En Çok Aranan Meslek; Satış Danışmanı

En Çok Aranan Meslek; Satış Danışmanı

Türkiye’de işsizlik gittikçe artmaktadır ancak bazı meslekler sürekli ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Satış danışmanı ihtiyacı hiç bir zaman karşılanamamaktadır. Özellikle kendini yetiştirmiş ve müşteri psikolojisini bilen satış danışmanları bütün firmalar tarafından oldukça dolgun ücretle işe alınmaktadır. SATIŞ DANIŞMANI KİMDİR NE İŞ YAPAR Satış danışmanı genel bir ünvan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani pazarlama ve tüketim sektöründe satışta […]

Türkiye’de işsizlik gittikçe artmaktadır ancak bazı meslekler sürekli ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Satış danışmanı ihtiyacı hiç bir zaman karşılanamamaktadır. Özellikle kendini yetiştirmiş ve müşteri psikolojisini bilen satış danışmanları bütün firmalar tarafından oldukça dolgun ücretle işe alınmaktadır.

SATIŞ DANIŞMANI KİMDİR NE İŞ YAPAR

Satış danışmanı genel bir ünvan olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani pazarlama ve tüketim sektöründe satışta yardımcı olacak eleman demektir. Bu durumda satış danışmanı deyince, çok iyi para kazanan kişiler de olabilir, asgari ücretle ayakta çalışarak geçimini sağlayan kişiler de bu kapsamın içine girebilir. Bu sebeple satış danışmanı ünvanının içini doldurabilmek için her meslekte olduğu gibi bu mesleği seçmek ya da yapmak isteyen kişilerin de mesleğinin gerektirdiği özelliklere sahip olması kuşkusuz kazanacağı parayı ve kariyeri belirleyecektir.

Satış danışmanın görevleri

İYİ BİR SATIŞ DANIŞMANI NASIL OLMALIDIR

İyi bir satış danışmanı olabilmek için bilmemiz gerekenler vardır. Öncelikle hangi sektörde çalışacağınıza karar vermeniz, dolayısıyla da sektörün bilgi ve tecrübelerini edinmeniz gerekmektedir.

Satış danışmanı olmak istediğiniz kurumun ya da sektörün rakip firmaların çok iyi analiz etmelisiniz, dolayısıyla rakip firmaların artı ve eksi yönlerini iyi bilmeniz gerekmektedir.

Satış danışmanı olmak istediğiniz sektörün ürünleri hakkında donanımlı bilgiye sahip olmanız gerekir, dolayısıyla satılacak ürünler imalat aşamasından başlayıp, müşteriye satış aşamasına kadar geçirdiği bütün aşamaları harfiyen bilmeniz gerekmektedir.

Satış danışmanı olmak istediğiniz kurumda önemli konulardan biriside fiyatlandırma olduğu için satılacak ürünlerin fiyatını, rakip firmaların ürün ve benzeri ürünler için verdiği fiyatları iyi bilmeniz gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğretmen Adaylarına Uyarılar

En önemlisi de satış danışmanı olacak bir kişi nasıl satış yapılır, satış yapmanın incelikleri iyi bilmesi gerekir.

Satış aslında bir sanattır. Bu sebeple satış yapma eğitimi alınması gerekir. Satış yapmak kolay bir iş olmadığı için iyi bir satış elemanı ya da satış danışmanı olamayanlar bu mesleği yapan insanlara kötü örnek olmuş, dolayısıyla da tezgahtarlıktan öteye geçememişlerdir.

Günümüzde tüketiciler artık bilinçli bir insan olduğu için aldatmaya, kandırmaya, yanıltmaya yönelik söz ve eylemlerden kaçınmalı, gerçek ne ise tüketiciye söylenmelidir.

SATIŞ DANIŞMANI KAÇ LİRA KAZANIR

İyi bir eğitim almadan satış danışmanı olmak isteyenlerin alacağı para asgari ücret, yapacağım işte tezgahta tezgahtarlık olacağını peşinen söylemek gerekir, söylemek zorundayız.

Satış danışmanı olacak bir kişinin çalıştığı şirketin iş akışını, çalışma sistemini ve çalışma prensiplerini çok iyi bilmesi gerekir, dolayısıyla çalıştığı kurumda ürün ne zaman gelir, sipariş nasıl alınır, siparişler ne kadar zamanda temin edilir gibi konuları bilip, çalıştığın kurumun çalışma koşullarını ve ilkelerini bilmesi gerekir.
Unutulmaması gereken en önemli konu satış danışmanı adı üzerinde satış yaparak çalıştığı kuruma para kazandırması gereken kişilerdir. Bu sebeple de satışla ilgili her türlü tekniği, terimleri, insan psikolojisini bilmesi gerekir. Eğer insanlar öfkeli ise canı bir şey satın almak istemiyorsa zorla bir şey satılamayacağını herkesin bilmesi gerekir.
Satış danışmanı olacak bir kişinin insanlarla iletişimin çok iyi olması gerekir. Bu iletişim sadece müşterilerle değil, çalıştığı kurumdaki diğer arkadaşları ile, tedarikçi firmalar ile de çok iyi olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Telefon Bankacılığında Müşteri Hizmetlerinin Önemi

Kısacası, satış danışmanı olacak bir kişi hayatı en ince ayrıntısına kadar bilen, gündemi takip eden, kendini geliştiren, güleryüzlü, samimi, sabırlı ve hoşgörülü insanlar olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?