Elektronik (on-line) Ehliyet E-Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektronik (on-line) Ehliyet E-Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sürücü kurslarına kayıt yaptıran adaylar ehliyet almanın 1. basamağı olan e – ehliyet sınavının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor. Geniş kitleler tarafından ilgi ile takip edilen online ehliyet sınavı nedir, nasıl yapılır bilmek istiyorlar. Biz de elektronik sınav ile ilgili bilinmesi gerekenleri herkesin rahatça anlayıp öğrenebileceği şekilde kaleme aldık. Sınavdan önce yazımızı okuyup hazırlıklı gitmeniz halinde […]

Sürücü kurslarına kayıt yaptıran adaylar ehliyet almanın 1. basamağı olan e – ehliyet sınavının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor. Geniş kitleler tarafından ilgi ile takip edilen online ehliyet sınavı nedir, nasıl yapılır bilmek istiyorlar. Biz de elektronik sınav ile ilgili bilinmesi gerekenleri herkesin rahatça anlayıp öğrenebileceği şekilde kaleme aldık. Sınavdan önce yazımızı okuyup hazırlıklı gitmeniz halinde online ehliyet sınavında başarılı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

Bu yazımızda e-ehliyet sınavına nasıl hazırlanılır, kaç soru sorulur, kaç puan alınmalıdır, sınavda neler yapılmalıdır… öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca, merkezi teorik sınavında başarılı olamayanların elektronik ehliyet sınavına giremeyeceklerini ve e-sınavın geçilebilmesi için kaç soru yapılması gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız. MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında başarılı olmak için öncelikle e-sınavdan en az 70 alınmalıdır.

Birçok denklemi içinde barındıran bu uygulamada bazı püf noktalarının öğrenilmesi durumunda elektronik ehliyet sınavında başarı oranınızın artmasına vesile olacaksınız. Örneğin elektronik ehliyet sınavında kaç hakkınız bulunmaktadır, randevu tarihi değiştirilebilir mi, sınav süresi ne kadardır, başvuru nasıl yapılır, ehliyet sınavı ücretleri ne kadardır, sonuçları nasıl öğrenebilirsiniz, sınav tarihlerini nasıl öğrenebilirsiniz…

Herhangi bir sürücü kursuna kayıt yaptırıp sınava girme hakkı elde eden adaylar hangi basamakları sırasıyla yapmalıdır? Şimdi tek tek açıklıyoruz.


MTSK e-ehliyet sınavı hakkında

MTSK e-ehliyet sınavına kimler katılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetki verilen ve denetlenen motorlu taşıt sürücü kursları bünyesinde hazırlanan herkes, gerekli şartları yerine getirmesi durumunda on-line ehliyet sınavına katılma hakkı elde eder. Bu sınava ya da merkezi teorik sınava katılma tercihi adayın kendisine bağlıdır. Eğer on-line ehliyet sınavına katılmak isteniyorsa, mecburen kalem kağıt kullanarak soru kitapçığındaki soruları okuyup kodlama yaptığı cevap kağıdının bulunduğu teorik sınava katılma mecburiyeti bulunmaktadır. Bütün bu yükümlülükleri ve külfetleri ortadan kaldıran online ehliyet sınavına katılmak teorik sınava göre daha kolay ve akıcıdır, diyebiliriz. Çünkü sorular ekranda tek tek gözükecek ve kalem ile işaretleme, karalama, yanlış bilgi, eksik yapma… gibi durumlar söz konusu olmayacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gelecek Vadeden Popüler Bölümler-Meslekler
Elektronik E-Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler Videosu

Önce teorik sınava girmeyi deneyip başarısız olanlar, fikirlerini değiştirip e-ehliyet sınavına başvuru yapabilirler. Durum tersinden düşünüldüğü zaman ise, yani online ehliyet sınavına girip başarısız olanlar yeniden teorik sınavı girmek istediği zaman, 4 hakkını da sınav ortamında tüketmiş olma şartı aranmaktadır. Herkes için iyimser bir tahminle başarısız olma ihtimali neredeyse sıfırdır, diyebiliriz.


E ehliyet sınavı nasıl yapılır?

Elektronik ehliyet sınavı nedir nasıl yapılır?

Sürücü olabilmek için yapılan iki aşamalı sınavdan birincisi olarak kabul edilen, adayın teorik bilgilerini ölçen ve elektronik ortamda yapılan bir değerlendirmedir. Burada amaç zamandan, israftan ve adayın soruları okumada ya da sorulardaki şekillerin renk bilgilerindeki eksiklerinin giderilmesidir, denilebilir. Sınav kitapçıklarında sorular küçük, resimler tam anlaşılmazken ekran karşısında soru çözen adaylar bütün bu zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Şekilli sorularda hem renkler net bir şekilde görülüyor, hem de büyütülerek soru net bir şekilde anlaşılıyor. Böylece adayın ehliyet sınavında başarılı olmasına destek olmuyor.

Online ehliyet sınavı ne zaman yapılmaktadır ?

Sınava girmeyi hak eden adaylar öncesinde kendine uygun gün ve saat için randevu almalıdır. Daha önce yapılan merkezi sınavlarda uzun süre beklemek gerekirken, bugün aday 15 gün içinde kendine uygun tarihlerde randevu sistemi ile elektronik ehliyet sınavına girebilmektedir.

