Emanet Kemanla Başarıdan Başarıya Koştu

Emanet Kemanla Başarıdan Başarıya Koştu

Almanya’da eğitim gören Alican Süner, Berlin Sanat Üniversitesince kendisine emanet edilen, 1742 yapımı J. Gagliano tarafından yapılan keman ile dünya çapında birçok ülkede konserler icra ederek sanat çevrelerinin dikkatini çekmeyi başardı. Genç Türk Kemancı Berlin Sanat Üniversitesi Profesör Prof. Nora Chastain gözetiminde çalışmalarını sürdürdü. Mersinli olan Alican Süner emanet keman ile başarılı performansıyla herkese adından söz ettirdi. 10 […]

Almanya’da eğitim gören Alican Süner, Berlin Sanat Üniversitesince kendisine emanet edilen, 1742 yapımı J. Gagliano tarafından yapılan keman ile dünya çapında birçok ülkede konserler icra ederek sanat çevrelerinin dikkatini çekmeyi başardı.

Genç Türk Kemancı Berlin Sanat Üniversitesi Profesör Prof. Nora Chastain gözetiminde çalışmalarını sürdürdü. Mersinli olan Alican Süner emanet keman ile başarılı performansıyla herkese adından söz ettirdi. 10 yıl kadar önce solist olarak bireysel konserini gerçekleştiren Alican Süner, Türkiye de dahil dünya çapında birçok başarılı konserde keman ile eşlik etti.

Türkiye’de de Koral Çalgan, Rengim Gökmen, Naci Özgüç, İbrahim Yazıcı ve Işın Metin gibi çok ünlü şeflerle birlikte çalışırken Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrasında da konserler verme fırsatı yakaladı. Alican Süner 1999 yılında Almanya’ya giderek Detmold Akademisi profesörlerinden Tomas Cristian’ın öğrencisi oldu. 2012 senesinden beri de Berlin Sanat Üniversitesi’nde Profesör Nora Chastain yönetiminde çalışmalarını devam ettiriyor.

Keman çalma konusunda yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Süner’e  J. Gagliano 1742 yapımı keman emanet edildi. Alican Süner başta Mozart, Beethoven, Paganini, Lalo, Mendelssohn, Çaykovski, ve Sibelius gibi keman konçertolarını bütün kaprislerini taşıyor. Alican Süner geçtiğimiz yıllarda İtalya’da gerçekleştirilen Uluslararası Postacchini Müzik Yarışmasında hem kendi kategorisinde hem de bütün diğer kategoriler de birinciliği alması sebebiyle İtalya Cumhurbaşkanı tarafından madalyayla ödüllendirildi. Alican Süner Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirilen Max Poster Müzik Yarışmasında da yine birincilikler, Berlin Genç Müzisyenler Derneği ödülü ile Seyirci Ödülü sahibi olan bir sanatçıdır.


Türk Kemancı

Alican Süner Avrupa ülkelerinin çoğunda ‘Genç Türk Kemancı’ olarak tanıyor. Özellikle İtalya, Almanya, İsviçre ve Avusturya’nın aralarında bulunduğu ülkelerde konserlere çıkarak müzikseverlerin çok yakından tanıdığı bir kemancı haline geldi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çorbada Dönen Parçacıklar

Alican Süner yoğun müzik temposundan kısa bir fırsat olarak Mersin’de yaşayan ailesinin yanına tatile geldi. Annesi Sevda Süner ve babası Yunus Süner ile uzun zamandan beri görüşmeyen genç müzisyen hasret giderdi. Ailesinin yanında tatilde olmasına rağmen müzik çalışmalarına ara vermeden devam eden genç müzisyen, ilkokul yıllarında müzik öğretmeni olan Ayşe Fahrioğulları’nın kendini fark ettiğini ve sonrasında da annesi ve babasının desteğiyle Mersin Üniversitesi’ndeki Devlet Konservatuarı’na gittiğini belirtti. Alican Süner ortaokul yıllarında da sürekli müzik eğitimine devam ettiğini söyledi.

KAZANDIĞI ÖDÜLLERİ EMANET KEMANIN SÜRESİNİ UZATTI

Kazandığı başarılar emanetin süresini uzattı. Eğitim aldığı üniversitenin yönetimi tarafından kendisine sürekli destek sağlandığını ifade eden Alican Süner, çok değerli bir keman olan J. Gagliano 1742 yapımı eseri kendisine emanet eden yetkililere teşekkür etti. Bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Eğitim aldığım okul prosedürleri gereği bana emanet edilen keman en fazla iki yıl kalabiliyor. Benim emanet aldığım kemanın sözleşmesi bugün sona erdi. Emanet olan kemanı geri vermek zorundaydım. Fakat son yıllarda bana verilen ödüller sebebiyle okul yönetimi bir istisna olarak emanet keman sözleşmesini bir yıl daha uzattı. Böylece bu keman benim başarımın önemli bir etkeni oldu. Emanet kemanla konser vermeye ve yarışmalara katılmayan devam edeceğim. Ben kemanımla sahnede bütünleşiyorum. Bu özel keman benim karakterime çok uyuyor.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mehmet Hoca'dan Şiirler

Genç Türk Kemancı Alican Süner bu yolda yürümek isteyenlere ilham kaynağı olması açısından da güzel bir örnek olduğu için bu bilgiyi paylaştık.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?