Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir Kimler Okumalıdır?

Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir Kimler Okumalıdır?

Enerjinin önemini hızlı bir şekilde idrak eden çevreler bu alanda hızlı projeler üretmeye başladılar. Bilhassa fosil yakıtların sonu gelmeye başlayınca sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlığın tek umudu olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Bu gerçekten yola çıkılarak Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü üniversitelerin en çok tercih edilen dalları arasında yer almaya başladı. Gerçekten önemini uzun uzun anlatmaya […]

Enerjinin önemini hızlı bir şekilde idrak eden çevreler bu alanda hızlı projeler üretmeye başladılar. Bilhassa fosil yakıtların sonu gelmeye başlayınca sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlığın tek umudu olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Bu gerçekten yola çıkılarak Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü üniversitelerin en çok tercih edilen dalları arasında yer almaya başladı.

Gerçekten önemini uzun uzun anlatmaya gerek görülmeyecek bu branş hem genç dimağların hem de yaşlı dünyamızın enerji sorununa büyük umut olacağa benziyor. Hesapsız kullanılan fosil yakıtlar bitme noktasına gelince çevre dostu yenilenebilir enerjiler üzerinde çalışmalar hızla devam ediyor. Rüzgar enerji santralleri, güneş enerji santralleri ve hidroelektrik santralleri dünyamızın üzerinde yavaş ama emin adımlarla insanoğlunun enerji sorununa çözüm olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Yenilenebilir enerji santrallerinin kurulumu, bakımı, kontrolü, kullanımı aşamasında enerji sistemleri mühendisi  açığı ortaya çıkmıştır. Akademik olarak görev üstlenmiş üniversitelerimiz bu açığın giderilmesi amacıyla hemen devreye girmiş enerji sistemleri mühendisleri yetiştirmeye başlamıştır. Bu bölüm ilk önce Yalova Üniversitesi’nde hizmete açılmış, daha daha sonra işin ciddiyetini anlayan diğer üniversitelerimiz de gerekli hassasiyeti gösterip fakülte listelerine Enerji Sistemleri Mühendisliğini de dahil etmişlerdir.

Enerji sistemleri mühendisi maaşı

Hem devlet hem özel vakıf üniversiteleri bu bölüme gereken ilgiyi göstermiş, buna karşılık gençler bu bölümün önemini, değerini henüz tam anlayamamış gibi görünmektedir. Dünyanın enerji sorununa Dolayısıyla parelel diğer sorunların giderilmesine katkı sağlamak isteyen, bilimsel düşünen gençlerin Enerji Sistemleri Mühendisliği ile ilgilenmesi, okuması ülkemize ve dünyamıza nefes vermesi için başlangıç aşamalarını ve sonrasını özetleyelim.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı?

Enerji sistemleri mühendisi kimdir

Bu bölüm açılmadan önce makine mühendisliği alt birimi gibi düşünülen bir birimdi. Enerji Sistemleri Mühendisliği her türlü enerji kaynaklarını kullanılabilir duruma getirmek için çalışmalar yapan kişidir. Bunun için bilgi toplama, tasarım yapma, gerekli planlama, raporlama, kalite kontrol, simülasyon, uygulama süreçlerinin içinde yer alan kişidir. Haliyle enerji kaynaklarından enerji üreterek veriminin artırılması maliyetin düşürülmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip ulan uzman kişidir. Elektrikten ve makinelerden olmayanların severek yapacağım bir meslektir.

Enerji sistemleri mühendisi olmak isteyenler üniversitelerin ilgili fakültesini kazanmak zorundadır. Liseden sonra matematik ve fen ağırlıklı puanlar neticesinde 4 yıl artı bir yıl hazırlık şeklinde okunması, daha sonra isteyenlerin ihtisas yapması gerekir. Çünkü çok değerli ve ilgi gören bir mühendislik için idealist kişilerin tercih etmesi gerektiğini söylemek zorundayız.

Enerji sistemleri mühendisliğinin gelecekteki yeri ve önemi

Özellikle enerjinin hayatımızın her alanında kullanımı ile dev firmalar bu sektörde yer edinmek için rekabet ediyor. Haliyle enerji üretimi konusunda kendini geliştirmiş uzman kişilere ihtiyaçları var. Bu  açığın giderilmesi için de kendinizi geliştirmelisiniz, bilgi birikimi ile donatmalısınız. Zamanınızı boşa harcamamalı, dünyada enerji üzerine yapılan seminerler, toplantılar, bilimsel açıklamalar, denemeler ile yakından ilgilenmelisiniz.

Sektörde oluşan personel açığının giderilmesi için enerji sistemleri mühendislerine büyük ihtiyaç vardır. Sadece özel sektörde değil, devlet kademesinde de istihdam sayısı giderek artmaktadır. Bildiğiniz  gibi yerli üretim savunma sistemleri başta olmak üzere her türlü geleceğe yönelik projeler Devlet destekli yapılmaktadır. Bu bağlamda sizlere büyük görev düşecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Almanın Mantığı

Meraklıysanız, yeni işlere ilgi duyuyorsanız sizlere Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kimler enerji sistemleri mühendisi okumalıdır

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji ile ilgilenen Güneş, rüzgar ve biyogaz alanlarında çalışmalar yapmak, enerji üretim sistemlerinde görev almak, sorumluluk paylaşmak isteyenler bu bölümü tercih edebilir.

Aynı  zamanda enerji hukuku konusunda da donanımlı olmamız gerektiğini unutmayınız. Projelendirme aşamasında enerji hukuk kurallarına göre hareket edilmektedir. Her bakımdan kendinizin yetiştirdiğiniz takdirde sizi bünyesine katmak isteyen büyük holdingler firmalar sırada bekleyecektir.

Enerji sistemleri mühendisi ne kadar maaş alır

Gerçekten bu bölümde ilgili net ya da yaklaşık maaş telaffuz etmek kolay değildir. Biraz önce yukarıda anlatmaya çalışmak istediğiniz konu zaten budur. Her konuda kendinizi yetiştirdiği iseniz bilginize, donanımına güveniyorsanız maaşımızı siz belirleyeceksiniz. Enerji  sistemleri mühendisinin maaşı 20 bin lira da olabilir, yerine göre 100 bin lira da olabilir. Vazgeçilemez  bir personel iseniz fiyatınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Çünkü dünya üzerinde enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacını giderme aşamasında çalışacak kişilerin ücretsiz fiyatı kolay kolay ölçülemez bu şu demek değildir.

Bütün mezunlar çok yüksek maaş alacak diye bir durum söz konusu değil. Kendini yetiştirmiş kişilerden bahsettik. Ancak  diğer sıradan mezunlar da yerine göre Taş Kömürü İşletmelerinde, Türkiye Petrol Arama Ortaklığı Türkiye Atom Enerjisi, Devlet Demiryolları kurumlarında çalışabilir. Hatta ve hatta Milli Eğitim Bakanlığı’nda teknik öğretmen olarak görev yapma durumunda bile kalabilir. Çalıştığınız duruma göre enerji sistemleri mühendisi maaşı değişkenlik gösterecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tornavida Seti Paketleme İşi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?