Ergenlik Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır

Ergenlik Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır

Çevre, beslenme alışkanlıkları, teknolojinin hayatı kolaylaştırması ve diğer etkenler sebebiyle ergenlik dönemi çocuklarda giderek öne çekiliyor. Gerçi eski zamanlarda böyle bir kavram ve sorun olduğu kabul edilmezdi. Bugün ise 13-14 yaşından itibaren çocuklarda ergenlik dönemi olarak kabul edilmektedir. Peki ergenlik dönemine giren çocuğa nasıl davranılması gerekir? Anne baba ergenlik yaşına gelen çocuğuna nasıl davranmalıdır? Çocuklarda […]

Çevre, beslenme alışkanlıkları, teknolojinin hayatı kolaylaştırması ve diğer etkenler sebebiyle ergenlik dönemi çocuklarda giderek öne çekiliyor. Gerçi eski zamanlarda böyle bir kavram ve sorun olduğu kabul edilmezdi. Bugün ise 13-14 yaşından itibaren çocuklarda ergenlik dönemi olarak kabul edilmektedir. Peki ergenlik dönemine giren çocuğa nasıl davranılması gerekir? Anne baba ergenlik yaşına gelen çocuğuna nasıl davranmalıdır? Çocuklarda ergenlik dönemi nasıl geçirilmelidir ve çocuklara nasıl davranılması gerekir?

Arkadaş, çevre ortamından etkilenen çocuklar anne babaları zor durumda bırakıyor. Çünkü olumsuz yönde etkileşime giren genç beyinler çok sık yanlış davranışları beraberinde getiriyor. Sorun giderek büyüyor. Anne babalar bu durumda neler yapılacağını, kimlerden destek alacağını, çocuğa nasıl davranılması gerektiğini kestiremiyor.

Bir insanın kimlerle oturup kalktığı onun karakterini ele verir. Bu konuda atalarımız çok güzel sözler söylemişler. “Üzüm üzüme baka baka kararır.” “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. ” benzeri özlü sözler aslında arkadaş seçiminin ne kadar önemli olduğunu da ortaya çıkarıyor.

Ergenlik dönemi nasıl geçirilmelidir

Çocuklarda ergenlik döneminin sorunsuz bir şekilde ya da asgari düzeyde problemde geçiştirmek için mutlaka küçük yaşlarda iyi bir eğitim verilmelidir. Zamanında eğitim verilmediği takdirde ileride çözümü zor sorunlar ile karşılaşmak içten bile değil. Burada bahsettiğimiz eğitim aile terbiyesi ahlaki gelişim olarak düşünülmelidir. Sorunları önceden çözmenin yolları mümkündür. Öncelikle evlatlar herkes için çok değerli olsa bile bazı durumlarda onları anlamak, hoş görmek, huyuna suyuna gitmek gerekir. Ancak yeri geldiği zaman hayır demesini bilmek, doğrunun yanlışın neler olduğunu güzelce anlatmak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Hakkında Merak Edilenler

Bos bir bardak gibi olan genç dimağlar anne babalar tarafından doldurulur. Zamanında bardak doldurulmazsa bu boşluk birileri tarafından doldurulmaya çalışırlar. Dolayısıyla çocuğun en yakın çevresi olarak arkadaşları zamanında doldurmayan boşluğu yanlış bilgilerle yönlendirir ve doldurmaya çalışır.

Ergenlik döneminde en çok yaşanan ve en tehlikeli olan davranış anneden kaynaklanır. Düşüncesizce çocuğa söylenen sevgi sözcükleri bazen çocuğun aileden uzaklaşmasına sebebiyet verir. Örneğin, zihinsel olarak çocuk olan ancak fiziksel gelişimini hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışan ergene anne ya da baba çocuklarının büyüdüğünü ve daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini telkin ederler. Bu durum farkına varmadan ailenin çocukla olan bağların kopmasına neden olmaktadır. Hangi yaşta olursa olsun anneler çocuklarına sevgilerini sadece sözlü olarak değil, dokunarak da ifade etmelidir. Yani çocuğunu hangi yaşta olursa olsun sevmekten geri durmamalıdır. Anne baba evladına koklamalı öpmeli, dokunmalı, kucaklamalı ona sevgisini geçirmelidir. Sürekli “Büyüdün dikkat et! Çocuk değilsin artık.” gibi telkinler evlatlarının kendilerinden uzaklaşmasına sebebiyet verecektir.

ergenlik döneminde yaşanan sorunlar

Anne-babanın sorumlulukları

Ebeveynler çocukları ile kaliteli vakit geçirirse ona yaklaşabilir. Onunla sorunlarını gidermede yardımcı olmak için yol alabilir. Elbette insan doğası gereği hata yapar. Hata aslında hayatı öğrenme, tecrübe edinme, aynı hatayı tekrar etmemeyi pekiştirme mânâsına gelir.

