Engellilere Biraz Saygı

Engellilere Biraz Saygı

 10 -16 Mayıs tarihleri arasında engelli sayılan kardeşlerimizin toplum içinde değer verilmesi için, farkındalık yaratmak için Sakatlar Haftası olarak kutlanmaktadır. SAKATLAR HAFTASI GÜN GÜN KUTLAMA PROGRAMI Sakatlar Haftası 10 Mayıs’ta açılış yapılarak 16 Mayıs’a kadar her gün farklı 1 engeli öne çıkararak kutlanan bir haftadır. Bu sebeple 10 Mayıs tarihinde haftanın genel bir açılışı yapılarak toplum üzerinde dikkat […]

 10 -16 Mayıs tarihleri arasında engelli sayılan kardeşlerimizin toplum içinde değer verilmesi için, farkındalık yaratmak için Sakatlar Haftası olarak kutlanmaktadır.

SAKATLAR HAFTASI GÜN GÜN KUTLAMA PROGRAMI

Sakatlar Haftası 10 Mayıs’ta açılış yapılarak 16 Mayıs’a kadar her gün farklı 1 engeli öne çıkararak kutlanan bir haftadır. Bu sebeple 10 Mayıs tarihinde haftanın genel bir açılışı yapılarak toplum üzerinde dikkat çekmeye çalışırlar. 11 Mayıs günü görme engelliler için çözüm yolları ve farkındalık yaratmak için çeşitli etkinlikler düzenlenir. 12 Mayıs tarihinde işitme ve konuşma engelli kardeşlerimiz için farklı etkinlikler ve farkındalık yaratacak aktiviteler düzenlenir. 13 Mayıs tarihinde ortopedik engelli kardeşlerimizin sorunları masa yatırılır. 14 Mayıs tarihinde zeka ve ruhsal özürlüler günü olarak dikkat çekilir. 15 Mayıs tarihinde ise güçsüz yaşlı ve korumaya muhtaç çocuklar için yapılan etkinliklerle toplumda bu haftanın önemi vurgulanır. 16 Mayıs günü bir haftanın genel bir değerlendirmesi yapılarak sakatların toplumda gereken ilgiyi ve değeri görmesi üzerinde tartışılır ve hatta kapanır.

Engelli kardeşlerimizi 1 hafta hatırlayarak konuşarak unutulmamalı 365 gün sürekli gerekli desteği ve ilgiyi görmelidirler.
Sakatlar haftası nedeni ile duyarlı vatandaşlarımız bazen bu kardeşlerimize farklı sıfatlarla söze başlarken iyi niyetle söylenen bazen yanlış anlaşılmalara sebep olduğunu bilmekteyiz. Bu sebeple hem engelli hem de engelsiz kardeşlerin birbirleri için iyi niyetle yardımcı olmak maksadıyla birbirlerine söyledikleri sözlerden alınmamaları amacıyla toplum arasında yaşanan kavram karmaşasını giderme adına sakat, özürlü, engelli arasındaki farkı bilmekte fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Baskı ve Desen Teknikeri-Teknisyeni Hakkında Bilgi
Engelli sakat özürlü

Engelli, sakat ve özürlü arasındaki fark nedir?

Bir veya birden çok organı doğumdan önce veya doğumdan sonra eksik ya da organların işlevlerini kısmen ya da tamamen yerine getirilmemesi sonucunda insanlarımızda meydana gelen soruna ne ad verildiği tartışılmakta, yıllardan beri bu sebeple de kafa karışıklığı meydana gelmektedir. Bazı insanlar özürlü derken bazıları sakat kelimesini kullanmayı tercih ediyor. Son zamanlarda akademisyen çevrelerinde engelli kelimesinin kullanılması dikkat çekmeye başlayınca herkesin aklında ‘yanlış mı yapıyorum’ gibi sorular oluşmaya başlamaktadır. Aslında sorun karışık değildir. Esas sorun insanların sözcüklere yüklemek istediği anlamdan kaynaklanmaktadır.

İnsanın yaptığı tanımın ya da niyetin kullanıldığı kişiye göre değişmesi ile ilişkilidir. Çünkü dilimizde her şey kendi adıyla anılmaktadır. Türkçe’mizde sakat sözcüğünü kullanırken herkesin bildiği gibi fiziksel ya da işlevsel bir organın eksikliğinden bahsedilir, herhangi bir vücut bozukluğunu dile getirmek için kullanılır. Eğer bir insan duyma kaybı yaşıyorsa sağır, görme kaybı yaşıyorsa kör denilmektedir. Buradaki amaç insanı rencide etmek değil, o insanın durumunun tespitini aktarmaktır.
Hiç kuşku yok ki bilim insanları halkın ağzıyla konuşmazlar, bu sebeple de olguları, nesneleri ve olayları derinlemesine ve kapsamlı olarak tanımlama yaparlar. Herkesin bildiği tanımları ve kavramları kullanarak işin içinden çıkamazlar. Bu sebeple kör, sağır, sakat gibi genel kavramları fazla kullanmazlar. Akademisinde verdiği bilimsel verileri birleştirerek farklı bilimsel tanımları yaparlar.
Kısacası, sakat sözcüğünü kullanan insan da engelli anlamında kullanılmaktadır, özürlü sıfatını bilinçsizce kullanan insanımız da engelli insandan bahsetmektedir. Ama ne olursa olsun biz de herhangi bir engeli olan kardeşimizin kalbini kırmamak adına engelli sözcüğünün kullanırsak kimsenin gönlünü kırmamak için daha temkinli olmuş oluruz ve zor durumda kalmamış oluruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?