Girdiği sınavda başarısız olan bir aday bir sonraki sınav için en erken 15 gün sonrası için randevu alabilmektedir. Aday katıldığı ve başarısız olduğu bir sınavdan sonra 45 gün içinde yeni bir sınava girmek için randevu almak zorundadır. Aksi takdirde bir hak yanmış kabul edilmektedir.

MTSK E-Sınav nasıl yapılıyor?

Hiç bir evrak kullanılmadan elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığı ile sınav gerçekleştiriliyor. Sadece sınav giriş belgesi ve geçerli bir kimlik ile belirtilen gün ve saatte e-sınav merkezinde olmak gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  'Afete Hazır Türkiye' Kampanyası Başarıyla Devam Ediyor

Sınav saatinden önce size ayrılan bilgisayarın karşısında yerinizi almanız gerekiyor. Sınav sorumluları kimlik kontrollerini yaptıktan sonra size yerinizi gösterip sınava alıyor. Salon başkanı ve gözetmenler sınavda uyulması gereken kuralları kısaca hatırlattıktan sonra tam saatinde sorular salon başkanı tarafından adayların cevaplaması için açılıyor.

Online ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınav sonuçlarını öğrenmek hemen sınav bitiminde gerçekleşiyor. Sınav salonun bir köşesinde bulunan cihaz TC kimlik numaranızı girip sonuç butonuna basmanız halinde başarılı ya da başarısız olduğunuzu anında size söylüyor. Soruları bitirdikten sonra sınavı bitir tuşuna bastığınız anda ana bilgisayara bağlı olan sizin bilgisayar otomatikman yazıcıdan sınav hakkınızı kullandığınızı gösterir belgeyi çıkarıyor. Bu belgeyi imzalayıp sınavdan çıkabilirsiniz.

Elektronik ehliyet sınavı ne kadar sürüyor?

Sınav 45 dakikada tamamlanması gerekiyor. Elektronik ortamda yapıldığı için sayfa çevirme şıkları kodlama, karalama ve benzeri zaman harcayan dış etkenler olmadığı için süre herkes tarafından erken tamamlanmaktadır.

MTSK e-ehliyet sınavda kaç soru soruluyor?

Online olarak yapılan sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Bu sorular konulara göre dağıtıldığı zaman şöyle bir tablo ortaya çıkmaktadır. 6 tane Trafik Adabı ile ilgili soru, 9 tane Motor ile ilgili soru, 12 tane İlkyardım Bilgisi ile ilgili soru ve 23 adet trafik bilginizi ölçen soru karşınıza gelecektir. Yanlış sorular doğru soruları götürmeyecek için bütün soruları cevaplamak da fayda var. Bilmediğiniz bir sorun çıkarsa size en yakın gelen şıkkı seçiniz.

MTSK e-ehliyet sınavı

Online ehliyet sınavında neler bulundurulmalıdır?

Sınava giderken yanınızda hiçbir cep telefonu saat gibi elektronik cihazlar götürmeyiniz. Sınav saatinden en az 30 dakika önce salon önünde hazır bulununuz. Resimli, geçerliliği olan bir kimlik belgesi ile sınava giriş belgesi yanınızda olması yeterlidir. Herhangi bir sebepten dolayı sınava gecikme söz konusu olursa salon başkanı daha önce sizin salonda sınava başlamış olup da dışarı çıkan aday olmaması koşulu ile sizi sınava alabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçağı Yakından Tanıyalım

E-ehliyet sınavını geçmek için kaç soru çözülmelidir?

Size sorulacak olan 50 sorudan minimum 35 tanesine doğru cevap vermek gerekiyor. Çünkü sınavı geçmek için 70 puan şartı aranmaktadır. Her soru 2 puan değerindedir.

Zorlandığınız, hiçbir fikriniz olmayan soruları dahi mutlaka cevaplamaya çalışınız. Yanlış sorular doğru verdiğiniz cevapları olumsuz yönde etkileyecektir. 100’de 25 şansınızı deneyin. Bilemediğini sorulardan da bir kaç puan alabilirsiniz.

Online ehliyet sınav randevu tarihi değiştirilir mi?

Ehliyet almak için randevu alan adaylar belirledikleri tarihte başka daha önemli bir işi çıkması durumunda sınavdan 3 gün önce randevu tarihini değiştirme hakkına sahiptir.

MTSK e-ehliyet sınavı ücretleri ne kadar?

Ehliyet e-sınav ücretleri her yıl enflasyon oranında ayarlanmaktadır. 2019 yılı ehliyet sınav ücreti 93 TL olarak duyurulmuştur. Bu ücreti Milli Eğitim Bakanlığı ödeme sisteminden ya da anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Güncel e-ehliyet sınav ücretlerini eğitim aldığınız kurslardan öğrenebilirsiniz.

MTSK elektronik ehliyet sınavına girmek isteyenlerin en iyi şekilde hazır olmaları gerekir. Bunun için kayıt olduğunuz kursun eğitimlerine düzenli olarak katılmalısınız.

MTSK sınav sorularını online olarak kullanımı açan web sitelerinden ve hizmet aldığınız sürücü kursundan yeterli desteği aldığınız takdirde elektronik ehliyet sınavına girip başarılı olabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektronik ehliyet sınavı ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıklamaya çalıştık. Merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz herhangi bir şey varsa, yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Sınavda başarılar, trafikte kazasız belasız günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?