Emlak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar başını sokabilecekleri bir ev, konut, rezidans, villa gibi gönlünden geçirdiği bir emlak sahibi olmak isterler. Atalarımızın ‘dünyada mekan, ahirette iman’ sözünden hareketle insanların öncelikli ihtiyaçlarından, hatta en öncelikli temel ihtiyaçlarından birisi olan barınmak için farklı hesaplar ve planlar yaparak bir emlak sahibi olmak isterler. Ancak emlak alırken nelere dikkat edilmesi gerekir. Konu hakkında bilgisi yetersiz olanların […]

İnsanlar başını sokabilecekleri bir ev, konut, rezidans, villa gibi gönlünden geçirdiği bir emlak sahibi olmak isterler. Atalarımızın ‘dünyada mekan, ahirette iman’ sözünden hareketle insanların öncelikli ihtiyaçlarından, hatta en öncelikli temel ihtiyaçlarından birisi olan barınmak için farklı hesaplar ve planlar yaparak bir emlak sahibi olmak isterler. Ancak emlak alırken nelere dikkat edilmesi gerekir. Konu hakkında bilgisi yetersiz olanların gayrimenkul danışmanlığı yapan uzman kişilerle görüşmesi elzemdir.

Ev-daire alırken nelere dikkat etmeliyiz

Bir daire alacaksanız, nereden alacağınızı önceden araştırarak, gelecekteki konumunu hesaplayarak çevre değerlerini de göz önünde bulundurarak karar vermek gerekir.
Bir emlak alırken aceleci olmamak gerekmektedir. Satın alacağınız emlağın bulunduğu semtteki fiyatlarını iyice araştırın, satın almayı düşündüğünüz daire ile diğer dairelerin fiyatlarını karşılaştırın. Eğer bu işlerden anlamıyorsanız bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz. Çünkü bazı konularda sizin düşünemediğiniz şeyleri emlak uzmanı size hatırlatabilir.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz

DAİRE-KONUT ALMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Eğer herhangi bir daireyi beğendiyseniz ve almayı düşünüyorsanız öncelikle tapuya giderek ve aynı zamanda belediyeden de kontrol ettirerek gerçekten sizin düşündüğünüz, beğendiğiniz daire olup olmadığını tespit edin.
Satın almayı düşündüğünüz daire henüz inşaat sürecinde ise kesinlikle kat irtifak tapusu almadan para ödemesi yapmayın.
İnşaat halinde olan bir emlak alacaksınız sadece kat irtifakı tapusu almak yeterli gelmez, size daire satan kişi ile başka bir sözleşme yaptırın. Yaptığınız sözleşmeye dairenin ne zaman teslim edileceğini, kullanılacak malzemelerin kalitesini, eğer teslim edilmesi düşünülen emlak zamanında teslim edilmezse aradaki sürenin satıcı tarafından telafi edilmesi gibi sözleşmeye maddeler ekletin.
Satın almayı düşündüğünüz konut inşaatı tamamen bitmiş ise kat mülkiyeti olup olmadığına bakın, varsa kat mülkiyeti iskanı da olduğu anlamına gelmektedir.
Bir gayrimenkul satın alırken eğer aldığınız bir daire ise size verilen tapuda arsa hissesi devri yazılıyorsa, bu sizin aldığınız gayrimenkulün sadece bir arsa olduğunu göstermektedir. Emlak alırken nelere dikkat edilmesi gerekir, tam olarak öğrenin, bilmediğiniz konuları iyice araştırın.
Satın almak istediğiniz gayrimenkulü tapudan kontrol ettirilerek üzerinde ipotek, haciz gibi durumlar olup olmadığını araştırın, varsa bunlar kaldırılmadan para ödemesi yapmayın.
Satın aldığınız emlaka ait su, elektrik, doğalgaz ve benzeri borçların önceki sahibi tarafından hepsinin ödenip ödenmediğini kontrol edin ve buna göre borç varsa borçların ödenmeden satışını yapmak doğru değildir.
Herhangi bir sorun olmadığı takdirde tapu dairesine giderek hem alıcı hem satıcının nüfus cüzdanları ile başvurarak satın alacak kişinin 2 adet, satan kişinin bir adet fotoğrafları ile birlikte, satışı gerçekleştirilecek olan dairenin deprem sigortası yaptırıldığını gösteren belge ile başvurmak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizmin Önemi Hakkında

DAİRE-KONUT SATIN ALDIKTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

Daireyi tapu dairesinde sizin adınıza yeni bir tapu düzenlenip satın alma işlemi gerçekleştikten sonra uygun bir zamanda bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek yeni bir beyanname vermeniz gerektiğini unutmayın.
Eğer bütün işlemler sorunsuz bitti ve aldığınız dairede bir kiracı oturuyorsa mutlaka dairenizde oturan kiracının sözleşmesini gözden geçirin. Kiracımıza yeni bir sözleşme yapmak istediğinizi söyleyin ya da dairede kendiniz oturmak istiyorsanız, kiracınıza kendiniz oturma istediğinizi rica ederek durumu izah edin. Ancak bu iyi niyetiniz suistimal edileceğinden işi resmiyete bindirerek satın aldığınız tarihten itibaren bir ay içinde ihtarname tebliği göndererek kiracınıza 6 ay tanıyarak tahliye davası açtırma hakkınız bulunmaktadır. Doğal olarak kira gelirleri sizin olacaktır. Emlak alırken nelere dikkat edilmesi gerekir iyice öğrenirseniz satın alırken de kazanmış olursunuz. Bir kaç farklı emlakçı ile görüşmeyi ihmal etmeyiniz. Gerekirse ileride satacağınızı da hesap ederek gayrimenkul alın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?