Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Nedir Son yıllarda ticaretin uzaktan tercih ettiği e-alışveriş siteleri yardımı ile hızlı bir şekilde artış gösterdiğine hemen herkes tanıklık etmektedir. Yeniliklere ne kadar uzak olsalar da o insanlar da ellerinden gelse elektronik ticaret yapmak için can atarlar. Aklınıza gelen Hepsiburada, GittiGidiyor, n11, Trendyol… ve henüz marka haline gelememiş binlerce elektronik […]

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Nedir

Son yıllarda ticaretin uzaktan tercih ettiği e-alışveriş siteleri yardımı ile hızlı bir şekilde artış gösterdiğine hemen herkes tanıklık etmektedir. Yeniliklere ne kadar uzak olsalar da o insanlar da ellerinden gelse elektronik ticaret yapmak için can atarlar. Aklınıza gelen Hepsiburada, GittiGidiyor, n11, Trendyol… ve henüz marka haline gelememiş binlerce elektronik ticaret yapan firma, şirket, kurum, kuruluş son hızla yarışa dahil olmaktadır. İşte bütün bu kızışmanın ortasında ihtiyaç duyulan eleman Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi bölümü mezunu olan kişiler olacaktır.

Ticaret yapanlar e-ticaretin inceliklerini bilmez, birilerine yaptırır. Kendisi para kazanmayı tercih eder. E-ticaret sektörünün farklı bileşenleri bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların giderilmesi için her türlü bilgiye sahip olan Türkiye’nin genç insanları burada görev alacaklar, sorumluluk üstleneceklerdir. Geleceği okuyabilen, gelecekte hangi mesleklerin daha değerli olacağını önceden keşfedenler elbette kazançlı olacak kişilerdir.


Elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi eleman iş alanları

İnternet hayatımızın tam merkezine yerleşti. Elimizden bırakmadığınız akıllı telefonlar işte internet bağımlılığının bir göstergesidir. Bankalar, maaşlar, ödemeler… aklınıza gelebilecek herşey e-ticaret yöntemi ile gerçekleşir. E-ticaret sadece ürün satışı olarak değerlendirilmemelidir. Bankalar da ticari bir kuruluştur. Yani sizin hesap hareketleriniz, ödemeleriniz, girdileriniz, çıktılarınız hepsi belli bir sistem dahilinde gerçekleşmektedir. Bütün bu süreçlerde yer alacak olan kişiler hiç kuşkusuz Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi bölümünü bitiren kişiler olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nöbetçi Çilingirler Hizmetinizde!

Dijital ilişkilerin hızla artış göstermesi beraberinde teknoloji yönetimini de tartışılır hale getirmiştir. Teknoloji özellikle internet aracılığı ile gerçekleştiği zaman insanın hafsalası alamadığı boyutlara ulaşabilmektedir. Elektronik ticaret herkesin aklına yatmaya başladı. Başlangıçta uzak duranlar bile firmasının tanıtımı, ürünlerinin pazarlanması, müşteri bulunması aşamalarında önemli bir araç olduğunu fark ettiler. Bu noktada elektronik teknoloji yönetecek donanımlı kişilere ihtiyaç duyulacaktır. Henüz tam anlamıyla ticari faaliyet yürüten küçük, orta ölçekli kişiler firmalar elektronik ticaret ve teknoloji yönetiminden uzak durmaya çalışsa da kaçınılmaz son onları da yakalayacaktır.

Kısaca söylemek gerekirse, çalışma alanları her geçen gün genişleyen Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi bölümünün mezunları çok şanslı gençler olacaktır. Üstelik hem para kazanma, hem rahat bir ortamda çalışma imkanı ile el üstünde tutulacak personelden sayılacaklardır.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü

Elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi elemanı iş imkanı

Başta kurumsal firmalar olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün işletmeler bu bölümü mezunlarının çalışma alanı için potansiyeldir. İsteyen serbest olarak da kendi firmasına kurup yüzlerce firmayı yönetebilir.

Teknoloji yönetimi farklı bileşenleri bünyesinde barındırmaktadır. Örneğin arama motorlarında üst sıraya çıkmak için yapılan çalışmalar en çok kazandıran alandır. SEO adı verilen bu çalışma alanı e-ticaret yapmayı hedefleyen herkesin ilgi odağı olur. Firmaları arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için çalışmak bile başlı başına bir sektördür. Yapılan 1-2 basamaklık yükselişin değeri parayla zor ölçülmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ormancılık ve Orman Ürünleri Teknikeri Ne iş Yapar İş İmkanları Maaşı

Türk toplumu yeniliklere biraz mesafeli kalmayı tercih etmiştir. Ama kendi lehine bir durum söz konusu olunca fazla uzakta kalmadan yenilikleri benimseyip hızlı bir şekilde kullanmaya koyulur. Burada müşterileri bilgilendirmek, ikna etmek nihayetinde kazancını artırmak Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi meslek elemanının en baştagelen görevleri arasında sayılabilir. İşveren kazandığı zaman anlayacak ki bu personelin önemli kişiler yapması kendi lehine olacaktır.

Elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi elemanı nasıl olunur

Üniversitelerde ilgili bölümü okunması en ideal olanıdır, ancak kısa süre içerisinde bu sektörde yer edinmek isteyenler de farklı kurum ve kuruluşların düzenlediği kurs seminerlerden faydalanıp bilgi edinebilirler. Piyasada okulunu bitirmeden bu sektörde söz sahibi olmuş gençler oldukça fazladır. Bizim tavsiyemiz her zaman mesleğin eğitimini almak, üniversiteli olmak size iş verecek kişiler için önemli bir tercih nedeni sayılacaktır. Üslup, liyakat, iş ilişkileri, sektör bilgisi gibi durumlar söz konusu olunca eğitimli insan diğerlerinden öne çıkar.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümü Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi bölümü amacına uygun bir şekilde okunup bitirildiği takdirde piyasada size ihtiyaç duyan işletmelerle çalışma hakkı elde edilir. Zorunlu olarak staj yapılması gerekir. Üniversitelerde okunan bir diğer avantajı da yabancı dil ile eğitim vermeleridir. Çünkü dijital pazarlama uluslararası bir hizmet alanını da kapsamaktadır. Dolayısıyla ders programını en önemli bölümü yabancı dil ile derslerin işlenmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçağı Yakından Tanıyalım

Şimdilik Yeditepe Üniversite’sinde bu bölüm geleceğin Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi meslek elemanlarını yetiştirmeye çalışmaktadır.

Elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi meslek elemanı maaşları

Çalışma yapacağınız sektörde size verilen rol oranında maaş hakkı elde edersiniz. Çünkü mezun olanlara uluslararası ya da ulusal pazarda iş verecek firmalar söz konusudur. Sizin alacağınız ünvanlarda şu şekilde olacaktır; pazarlama ve satış uzmanı, iş geliştirme uzmanı, e-marka ve müşteri ilişkileri yöneticisi, iş zekası uzmanı, Web tasarımcı, web uzmanı, e-tedarik zinciri yöneticisi, web programcısı gibi ünvanlar ile ücret elde edeceksiniz.

Kazancınız firmanın karlılığı ile paralellik gösterecektir. Her halükarda elektronik ticaret ve teknoloji yönetimi elemanları maaşlarını dolgun olarak alacaklardır. Çünkü internet dünyasında farklı fikir ve projelerde hizmet edecek kişilerin ticari projelerde büyük paralar kazandığını unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?