Elektrik Faturasındaki Gereksiz ‘Bedeller’

Elektrik Faturasındaki Gereksiz ‘Bedeller’

Elektrik Mühendisleri Odası maliyet kalemlerinin gizlenerek tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle yeni elektrik tarifesini yargıya taşıdı. Danıştay’a götürülen yeni tarifede geçerli olacak olan bedeller, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun şeffaflık ilkesine ve ikincil mevzuatta bulunan düzenlemelerle, tüketicinin korunmasına yönelik mevzuata aykırı durum teşkil ettiği ifade edilerek iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması […]

Elektrik Mühendisleri Odası maliyet kalemlerinin gizlenerek tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle yeni elektrik tarifesini yargıya taşıdı. Danıştay’a götürülen yeni tarifede geçerli olacak olan bedeller, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun şeffaflık ilkesine ve ikincil mevzuatta bulunan düzenlemelerle, tüketicinin korunmasına yönelik mevzuata aykırı durum teşkil ettiği ifade edilerek iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması talep edildi.

Yeni tarifelerin faaliyet bazlı araştırmasının bulunmaması ve maliyet içeriklerini tam olarak açıklaması sebebiyle, kullanıcıların bu durumu denetleyemez hale geldiği öne sürüldü.
Düzenlenen yeni tarife ile bütün tarife bileşenlerinin ‘dağıtım bedeli’ ve ‘enerji bedeli seviyesine indirgendiği söyleniyor.

Elektrik Faturasına Eklenen Bedeller

 Elektrik Mühendisleri Odası yaptığı açıklama ile önceden 1 kilowatt saatlik enerji elde etmek için, ‘kayıp kaçak bedeli’, ‘dağıtım bedeli’, ‘perakende satış hizmet bedeli’, ‘perakende tek zamanlı enerji bedeli’ ve ‘ iletim bedeli’ gibi farklı başlıklarda yapılan kesintiler kafa karıştırmaktadır. Kesintilerin tam olarak ne kadar olduğunu ayrı ayrı gösterilmediği ve sayaç okuma bedeli olarak kabul edilen maktu bedelin de tanımlandığı öne sürdü.

Yapılan düzenleme ile bütün tarifeler iki başlık altında toplanarak ‘dağıtım bedeli’ ve ‘enerji bedeli’ altında toplanmasına itiraz edilerek Danıştay’a başvuruldu.
Danıştay’a verilen dilekçede, tüketicinin korunması yönündeki mevzuata uygun olmayan elektrik tüketim bedellerinin, her birinin farklı şekillerde alındığını ve yeni tarifleri bu miktarların oranının tam olarak gösterilmemesi nedeniyle abonelere ödeme bilgileri tam olarak gösterilememektedir. Yapılan bu keyfi uygulamanın neden olduğu yanlış ve eksik çalışma belirsiz bir süreç içerdiği vurgulanmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deprem Gerçeği Gözardı Edilmemeli
Elektrik Faturasında Hangi Bedeller Ödeniyor

 Ayrıca dilekçede, şeffaflık ilkesinin ortadan kaldırmak istendiğini, fiyatlandırmanın net olarak herkesin bilgilenemediğini ifade eden cümleler yer aldı. Ayrıca davalı olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kendi aldığı kararla tarifelerin kamuoyunun ve tüketicilerin anlayamayacağı şekilde düzenlendiğini, şeffaflık ilkesinin ihlal edildiği vurgulandı.
Mahkemeye taşınan dilekçede dikkat çekici olun olan bölümlerden birisi de zorunlu asgari bilgilere yer verilmemesi sebebiyle, tarifeye ilişkin kasıtlı bilgi saklama yönelik çalışmalar olduğu ifade edildi.
Her ay tüketiciden kesilen sayaç okuma bedelinin tüketime paralel olarak belli bir oranda belirlenmesi hukuka aykırılık teşkil ettiği de belirtilmiştir.

Mahkemenin vereceği karar bütün tüketiciler tarafından merakla beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?