere, bir annenin zor şartlarda büyütüp beslediği bir erkek çocuğunu askere göndererek sonucunda şehit tabutu ile geri dönmesi sonucunda dayanılmaz acılar içinde yaptığı ağıt olduğu söylenmektedir.

Eledim Eledim Türküsü Dinle

Türkünün kaynağı varsayılan ikinci hikayede ise; evli bir çiftin uzun süre çocukları olmadığı için bir erkek çocuk evlat edinirler. Çocuğu özellikle anne çok sever, onu gözü gibi koruyarak büyütür, besler. Ancak kısa süre sonra kadının kocası vefat eder. Kadın çocuğunu aynalı beşiklerde büyütür. O zamanlar çok değerli olan çocuklara bu beşik çok para verilerek satın alınırmış. Kadın çocuğunu ninnilerle uyutmuş, höllük adı verilen özel bir kundakla büyütmüş, çocuğunu bu höllük adı verilen, o dönemin özel bir sağlıklı yetişme aracı kabul edilen bu araç çocuğu soğuktan, üşümekten hastalıktan koruyan kundaklama sisteminin adıymış. Eledim Eledim Türküsünün Sözleri Hikayesi çok ilginçtir.

Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi

Kısacası, ayrıcalıklı çocuklara yapılan farklı, değerli, özel ilgi ve bakım gösterilmiş büyütülmüş, koskocaman adam olmuş. Koskocama delikanlı olmuş askerlik çağı gelmiş ve askere gitmiş.
Burada ilginç olan, kimsenin bilmesini istemediği gizli bir aşk hikayesi varmış. Bu da kadının üvey evladına olan, içten içe yanan gizli aşkı imiş. Kadın bunu doğal olarak kimseye, hatta oğluna bile söyleyememiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türk-Emevi Savaşları ve Müslümanlık

Nihayetinde üvey oğlunun şehit haberini aldığı zaman ağıtlar yakarak, gizli aşkına yazdığı, okuduğu ağıtlarla şifrelerini vermiş. Bu şifreleri de türkünün sözlerini okuduğunuz zaman anlamak çok zor olmasa gerek. Özellikle kalın ve kırmızı renkli bölüm çok açık ve net değil mi?
Her iki Eledim Eledim Türküsünün Hikayesi de rivayet olduğu için kesin olarak hangisinin doğru olduğu bilinmemektedir. Karar sizin.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?