Elektrik Sayacının Çalışma Prensibi

Elektrik Sayacının Çalışma Prensibi

 Elektrik Sayacı Nedir Nasıl Çalışır Elektrik sayacı ne kadar elektrik sarf ettiğimizi hesaplayan saatlerden biridir. Günümüzde dijital yani sayısal olarak da ölçüm yapabilen elektrik sayaçları mevcuttur. Elektrik Sayacının temel parçalarının en önemli parçası olan numaratör, tüketilen enerjinin miktarını göstermeye yarar. Elektrik sayacın bütün gizemi sihirli dönen disktedir. Elektrik Sayacı bunu da elektro mıknatıslar yardımıyla yapmaktadır.  Elektrik […]

 Elektrik Sayacı Nedir Nasıl Çalışır

Elektrik sayacı ne kadar elektrik sarf ettiğimizi hesaplayan saatlerden biridir. Günümüzde dijital yani sayısal olarak da ölçüm yapabilen elektrik sayaçları mevcuttur. Elektrik Sayacının temel parçalarının en önemli parçası olan numaratör, tüketilen enerjinin miktarını göstermeye yarar. Elektrik sayacın bütün gizemi sihirli dönen disktedir. Elektrik Sayacı bunu da elektro mıknatıslar yardımıyla yapmaktadır.

Akıllı Elektrik Sayacı

 Elektrik sayacı sarfiyat ölçümü ve bunun karşılığı faturalandırmaya yardımcı olan teknolojik numaratörtür. Dijital olanlar kullanım olarak çok kolaydır. Tarifenizi seçme hakkı da vermektedir. Gece kullananlar mutlaka standart tarifryi bırakmalıdır. Gece tarifesi çok ucuzdur. Kilowat cinsinden saatin işlevi çok fazladır Kullandığınız kilowatı da gözlemleme imkanı tanır. Videoda izleyince net bir şekilde bilgi sahibi olursunuz.

Akıllı Elektrik Sayacı Nasıl Çalışır


Elektrik sayacı bunu nasıl becerdiğini anlamak için ise sayacın içini açıp içindeki bileşenlerin incelenmesi ile mümkündür. Elektrik sayacının içindeki en önemli parça aliminyum disklerdir. Diskin bağlı olduğu bir mil ve bu mile bağlı olan dişliler döndükçe bu sisteme bağlı olan çarklarda döner. Bu sistemi harekete geçiren ilk adım bakır teller tarafından gerçekleştirilir. Elektrik akımı bu 2 telden bobine gelir ve sayaca ulaşır. Bu akım dakikada 120 kez yön değiştirir ki alternatif akım buna denir. Bu alternatif akım bobinleri mıknatısa dönüştürür. Ulaştırdığı elektro mıknatısların her biri manyetik alan oluştururlar ve akımın yönünü saniyede 120 kez değiştirirler. Hemen yanındaki alünminyum diske ulaştırarak işlem tamamlanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Araçlarda Yazın Yapılması Gereken Bakımlar

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?