Erçek Gölü Kuşların Cazibe Merkezi Oldu

Erçek Gölü Kuşların Cazibe Merkezi Oldu

Bazı olumsuzluklar diğer canlılara umut olabiliyor. Özalp ile Van karayolu üstünde yer alan Erçek Gölü’nde nesli tükenmekte ulan farklı türdeki kuşların bulunduğu bilinmektedir. Ülkemizde mevsimlerin anormal seyretmesi sebebiyle bölgede hava sıcaklığı da birden yükselince karlar eridi ve gölün su seviyesi her zamankinden daha fazla yükseldi. Bu durum kuşlara geniş bir beslenme alanı oluşturuyor.  Van, Yüzüncü […]

Bazı olumsuzluklar diğer canlılara umut olabiliyor. Özalp ile Van karayolu üstünde yer alan Erçek Gölü’nde nesli tükenmekte ulan farklı türdeki kuşların bulunduğu bilinmektedir. Ülkemizde mevsimlerin anormal seyretmesi sebebiyle bölgede hava sıcaklığı da birden yükselince karlar eridi ve gölün su seviyesi her zamankinden daha fazla yükseldi. Bu durum kuşlara geniş bir beslenme alanı oluşturuyor.

 Van, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli müdür Profesör Doktor Lokman Aslan göldeki birçok kuşun küresel ısınmanın etkisiyle meydana gelen bu genişleme sebebiyle Erçek Gölü havzasına yerleştiklerini belirtti.

Ülkemizde 450 civarında kuş türü tespit edilmiş, bunların da 300 kadarı Van’ın Erçek Gölü’nde yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirten Lokman Arslan’a göre karların çok hızlı bir şekilde erimesi sonucunda kuşların çoğu hesapsız plansız bir şekilde küresel ısınmanın mağduru olacakları beklenirken tam tersine avantajlı duruma düştüler. Nesli tükenme tehlikesi bulunan kuşların daha çok tercih ettiği bu gölün suları hızla yükselmesi sebebiyle yiyecek içecek bulmakta geniş bir alana sahip oldular.  Gölün seviyesi o kadar yükseldi ki telefon direkleri ve kuş izleme kuleleri gölün suları altında kaldı.

Göçmen kuşların en çok tercih ettiği uğrak yerlerinin başında yer alan Erçek Gölü aynı zamanda nesli tükenmekte olan hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Dikkuyruk adı verilen nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kuşlar da yine burayı tercih ediyor. Ayrıca, göç sezonunda binlerce flamingo yine bu harika yerde vakit geçiriyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bermuda Şeytan Üçgeni
kuşların en çok tercih ettiği uğrak yerleri

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanlarını Koruma Rehabilitasyon Merkezi müdürü olan Prof. Dr. Lokman Aslan dünya genelinde kuşlar için büyük bir önemli olan Erçek Gölü’nün doğa açısından büyük değeri bulunduğunu söyledi. Lokman Aslan konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Erçek Gölü’nün suları önceki yıllara nazaran hem çok aşırı yükseldi hem de daha fazla su seviyesi oluştu. Bu durum kuşlar için avantaj sağlamaktadır. Çünkü göçmen kuşların beslenme bölgesi suyun yayılmasıyla genişlemiş oldu. Bölgede bulunan sulak alanlar bütün bir sene boyunca kuruyamıyor. Böyle olunca gölün havzası da her geçen gün farklı kuş türleri ortaya çıkıyor. Burası korunaklı ve sakin bir bölge. Küresel ısınma devam ettiği sürece alternatif güzergah göçmen kuşlar tarafından tercih edilecek en önemli kuş sığınaklarından biri olacaktır. Bu amaçla Erçek Gölü’nün değerlendirilmesi ve gerekli çalışmaların yapılması şarttır.”

Küresel tehlike adım adım yaklaşıyor ama son sürat buna katkı sağlayan insanoğlu uyarıları algılayamıyor. Nasıl anlayacağız tehlikeyi, başımıza gelince mi?

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?