Enerji Üretim Teknikeri Ne İş Yapar

Enerji Üretim Teknikeri Ne İş Yapar

Buhar gücü ile enerji üretilen sistemlerden biri olarak hayatımızı kolaylaştıran termik santraller aynı zamanda enerji geri dönüşüm santrali olarak hizmet vermektedir. Isı enerjisinin elektriğe dönüştürülmesine olanak tanıyan termik santrallerde enerji üretimi teknikleri görev yapar. Bu personelde mesleğinin gerektiği özellik olarak her çeşit elektronik ve elektriksel donanımın çalıştırılması kurulması onarımının ve bakımının yapılması aşamasında görev üstlenir. […]

Buhar gücü ile enerji üretilen sistemlerden biri olarak hayatımızı kolaylaştıran termik santraller aynı zamanda enerji geri dönüşüm santrali olarak hizmet vermektedir. Isı enerjisinin elektriğe dönüştürülmesine olanak tanıyan termik santrallerde enerji üretimi teknikleri görev yapar. Bu personelde mesleğinin gerektiği özellik olarak her çeşit elektronik ve elektriksel donanımın çalıştırılması kurulması onarımının ve bakımının yapılması aşamasında görev üstlenir. İş, bu görevleri bağlı olduğu elektronik mühendisi ya da elektrik mühendisinin talimatlarına bağlı olarak yapar. Beraberinde elektrik ve elektronik teknisyenleri de görev üstlenir. Termik santrallerde çalışan teknik personeller santrallerde suyun ısıtılmasına ve bunun sonucunda da ortaya çıkmasına yönelik çalışmalar yaparlar. Elde edilen buharın gücünden türbinler döndürülür. Ve bu hareket elektrik enerjisine dönüşür.

Temiz enerji olarak kabul edilen termik santraller elektrik üretimine en uygun kaynaklar arasında sayılmaktadır. Her ne kadar rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimine ağırlık verilmiş olsa da termik santraller eski köklü büyük santrallerden sayılmaktadır. Buralarda hizmet vermesi amacıyla enerji üretim teknikeri mühendisi teknisyeni beraber çalışmaktadır.

Termik santral enerji üretim teknikerinin görevleri

Yeni bir enerji tesisi kurulumunda görev alır. Kendine verilen görev gereği makine ve teçhizatların çalıştırılmasını sağlar. Santralde yer alan bütün makinaların periyodik bakımlarını ihtiyaç dahilinde onarımlarını talimatlar çerçevesinde yerine getirir termik santralin denetlenmesi geliştirilmesi amacıyla testler ya da yeni deneyler yapar. Düzenli aralıklarla tesis ile ilgili veriler elde eder. Bunları analiz yapar, elde ettiği sonuçları rapor olarak üst makamlara bildirir. Çalıştığı termik santralde iş güvenliğinin en iyi şekilde sağlanması için işçiler ve teknisyenler ile birlikte koordinasyon halinde çalışmalar yapar. Termik santralin içinde oluşabilecek her türlü arızada etkin rol üstlenir. Yapabileceği çalışmaları planlar, bu plan doğrultusunda gerekli müdahaleleri yapar. Termik santrallerde Enerji Üretim teknikeri olarak çalışan personel görevini kendine yetki veren elektronik ve elektrik mühendislerinin talimatları doğrultusunda yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Nasıl Ek İş Yapılır

Kimler Enerji Üretim teknikleri olmalıdır

Termik santrallerde enerji üretim teknikeri olarak çalışmak isteyenlerin çok zor şartlarda hizmet vereceğini önceden kabul etmesi gerekir. Doğru ve hızlı karar verebilen kişiler olmalıdır. Zamanı en etkin ve tasarruflu bir şekilde kullanmalıdır. Elektrik ve mekanik yönergeleri izlemeyin okumayı bilmelidir. sorumluluğunu harfiyen yerine getiren kişiler olmalıdır. Sabırlı güvenlik önlemlerini tam olarak alabilen dikkatli kişiler olmalıdır. Başta matematik olmak üzere fen bilimlerine ilgi duymalıdır. Tehlikeli ve zor bir görev üstleneceğini peşinen kabul etmelidir.

Termik Santrallerde Enerji Üretim teknikleri nasıl olunur

Önlisans düzeyinde eğitim verilen meslek yüksek okullarındaki termik santrallerde enerji üretimi bölümünü okumak yeterlidir.

Enerji sistemleri teknikeri

Enerji Üretim teknikeri iş imkanları

Bölüm doğrudan enerji ile ilgili olunca iş bulma alanları da enerji dağıtım görevi üstlenen işletmeler olacaktır. Aynı zamanda Türkiye Makine Endüstrisi, Türkiye Kömür İşletmeleri, Türkiye Elektrik Dağıtım firmaları, Maden Tetkik Arama, Makina Kimya Endüstrisi gibi kurum ve kuruluşlar çalışma yapabileceği önemli yerlerdir. Doğal olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan kurum ve kuruluşlarla da iş imkanı yakalayabilirler. Herkesin bildiği gibi elektrik kullanımı yaygınlaşmaktadır. Hem sanayide hem de evde elektrik etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Dolayısıyla elektrik enerjisi üretimi ile alakalı bütün sektörler enerji üretim teknikeri çalışma ve iş bulma alanıdır. İş olanakları oldukça çok ve geniştir. Buhar türbinleri dizel santraller nükleer santraller ve türbin santralleri de bu meslek elemanının iş ve istihdam alanı yakalayacağı yerler arasındadır. Teknolojik ve bilim ile ilgili yerli ve yabancı firmalar yabancı dil bilgisi ve bilgisayar bilgisi güçlü olan teknik elemanlara iş vermeyi tercih etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TRAFİK İŞARET - LEVHALARI VE ANLAMLARI

Enerji Üretim teknikerleri maaşı

Kamu alanında istihdam olanağı yakalayan enerji üretim teknikeri maaşı çalışanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede kabul edilebilir. Yani Asgari ücretin 3 katını bulacak bir gelir söz konusudur. Özel sektörde durum değişkendir. Çünkü meslek elemanının deneyimi yetenekleri becerileri hizmet ürettiği işyerinin ölçeği ile netleşir. Çalışmayı, hizmet üretmeyi nafakasını çıkarmayı kafasına koyan çalışkan dürüst Becerikli yetenekli gençlerin resmi kurumlarda benzer işi yapan meslektaşlarına yakın ücret alabileceğini söylemek mümkün. Bu bölümden mezun olan gençler Termik santrallerde çalışmak zorunda değildir eş görevler yapar. Yani enerji üretimi sektöründe hizmet veren alet cihaz ve malzemeler ile ilgili çalışmalar yapan firmalarda da görev alabilirler çalışma koşulları hizmet üretilen yere göre değişiklik gösterir.

Termik santrallerde çalışanlar olabileceği gibi ofis ortamında çalışarak veri toplama, verileri inceleme gibi işleri de yapanlar bulunabilir. Ayrıca gürültülü tozlu tehlikeli Hatta ölümlere sebebiyet verecek kazalara bile maruz kalacak pozisyonlarda hizmet üretecek enerji üretim teknikleri olma durumu söz konusudur. Dolayısıyla kazançta hizmetin zorluğu ile doğru orantılı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?