Endemik Türlerin Yaşam Alanı; İztuzu

Endemik Türlerin Yaşam Alanı; İztuzu

Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’in birbirine akarsularla bağlandığı noktada bulunan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi’nde endemik tür olarak kabul edilen hayvan ve bitkilerin hayat sürmelerine fırsat veren İztuzu kumsalı, herkes tarafından caretta carettaların  yaşam alanı olarak bilinse de aslında çok farklı türdeki canlıların burada hayatını sürdürebilmek için büyük mücadele önemli bir yerdir.

Dünyaca bilinen ünlü İztuzu Plajı’nda nesli tükenmekte olan birçok farklı türde canlı yaşamaktadır. Bunların arasında Yeşil Deniz Kaplumbağalarının ve İribaş yaşadığını çoğunuz duymuştur. Ancak Göcek Kara Semenderi diye bilinen endemik türdeki bir hayvanın da burada neslini devam devam ettirmek için çaba harcadığını söylemek gerekir. Bu canlı türü de neredeyse neslinin son örneği olarak tehlike altında bulunmaktadır. Bu bakımdan Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin listesine alınarak nesli tükenmekte olan hayvanların bulunduğu kırmızı listeye dahil edildi.

İztuzu Kumsallarına Kurtarma Platformu’nun üyeleri yıllardır yaptıkları kişisel gözlemlerde Göcek Kara Semenderi olarak adlandırılan hayvanın sadece Muğla ilinde ve 5 farklı bölgesinde 5 bin kilometre karelik bir alandan daha küçük bir yaşam alanına sahip olarak hayata tutunmaya çalışıyorlar. Konu ile ilgili araştırma yapan Profesör Doktor Cemal Varol Tok, ‘Bu semender türünün yaşam kalitesi ve boyutları olarak gittikçe kısıtlı bir alana çekildiğine ve son İztuzu Plajı’na yakın bir bölgede ormanlık bir yer tercih ederek İribaş ve Yeşil Deniz Kaplumbağaları ile beraber hayata tutunmaya çalışıyor, şeklinde açıklamalar yaptı. Üstelik bu endemik türün uluslararası bilimsel yayınlarla desteklendiğini de ilave etti. Bu bölgeyi tanımayanlar, bilmeyenler için kısaca hatırlatmak gerekirse caretta carettaların yoğun olarak koruma altına alındığı İztuzu Plajı’nda mavi yengeçler de sadece bu plajda hayatını sürdürmektedir.

İztuzu ekolojik plajı

İztuzu Sahillerinde yalnızca endemik hayvan türleri değil, aynı zamanda bitki çeşitliliği bakımından da zengindir. Buranın endemik hayvan ve bitki yetişmesine uygun yapıya sahip olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim görevlileri sürekli araştırmalar yaparak bitki çeşitliliğinin de endemik türler açısından dikkate alınması gerektiğini vurguluyorlar.

Yapılan çalışmalar sonucunda bölgede 231 tane bitki taksonu tespit edildi. Çok küçük bir alanda bu kadar zengin bitki türünün olması güzel bir örnek olarak yorumlandı. Turizm amacıyla bölgeyi ziyarete gelen insanların biyoçeşitliliğin farkına varması ve bu çeşitliliğin korunmasına da destek olması gerektiği belirtiliyor. Bu amaçla projeler geliştiriliyor.

İztuzu sahilinde kum zambakları yetiştirmek için proje çalışmaları yürütülüyor. Projeye kaymakamlık, üniversite, belediye ve sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. Dünyada sayılı ekolojik plajlardan olan İztuzu bilimsel araştırmalar için de en uygun alanlardan birisi olarak kabul ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