EN İYİ DERS ÇALIŞMA ZAMANI

EN İYİ DERS ÇALIŞMA ZAMANI

Herkes merak eder, ‘en iyi ders çalışma zamanı ya da yöntemi hangisi acaba ‘ diye. Ders nasıl çalışılmalı, ne zaman çalışmalı, nerede çalışırsak daha verimli olur, otururken mi, yatarken mi çalışmalı gibi sorular kendine durumdan vazife çıkaran işgüzarların uydurduğu kavram salatasından başka bir şey değildir. Cihat ŞENER hocamızın yaptığı en güzel tespit ile eğer bir […]

Herkes merak eder, ‘en iyi ders çalışma zamanı ya da yöntemi hangisi acaba ‘ diye. Ders nasıl çalışılmalı, ne zaman çalışmalı, nerede çalışırsak daha verimli olur, otururken mi, yatarken mi çalışmalı gibi sorular kendine durumdan vazife çıkaran işgüzarların uydurduğu kavram salatasından başka bir şey değildir.

Cihat ŞENER hocamızın yaptığı en güzel tespit ile eğer bir öğrenci öğrenmek istiyorsa çalışır. Yoksa uzanarak mı, okulda mı, evde mi dershanede mi gibi yer mevhumu ve şu saatte mi, sabah mı akşam mı gibi zaman kavramları değildir en iyi öğrenme metodu.
Çalışmayı sevmeyen öğrencilerin en çok kullandıkları ve sevdikleri bahane ‘iyi de ben bu öğrendiğim lüzumsuz bilgileri günlük hayatta nerede kullanacağım ki’ zırvasıdır. Belki haklı olabilirler ama kural koyucular bu işin böyle olacağını ve olması gerektiğini en başından söyledilerse ve sen de belirlenen bu kurallara göre sınava gireceksen, hiç bir sebep ve mazeret aramana gerek yok ki.Öğrenmeyi kafaya koyan birisi için ne zaman, ne yer, ne de pozisyon çok önemli değildir. Öğrenmeyi amaç edinmeyen biri siz istediğiniz zemin ve şartları oluşturun, hiç bir faydası olmayacaktır. Ama öğrenmeyi kesinlikle kafasına koyan bir öğrenci için hiç bir bahane yoktur. Tam tersine öğrenmek istemeyenler için ise milyonlarca mazeret vardır ders çalışmamak ve öğrenmemek için.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ
EN İYİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMİ

ÖĞRENMEK İSTEYENE TARİF GEREKMEZ

Öğrenmemiz gereken konuların günlük hayatta kullanılması elbette güzel olurdu ama biz sadece günlük hayatta kullanmak için bilgi alsaydık, araştırma olmazdı, bilim olmazdı, ilerleme olmazdı. Biz zaten hayatımızı idame edecek kadar zekaya sahibiz.

Kısacası öğrenmek isteyene ne tarif gerekir, ne de rehberlik gerekir. En iyi öğrenme metodu zamanı isteyen amaçlayan öğrenmeyi kafaya koyan kişi işi bitirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?