Endüstriyel Bakım ve Onarım Teknisyeni Çalışma Alanı

Endüstriyel Bakım ve Onarım Teknisyeni Çalışma Alanı

Evde, işyerinde, fabrikada aklınıza gelebilecek her türlü elektrik tesisatının olduğu bölümlerde elektrikli cihazların teçhizatın bakımını, tamiratını yapan kişiye bakım onarım elektrikçisi ya da endüstriyel bakım onarım teknisyeni adı verilmektedir. Halk arasında ise adı elektrik tamircisi denir. Elektrik tamircisinin  görevleri arasında, arızaları tespit etmek, elektrikli teçhizat ve makinaları arızalarını gidermek, önceden emniyet tesisatının bakımınızı tamiratını yapmak, iç […]

Evde, işyerinde, fabrikada aklınıza gelebilecek her türlü elektrik tesisatının olduğu bölümlerde elektrikli cihazların teçhizatın bakımını, tamiratını yapan kişiye bakım onarım elektrikçisi ya da endüstriyel bakım onarım teknisyeni adı verilmektedir. Halk arasında ise adı elektrik tamircisi denir.

Elektrik tamircisinin  görevleri arasında, arızaları tespit etmek, elektrikli teçhizat ve makinaları arızalarını gidermek, önceden emniyet tesisatının bakımınızı tamiratını yapmak, iç ve dış tesisatı bakım ve onarımını sağlamak, her türlü elektrikli ekipman tesisat kurmak, düzenlemek, her türlü techizatın düzenli aralıklarla bakımını yapmak, elektronik cihazların, ağları kurup tamir etmek, elektronik sistemlerde oluşan arızaları gidermek, elektronik cihazların periyodik aralıklarla bakımını yapmak, elektronik araç gereçleri gerekli ayarlarını yapmak, elektronik sistemleri devreye sokmak için ön hazırlıkları yapmak.

endüstriyel bakım onarım teknisyeni

Elektrik bakım onarım sorumlusu voltmetre, ampermetre, meger gibi ölçme araçları yanında pense, tornavida, anahtar takımı, seri lambası, kargaburun, yan keski, küçük çekiç gibi el aletleri kullanır. Ayrıca mengene, testere, çektirme, pafta ve Kılavuz takımları, Havya, pürmüz ve uzunluk ölçen araçlar kullanır. Ayrıca şalter, kondüktör, Sigorta, termik, termostat, sinyal lambası gibi kumanda ekipmanları ve malzemeleri de  en çok kullandığı araç gereçler ve malzemeler olarak sayılabilir.

Endüstriyel bakım onarım teknisyeni  olmak için gerekli özellikler;

  • elleri ve gözleri sağlam olmalı
  • elleri ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmeli
  • titiz dikkatli ve düzenli olmalı
  • matematik ve fen bilimlerine ilgi duymalı
  • fiziğin yan kolu mekanik konularına da gerekli ilgiyi duymalı
  • her türlü alet ve makinalara meraklı ve ilgili olmalı
  • yükseklik korkusu olmamalı
  • ayrıntılara önem vermeli
  • zaman konusunda duyarlı olmalı
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Bölümü Hakkında Güncel Bilgiler

Çalışma ortamı ve şartları genelde inşaat bina fabrika gibi kapalı ortamlarda görev yaparlar. Bakım ve onarım işin yapılacağı yüksek kapalı bazen de tozlu olan mekanları çalışabilirler. Görev anlayışı günün her saati dakikasını kapsayabilir, bazen nöbet tutmak zorunda kalınabilir, ayakta uzun zaman getirilebilir, bazı durumlarda yüksek yerlere tırmanmak, diz çökmek, eğilmek için fazla çaba sarf edilebilir. Bu meslek çalışanların Usta, Kalfa, müşteri ve iş verenlerle hatta malzeme satıcıları ile iletişimde bulunmak durumundadırlar.

Mesleğin gerektirdiği eğitim ise mesleki eğitim merkezlerinin elektrik elektronik teknolojisi bölümünde yer alan endüstriyel bakım onarım branşında alınabilir. Bunun için çıraklık eğitiminde başlanabilir 14 yaşını dolduranların sağlıklı, bünyesi iyi, mesleğin gerektirdiği şartları yerine getirmek şartıyla ilköğretimden sonra 3 sene, lise veya daha üst düzeyde genel eğitimden sonra da bir buçuk sene eğitim almak gerekmektedir. Bu eğitim, okulların olmadığı yerlerde Usta- Çırak anlayışıyla yapılırken, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim – öğretim haftada bir gün teorik, 5 gün uygulamalı olarak verilmektedir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin matematik, Türkçe, işletme bilgisi, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgisayar dersleri iyi olmalıdır. Eğitim sonrasında çıraklık eğitimi tamamlayanlara katıldıkları kalfalık sınavını başaranlara kalfalık belgesi verilir.

Endüstriyel bakım onarım teknisyeni  iş bulma ve çalışma alanları

Her türlü inşaat alanlarında, sanayi kuruluşlarında iş bulma imkanları mevcuttur. Teknolojik gelişmeler bu mesleği olan ihtiyacı artırmaktadır, fakat eğitim yerlerinin fazla olması ve her yıl çok sayıda mezun vermeleri sebebiyle çalışma imkanları da yeterli düzeyde gerçekleştirilememesi sonucunda bu alanda iş bulmak biraz sıkıntı yaratabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Moda Tasarımı Bölümü Nedir İş İmkanları Gelir Durumu

Endüstriyel bakım onarımcısı (elektrik tamircisi ) maaşı ne kadardır

Çıraklık eğitiminde Asgari ücretin yüzde otuzu kadar ücret ödenir, eğitim sonrasında ise kendini yetiştirmiş mesleğinde Usta olmuş birisi Asgari ücretin 3 – 4 katına kadar maaş alabilmektedir. Kamu ya da Özel sektörde sendikalı işyerlerinde çalışan insanlar Toplu sözleşme hükümlerine göre oldukça iyi paralar kazanabilirler. İsteyen kendi işyerlerini açarak kazanacağı fiyatı kendisi belirleyebilir. Bağımsız olarak çalışanların kazanacağı para kişinin birikimine ve iş yerinin konuma göre değişebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?