ELMA ELMA!

ELMA ELMA!

Meyve tüketiminin en önemli kalemini şüphesiz elma oluşturmaktadır. Elma sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada severek yenilen meyvelerin başında gelmektedir. Elmanın içindeki vitaminler insana her bakımdan faydalı olduğu için tüketilmesi doktorlar tarafından da şiddetle tavsiye edilmektedir. Elma çok farklı bir meyve olduğu için bugün elmanın yapısıyla ilgili bir inceleme sonucunu ortaya koymaya çalışacağız. Kimisi elmanın kabuklarının […]

Meyve tüketiminin en önemli kalemini şüphesiz elma oluşturmaktadır. Elma sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada severek yenilen meyvelerin başında gelmektedir.

Elmanın içindeki vitaminler insana her bakımdan faydalı olduğu için tüketilmesi doktorlar tarafından da şiddetle tavsiye edilmektedir. Elma çok farklı bir meyve olduğu için bugün elmanın yapısıyla ilgili bir inceleme sonucunu ortaya koymaya çalışacağız.

Elma sirkesinin faydaları

Kimisi elmanın kabuklarının daha vitaminli olduğunu söyler, kimisi de elmayı soymadan yenmemesi gerektiğini söyler. Ben de elma dahil bütün meyvelerin soyularak yenmesi gerektiğini düşünüyorum. Sebebi de günümüzde güvenerek satın alınacak hiçbir şey kalmadığı gibi elmanın da dış kısmını parlatmak için ilaçlar kullanıldığını bilmemdir. KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE, ELMA DAHİL BÜTÜN MEYVELERİ SOYARAK YİYİN!

 Elma sirkesinin faydaları

Elmayı yemek için bıçakla kesip ikiye böldüğümüz zaman, kesik elma yüzeyinin bir süre bekledikten sonra neden renginin kahverengi olduğunu merak ettiniz mi? Elma kesilip bir parçası kenarda beklediği zaman içindeki tanik asit sebebi ile yüzeyinin hava ile temas etmesi sonucu tanik asit, havadaki oksijenle tepkimeye girdiği için oksitlenme oluştuğundan kahverengi  renkli bir yapıya bürünerek polifenollerin oluşmasına sebep olur. İşte elmanın kesilen yüzeyinin kararması bu sebeptendir. Elma tanik asit salgıladığı için, kesilen yüzeyi hava ile temasa girince salgılanan tanik asit oksijenle karşılaşınca oksitlenme meydana geliyor. Elmanın rengi kahverengileşiyor. Tanik asitin üzerine sürülen sitrik asit sayesinde oksitlenmediği bilinmektedir. Eğer bunu engellemek istiyorsanız limon suyunda bulunan sitrik asit ile elmanın kahverengi renk almasını önleyebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  By-Pass Nedir, Kimlere, Nasıl Yapılır?

 Elma sirkesinin faydaları da saymakla bitmez.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?