Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Kimdir Ne İş Yapar

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Kimdir Ne İş Yapar

Fransızca kökenli ‘Telekomünikasyon’ Türkçe’deki iletişim ya da haberleşme kelimelerinin tam karşılığıdır. Farklı isimler adı altında anılan bu bölüm mezunları isminden de anlaşılacağı üzere haber alıp verme sektöründe kendine yer bulur. Bahsettiğimiz personel bir mühendis olunca konuda teknik bilgilerin işlenmesi, kullanılması, depolanması gibi sistemleri içerir. Elektronik ve haberleşme mühendisi belli bir noktadan, bir başka noktaya ağlar […]

Fransızca kökenli ‘Telekomünikasyon’ Türkçe’deki iletişim ya da haberleşme kelimelerinin tam karşılığıdır. Farklı isimler adı altında anılan bu bölüm mezunları isminden de anlaşılacağı üzere haber alıp verme sektöründe kendine yer bulur.

Bahsettiğimiz personel bir mühendis olunca konuda teknik bilgilerin işlenmesi, kullanılması, depolanması gibi sistemleri içerir. Elektronik ve haberleşme mühendisi belli bir noktadan, bir başka noktaya ağlar aracılığı ile her türlü bilginin üretilmesinde, kullanılmasında, depolanmasında ve işlenmesinde görev alabileceği gibi sistemin tasarımı, yazılımı, analizi gibi süreçlerde de doğrudan rol oynayan kişidir. Telekomünikasyon mühendisi şu işleri yapar;

Çalıştığı kuruma göre değişken bir durum arz etse de genelde telsiz haberleşmesi, mobil iletişim, antenler, santraller, Kablo TV, ses iletişimi, tümleşik haberleşme, bantlı iletişim, radarlar uydu haberleşmesi, özel haberleşme, telsizle haberleşme, mikrodalga elektronik iletişimi, yön bulma, konum belirleme gibi sistemlerin sorumlusu olarak görev yapar. Buna bağlı olarak çalıştığı kurumda yeni kurulacak cihazların tanıtılması, iletişim alanında oluşabilecek sorunların giderilmesi için tedbir alınması, telekomünikasyon sistemlerinin performansının ölçülmesi, iletişim sistemlerinin teknik desteği ve kurumlarının yapılması işinden sorumludur.

Sektörle ilgili araştırmalar yapılması, hizmet verdiği birimde oluşacak yazılımsal, donanımsal görüntü ses ve video gibi aksaklıkların giderilmesi. Kalite kontrolünün standartlara uygun bir şekilde belirlenmesi. Önceden hizmete sokulmuş yazılımların algoritmalarının geliştirilerek güncellenmesi, ihtiyaç duyulması halinde yeni sistem tasarımları yaparak hayata geçirilmesi gibi faaliyetlerde yer alır. Bazı durumlarda bizzat bütün bu iş ve işlemleri kendisi yaparken bazı durumlarda da yönetim kademesinde yer alarak, bütün bu süreçlerin takibinin sağlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dizi Dizi Diziler!

Kimler elektronik ve haberleşme mühendisi olmalıdır

Mesleğin gerektirdiği özellikler şunlardır; Telekomünikasyon mühendisi olmayı hedefleyenlerin mutlaka sayısal yönünün ağır basması gerekir. İşlem yapabilme özelliğine sahip olmalıdır. Yabancı dili hem okuma, hem de konuşma anlamında yeterli düzeyde bilmelidir. Fizik, matematik, mekanik konularına ilgi duymalıdır. Bir işin bütün aşamalarını sürekli takip etme yeteneğine sahip olmalıdır. Tasarlama becerisi güçlü olmalıdır. Yeniliklere açık, gelişmeleri yakından takip eden ve yenilikleri yorumlayarak kendi görüşlerini de ekleyebilen kişiler olmalıdır. Kalite bilinci gelişmiş, sorumluluk almayı bilen kişiler elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü için temel şartları taşıyor demektir.


Elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapar

Nasıl elektronik ve haberleşme mühendisi olunur

Liseyi bitirenler, yukarıdaki özelliklerden çoğunun taşıyanlar üniversitelerin elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümünü tercih etmelidir. Tercih etmek için de yeterli puana sahip olmak gerekir. YKS sisteminde yer alan taban puanları geçmek bir üniversitede okumak için yeterlidir.

Teknik üniversiteler olarak kabul edilen İstanbul Üniversitesi, İzmir Teknoloji Enstitüsü, Yıldız Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Kıbrıs’ta burslu eğitim imkanı tanıyan Lefke Üniversitesi puana göre tercih edilebilir.

Elektronik haberleşme mühendisliği bölümü genelde İngilizce olarak okutulmaktadır. Taban puanları geçmek için matematik, fen puan türünde yeterli puanı alınan elzemdir. Geçmiş dönemlerde bu bölüm sadece İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesinde Telekomünikasyon Mühendisliği Bölümü adı altında hizmet vermekte idi. Bugün kapsam genişletildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Eğitim aşamasında haberleşme üzerine tasarım, teori, laboratuvar dersleri almak gerekir. Bilgisayar yazılım ve donanım temellerini de destekleyen dersler öğrencilere okutulmaktadır. Öğrencilerin okulu bitirmesi için bitirme ödevi tamamlaması da zorunludur.

Elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanları

Çalışma alanı geniş bir sektör olan bu bölüm mezunlarını üzmeyebilir. Çünkü başta GSM operatörleri olmak üzere TÜBİTAK, Aselsan, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, askeri ve sivil kuruluşlar ile internet servis sağlayıcıları da kendilerine iş imkanı tanıyacaktır. Kendini geliştirmiş olan gençler uluslararası boyutta faaliyette bulunan firmalarda çalışma imkanı yakalayabilir.

İsteyen elektronik ve haberleşme mühendisi bağımsız olarak çalışıp donanım ve teknik bilgi paylaşımını kendi işyerinde sergileyebilir. Gerekli formasyon belgelerini almaları halinde okullarda elektronik öğretmeni statüsünde iş imkanı da bulabilmektedirler.

Elektronik ve haberleşme mühendisi maaşları

Mezuniyet sonrasında maaşın belirlenmesinde sektör, kurumun büyüklüğü, size duyulan ihtiyaç ve diğer kriterler ortalaması olarak ortaya çıkacaktır. Başlangıç düşük olsa da yıllar içinde ortalama olarak bir memur maaşının iki katı civarında maaş alma durumu söz konusudur.

Eğer resmi kurumlarda çalışma hakkı edilirse kademe, basamak ve yan gelirler ile elektronik ve haberleşme mühendisi maaşları beklentilerin üstüne çıkabilir. Serbest olarak çalışmayı düşünenlerin kazancı ise yaptıkları iş oranında ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?