Emlak Sektörü Bu Yıl da Parlayan Yıldız Olacak

Emlak Sektörü Bu Yıl da Parlayan Yıldız Olacak

Türkiye’de atılım yapan emlak sektörünün önde gelen isimleri bu sene de geçen yıldan daha hareketli geçeceği öngörüsünde bulundular. Bilhassa sektöre yabancıların damga bulacağını önceki yıllarla mukayese yaparak bilgiler veriyorlar.

Açıklamalara göre bu sene sezonunun satışlar açısından olumlu ve oldukça yoğun geçeceği tahmin ediliyor. Bilhassa geçen yılın ikinci döneminde ve üçüncü çeyreğinde emlak sektöründe büyük durgunluk yaşandı. Elbette bunlar farklı şekilde değerlendirilebilir ama seçimin etkisinin büyük olduğunu düşünülüyor.

Yalnızca yatırımcılar için değil, konut sahibi olmayı düşünen ya da konut değiştirmeyi aklına koyan müşteriler de bu süreç içerisinde beklemeyi tercih etti. Uzun bir seçim sürecinde herkes bekleyip önünü görmeyi düşündü. Haliyle belirsiz bir ortam yaşandığı için geçmiş dönemin biraz durgunluk içinde sona erdi. Ayrıca son çeyrekte hafif bir canlılık oldu ancak bu hareketler beklentileri tam karşılamadı. Yılın son çeyreğinde gelen bu hareketlilik bu yıl için beklentilerin büyük olacağı bir sene olarak değerlendirildi. Bu kapsamda bu yıl da  emlak sektörünün yüzde 25 civarında artacağını düşünüyoruz.

BU SENE ATILIM YILI OLACAK

Bu yılın ilk çeyreği bitmeden büyük atılımların yapıldığına tanıklık ediyoruz. Bu sene hem yabancıların hem de yerel yatırımcıların yoğun alım yapacağını düşünülüyor. Bu bağlamda son 5 yılın verilerine bakıldığı zaman emlak sektörü içerisinde büyük bir canlılık ve satın alma olduğunu bariz bir şekilde söyleyebiliriz. Bu yıl daha da yükseleceği bilhassa yabancı müşterilerin satın alma hacmini büyük oranda artıracağı düşünülüyor. Bu sebeple uygun bir pazar ve sürekli değerlenen bir emlak sektörü bizi bekliyor.

Türkiye yabancılar açısından da oldukça önemli bir pazar konumundadır. Bu bakımdan yabancılar her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Başta büyük araziler, oteller, alışveriş merkezleri gibi yatırım alanlarını yabancılar sürekli araştırıyor. Bu kapsamda yabancıların konuya da yöneleceklerini bu sene daha fazla konut alımı gerçekleştireceklerini düşünüyoruz. 

Konutun değerini arttırmak

Emlak sektöründe yabancı etkisi

Sonuçta söylemek gerekir ki bu yılın geçtiğimiz yıla oranla oldukça verimli ve bereketli geçeceğini söyleyebiliriz. Yani geçen yıl yaşanan olumsuzlukların durgunlukların telafi edileceği bir sene bizleri bekliyor.
Son birkaç yılda sürekli hareketlilik gösteren emlak sektörünün sadece vatandaşlar açısından değil, yatırımcılar için ve önemli olduğunu, geçen seneki seçimlerin pusuya yatıp bekleyen yatırımcıların ağzını ve sesini iyice açmış durumdalar. Büyük ölçekli yatırımlara yönelecekleri için bu sene yerel yatırımlar ve alımlar sayesinde emlak sektöründe yabancı etkisi büyük olacaktır.

Emlak sektöründe oldukça hacimli satın almaların ve yatırımların olacağı tahmin ediliyor. Eğer hükümet tarafından damga vergisi konusu tamamen halledilirse, tapu harçları da uygun seviyeye çekilirse emlak sektörü şaha kalkacaktır. Sektörde birkaç teşvikin yapılması gerektiği dile getiriliyor.

Örnek vermek gerekirse satılan konutlar için döviz girdisi işlemleri yapılsa, bu beklentilerin gerçekleşmesi daha da hızlanacaktır. Bu öngörülerin gerçekleşmesi amacıyla yetkililerin yasal düzenlemeleri yapması gerektiği düşünülüyor.

EMLAK SEKTÖRÜNE TEŞVİK VERİLMELİ

Bilhassa ülkemizde yapılacak olan yatırımlara Arap yarımadasından ve Körfez ülkelerinden büyük talep olacağı düşünülüyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda benzer yatırımlar bu bölgelerden geldi. Ülkemizde yatırım yapanlar orta ve üst gelirli yani varlıklı kişiler ve gruplar olması sebebiyle yatırımların hacmi de giderek artıyor. Bu sebeple ülkemiz ekonomisine büyük girdi sağlanıyor. Farklı lokasyonlarda dikkat çeken yatırımlar söz konusu olabilir. Ülkemizdeki siyasi belirsizlik de sona erdiği zaman yatırım yapmak için herhangi bir engelde kalmayacak. Sektörün önü tamamen açılınca gelecek dönemde enerji, dinamik ve kar dolu günlerin bizi beklediği söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