Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Türkiye sürekli gizli zamlarla hayatını sürdüren bir ülkedir. Vatandaşlar farkında olmadan yapılan zamları para yetirmek için ya daha çok çalışarak çare buluyor ya da evde bazı tasarruf tedbirleri uygulayarak Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır öğrenip uygulayıp ayakta durmak zorunda kalıyor. Türkiye’de fazla para kazanmak için ikinci bir iş ya da aileden birkaç kişinin çalışarak aile bütçesine […]

Türkiye sürekli gizli zamlarla hayatını sürdüren bir ülkedir. Vatandaşlar farkında olmadan yapılan zamları para yetirmek için ya daha çok çalışarak çare buluyor ya da evde bazı tasarruf tedbirleri uygulayarak Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır öğrenip uygulayıp ayakta durmak zorunda kalıyor.

Türkiye’de fazla para kazanmak için ikinci bir iş ya da aileden birkaç kişinin çalışarak aile bütçesine aile giderlerine katkı sağlaması gerekiyor. Bu şansı yoksa tasarruf tedbiri yapmak zorunda kalıyor.
Evde tasarruf yapmanın basit yollarını sizler için derledik. Zamlardan etkilenmemek ya da cebinizden fazla para gitmesini istemiyorsanız sizler için hazırladığımız tasarruf tedbirlerini uygulayarak aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.
Tasarruf etmek için yaşadığınız evin iyi bir yalıtım malzemesi ile inşa edilmiş olması eğer bu önceden yapılmadıysa çatınızdaki ısı kaybını önlemek için izolasyon yapmak size yüzde 20 ile 30 civarında elektrik, doğalgaz, odun, kömür tasarrufu sağlayacaktır.
Evinizde klima ile ısınıyorsa ya da serinliyorsa klimanızın bakımını yaptırarak filtresini ve klima gazını kontrol ettirin. Klimanızın daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Evde kombi ile ısınıyorsanız kombinizin oda termostatı 1 derece aşağıya çekilerek yakıtı düşürüp yüzde 7 civarında doğalgaz faturasından tasarruf etmiş olursunuz. Bu da yılda yüzde 90 civarında bir indirim manasına gelir. Eğer evden birkaç günlüğüne başka bir yere gideceksiniz termostatı tamamen kapatırsanız tasarrufunuz daha da artmış olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Can Sıkıntısı Nasıl Giderilir
Enerji Tasarrufu Hakkında

Çok inandırıcı gelmeyebilir ama perdelerinizin pencere dibini iyice kapatılıp örtülmesi de sizin için yakıt tasarrufu anlamına gelecektir. Çünkü Türkiye’de perde kullanımı alışkanlığı ve gösterişi den dolayı kalorifer radyatörlerinin mobilyalar perdeler tarafından kapatılması engellenmesi bize faturamızın kabarmasına sebep olmaktadır.
Oda sıcaklığı doğal olarak 20 derece olmalı aşırı sıcak odalarda yaşamaya alışan insanlar boş yere enerji tüketimine sebebiyet vermekte hem de evden dışarıya çıktığı zaman evdeki sıcaklığın dışarıda çok farklı olduğunu hissedecek hastalanma riski artacaktır.
Pencerelerin panjur yapılması ve geceleri panjurun çekilmesi ısının dışarıya gitmesine engel olacak bu da yakıt tüketimini azaltacaktır.
Evde kullanılan elektrikli ev aletleri o kadar çok enerji sarfiyatı yapmakta ki kimse bunun farkına varamamaktılar. Ev aletlerinin bilinçli olarak kullanılması enerji tasarrufuna büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle ütü, tost makinası, saç kurutma makinası, fırın elektriğin düşmanı olan ev aletleri olarak karşımıza çıkıyor.
Elektrikle çalışan ev aletlerini verimli cihazlar olması gerekir. Günümüzde satılan elektronik ürünlerin üzerlerinde verimliliğini gösteren işaretler bulunmaktadır. Elektriği az tüketen ürünler tercih edilirse evde elektrik sarfiyatı azalmış olur.
Hemen hemen herkesin evdeki elektrik cihazlarının tam kapatmadan bekleme modunda bırakması sonucunda yılda 90 kilo vat enerjinin boşa harcandığı tespit edilmiş, böylece gereksiz yere elektrik tüketimi yapılmış demektir.
Sonuç olarak gereksiz yere enerji harcayacak ev aletlerini kullanmamaya dikkat edilmeli, evde enerji kaçakları önlenmesi tamamen evde yaşayan insanların bilinçli hale gelmesi ile mümkün olmaktadır. Bilinçli bir tüketici olamazsanız Elektriği az tüketen ürünler farkında olmadan paralarını cebinizden alır gider.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Çok Beğenilen Kredi Kartları Hangileridir

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?