En Çok Tercih Edilen Dijital Meslekler

En Çok Tercih Edilen Dijital Meslekler

Dünya hızla sanal bir yapıya bürünmeye başlayınca gençler arasında da dijital mesleklere ilgi artmaya başladı. En fazla tercih edilen dijital meslekler hangileri, nasıl bu meslekte para kazanılır… araştırma yapılıyor. Sizlere bu yönde yaptığımız araştırma sonucunu paylaşmak istiyoruz. Bilişim hukuku uzmanı başta olmak üzere dijital araçların en iyi şekilde uygulamasını yapan yazılım ve mobilya uygulama uzmanı […]

Dünya hızla sanal bir yapıya bürünmeye başlayınca gençler arasında da dijital mesleklere ilgi artmaya başladı. En fazla tercih edilen dijital meslekler hangileri, nasıl bu meslekte para kazanılır… araştırma yapılıyor. Sizlere bu yönde yaptığımız araştırma sonucunu paylaşmak istiyoruz.

Bilişim hukuku uzmanı başta olmak üzere dijital araçların en iyi şekilde uygulamasını yapan yazılım ve mobilya uygulama uzmanı en çok tercih edilen meslekler arasında ilk sıralarda yer alıyorlar. Bununla birlikte veritabanı programcısı ve yöneticisi, dijital içerik editörü ile dijital pazarlama uzmanları önümüzdeki dönemin en fazla rağbet gören dijital meslekleri olarak dikkat çekiyor.

Gençler bütün iletişim kanallarını kullanarak geleneksel çizgiden kurtulup bir an önce çağın gerektirdiği meslekler olan dijital işlerle iştigal etmek istiyor. Haklı olarak bilginin yapay zekaya teslim edildiği, sonrasında otomasyon üretimin yapıldığı yüzyılda para kazandıracak ve işsiz kalınmayacak meslekler edinmek zorundalar. Şimdi sırasıyla sizlere, sahip olan gençlerin asla zor durumda kalmayacağı dijital meslekleri kısaca irdeleyelim.

En fazla tercih edilen dijital meslekler

Bilişim Hukuku Uzmanı

Her meslekte olduğu gibi sanal dünyanın da kendine göre kuralları bulunmaktadır. Kredi kartları ile alışveriş yapılması beraberinde bilgilerin çalınması gibi sorunlar bilişim hukuku ile alakalıdır. Ayrıca çok yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya da aynı şekilde bir sürü sorumluluk getirmektedir. Yani sanal olarak karşı tarafı tehdit etmek, suçlamak, hakarete maruz kalmak gibi problemlerin çözümünde bilişim hukuku uzmanı devreye girer. Dolayısıyla hukuk sadece aktif olarak yaşanılan dünyada değil, dijital ortamda da geçerliliğini devam ettirmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Yazılım ve Mobil Uygulama Uzmanı

Kullandığımız her türlü yazılımın ortaya çıkmasında, geliştirilmesinde ve geniş kitlelere ulaştırılmasında rol sahibi olan yazılım ve mobil uygulama uzmanları sistemin en önemli ayaklarından birini teşkil ediyor. Bu durumda dijital enstrümanların ortaya çıkması, kullanılması, geliştirilmesi yazılım ve mobil uygulama uzmanlarının en temel görevleri arasında yer almaktadır. Milyonlarca insanların düşünmeden, uzun süre zaman geçirdikleri yazılımlar bu profesyonel ellerden çıkmaktadır. En çok tercih edilen dijital meslekler sıralamasında önemli bir yer edinmiştir.

Bilişim

Veritabanı Programcısı ve Yöneticisi

Kurumsal firmalar verilerin saklanması, işlenmesi, programlanması ve yönetilmesi için profesyonel olarak bu işi yapan kişilerden destek alır. Sağlık, bankacılık, otomotiv ve diğer sektörler veritabanı programcısı ve yöneticisi çalıştırmak zorundadır. Kısacası, orta ve büyük ölçekli şirketler hayati öneme sahip bulunan veri tabanlarının düzenlenmesi, tasarlanması, aynı zamanda kurulması için bu meslek erbabına bütün işleri havale ederler. Bütün bu gerekçeler gösteriyor ki önümüzdeki dönemde veritabanı programcısı ve yöneticisi pozisyonunda olmak için can atan gençlerin sayısının artacağı düşünülüyor.

Dijital İçerik Editörü

İnsanların ziyaret ettiği web siteleri ya da mobil uygulamalar içerik ve görsellik açısından sürekli olarak güncellenmesi gerekir. Bütün bu iş ve işlemlerin profesyonel eller tarafından hazırlandığı bir gerçektir. Dolayısıyla dijital içerik editörü ihtiyacı her daim devam edecekler. Bu görevi üstlenmesi gereken kişilerin arama motoru uyumu başta olmak üzere, okuyucunun zevk alabileceği tam olarak bilgi edinebileceği içerikler oluşturması beklenecektir. Kolay gibi görünse de belli püf noktaları olduğu için dijital makale yazarı olmak her babayiğidin harcı değildir. Alanında uzmanlaşmış kişiler ve anlatımı güçlü olan insanlar bu boşluğu dolduracaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bilgisayar Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital sektörde en çok tercih edilen mesleklerden bir diğeri de dijital pazarlama uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Bütün işler para kazanma amaçlı tasarlanmaktadır. Arama motorları ve sosyal medya uygulamaları masum gibi görünse de neticede ticari olarak hizmet veren kurum kuruluşlardır.

Kısacası karşılıklı olarak kazan-kazan ilkesi ile hareket edilmektedir. Dijital pazarlama uzmanı olan kişiler reklam yayınlama, planlama, yönetme işlerinden sorumlu olacaklardır. Günümüzde reklamlar hızlı ve geniş kitlelere ulaşması için basit teknikler kullanılmaktadır. Facebook, Twitter, Google, Yandex gibi mecralar kısa süre içerisinde reklamını yapılmasını istediğiniz ürünü geniş kitlelere tanıtmaktadır. Elbette bunun belli prosedür ve aşamaları bilinmelidir. Bunu yapacak olan kişi de dijital pazarlama uzmanı olacak kişilerdir.

Benzer şekilde sanal dünyada dijital olarak gelir sağlayacak meslekler sadece saydıklarımız değildir. Paralel, sarmal olarak iç içe girmiş meslekler de mevcuttur. Örneğin SEO uzmanı adı verilen, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için çalışan gençler de yüklü miktarda gelir sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?