Elektrik İhtiyacı Güneş Panelleriyle Karşılanıyor

Elektrik İhtiyacı Güneş Panelleriyle Karşılanıyor

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de enerji sektörü oldukça pahalı. Petrol ürünleri başta olmak üzere elektrik ve diğer enerji çeşitleri tüketicileri kara kara düşündürüyor. Bu soruna çözüm bulmak isteyen müteşebbis veya bireysel girişimci oldukça fazla. Zaman zaman haber kanalları aracılığı ile enerji sorununa çözüm bulmak için çeşitli girişimlerde bulunan insanlar olduğunu okuruz. Kimisi suyla çalışan […]

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de enerji sektörü oldukça pahalı. Petrol ürünleri başta olmak üzere elektrik ve diğer enerji çeşitleri tüketicileri kara kara düşündürüyor. Bu soruna çözüm bulmak isteyen müteşebbis veya bireysel girişimci oldukça fazla. Zaman zaman haber kanalları aracılığı ile enerji sorununa çözüm bulmak için çeşitli girişimlerde bulunan insanlar olduğunu okuruz. Kimisi suyla çalışan araba yapmak için çaba harcar, kimisi de güneşten enerji üreterek sıfır maliyetle enerji sorununa çözüm bulur.

Bugünkü haberimiz aynı şekilde enerji daha boğazından kurtulmak, giderleri azaltmak için çaba harcayan bir girişimci. Aldığı neticede oldukça başarılı. Diğer büyük girişimcilere örnek olacak nitelikte.

Erdem D. adındaki vatandaş günübirlik yat işletmeciliği yapmaktadır. Masrafların ağır gelmesi sebebiyle yat için güneş enerjisi kullanmaya karar verdi. Erdem D. böylece bir yılda 10 bin lira civarında tasarruf yapıyor. Gerçekten okuyanları hem heyecanlandırıyor hem de meraklandırıyor.

Antalya’nın Kemer ilçesinde yaşayan denizci, turizm mevsimine hazırladığı teknesini güneş enerjisi ile işletmeye karar verdi. Günübirlik tekne işletmeciliği yapan ve 165 kişi kapasiteli ‘Megastar’ adını verdiği yatta güneş enerjisi kullanarak büyük tasarruf yapıyor. Ekonomik kriz sebebiyle turizm sezonunun beklenilen seviyede olmaması nedeniyle de Megastar adlı yatın içindeki müzik sistemi, buzdolabı, elektrik ihtiyacını gidermek amacıyla güneş panelleri kullanmaya başladı. Yat için faktörlü güneş panellerinin montajını İstanbul’dan sipariş etti ve montajını da kendisi yaptı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında
yat işletmeciliği

Erdem D. geceleri kullanılmadan öylece bekleyen yatın sadece gündüz tura çıkması sebebiyle böyle bir sistem kurma düşüncesi aklına yattı. Yaptığı hesaplama sayesinde yılda 10 bin liraya yakın tasarruf yapacağını anladı. Güneş panellerinden önce akaryakıtla çalışmakta olan jeneratör bu ihtiyacı karşılamadı. Dumlupınar kendisinin kurduğu 3 güneş paneli sayesinde elde ettiği elektriği aküde toplayarak ihtiyaç olan noktalarda kullanıyor.
Yaklaşık 20 seneden beri bu sektörde çalıştığını dile getiren Erdem D., ‘Masraflar bizi biraz rahatsız etmeye başlayınca yenilenebilir güneş enerjisi konusunda tavsiyeler aldım. Bazı firmalardan fiyat olarak en uygun fiyat sunan ile anlaştım. Çok iyi oldu. Her türlü ihtiyacımıza cevap veriyor. Üç tane dolabımızı rahatlıkla çalıştırıyoruz. Müzik sistemi, lambalar ve her şey aynı anda rahatça çalışabiliyor. Acil durumlar olduğu zamanda jeneratör sayesinde bu işi çözüyoruz. Dediğim gibi günübirlik yat işletmeciliği yapan arkadaşlarına yenilenebilir enerji olan güneş panellerine davet ediyorum.’ dedi.

Erdem D. günübirlik yat işletmeciliğinde çocukları ve eşinin de kendisine yardımcı olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

‘Günübirlik işlettiğimiz yatta iki gemici, bir yardımcı personel, bir aşçı, bir barmen ve kaptan olmak üzere toplamda 6 personel çalışmaktadır. Megastar’ı abim ile ortak olarak işletiyoruz. Çocuklar ve eşim de bana yardımcı oluyor. Okulların tatil olduğu yaz sezonunda çocuklar hemen hemen her gün bize yardım ediyor. Böylece güzel bir aile şirketimiz oldu.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  UÇAK NASIL HAREKET EDER?

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?