Anne-babanın sorumluluklarından en önemlisi de çocuklarını iyi tanımaları, onun arkadaşlarını ve beklentilerini bilmeleridir . Ergenlik döneminin kilit noktası olarak kabul edilen özgürlük, rahat yaşama, isteklerini sınırsız bir şekilde gerçekleştirmeye çalışma, kendini başkalarına ifade etmek… Bütün bu istek, hedef, beklenti, yaşam hengamesi içinde bir boşluk içinde kalmaması için kendine modeller seçer. İşte bu dönemde anne baba olmalıdır. Yanlış örnekleme yapıldığı takdirde ergenlikte sorunlar yumak gibi büyümeye başlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sosyal Medyadan Yaşam Sürmek

Ergenlikte yaşanan sorunlar

Zamanında yönlendirilen örnek alma dönemini birlikte çözen aileler fazla problem yaşamaz ailesini tanıyan çocuk yanlış kitaplar okumaz, yanlış yerlere gitmez, kötü arkadaş seçmez. Ergenlikte yaşanan sorunların temeli yanlış iletişim diyebiliriz. Hatta çocuğa zaman ayırmama, onun büyüklere ihtiyaç duyduğu zamanda yalnız bırakılması, yeterli sevginin verilememesi diyebiliriz.

Çocuğu zamanında önemli kişilerle tanıştırmak, iyi modeller seçmesine yardımcı olmak anlamına gelir. Yani yetenekli, üretken, başarılı kişileri model olarak seçmesine kanalize edilmelidirler. Bunu da küçük yaştan itibaren yapmalıyız. Körpe dimağlar verimli ortamlarda yetiştiği takdirde ergenlikten gençliğe geçişte de kendilerinden beklenen olgunluğu gösterirler. Çocuğu ile ta küçüklüğünden itibaren kaliteli zaman geçiren anne babalar “Ergenlik döneminde nasıl davranılmalı?” diye korkular yaşamaz.

Kimlik hayatın sadece belli dönemlerinde oluşmaz; tohum atılırken, yeşerirken, gelişirken aynı özveri gösterildiği takdirde, sıkıntısız bir şekilde sorunlu görülen dönem, hiçbir sıkıntı yaşanmadan atlatılabilir.

Çocuğun gelişiminde yaşadığı çevre kuşkusuz çok önemlidir. Dolayısıyla etkileşim haline geldiği çevre, eğitim aldığı kurum olarak öne çıkmaktadır. Anne-babalar da çocuklarını paralı okullarda okutmak adına yarış halinde girmeye başladılar. Beraberinde de birbirlerinden olumsuz yönde etkilenen bireyler çoğalmaya başladı. Markalı ürünlerden tutun da yine yeme-içme ortamlarının bilindik mekanlar seçilmesi gibi çocukların kıyaslama yapmasına neden olacak olumsuz yaşam biçimi, ister istemez çocuğu ergenlik döneminde de etkisi altına alacaktır.

ergenlik sorunları

İnsanlar farklı özelliklerde yaratılmıştır. Bazıları spor,bazıları sanat, kimileri bilim-araştırma ile kafa yorar. Siz de çocuğunuzun hangi alanda gelişmek istediğini sormalı, ona göre bir başlangıç yapmasına yardımcı olmalısınız. Çünkü hem maddi hem de manevi anlamda dinamik, pozitif, enerjik bir yapıya bürünür. Dolayısıyla boş vakit geçirmek yerine, topluma, aileye, kendine faydalı bir birey olmak için çalışmalar yürütür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vücut Dili İnsanı Ele Verir

Çocuklara mutlaka yapması gereken bazı sorumlulukları vermek, bazı duyguları yaşatmak anne-babanın temel görevleri arasındadır. Bunlar önce kişisel bakım, sonra okul çantasının hazırlanması, yaşa göre bakkaldan ekmek alma, uzak bir yerden bir eşya getirip götürme, kardeşini okula getirip götürme ve benzer sorumluluk ve görevler olabilir.

Son olarak söyleyebileceğimiz ve velileri yönlendirebileceğimiz konu ise, asla inatlaşmamak, şiddet uygulamamak, zorla bir şey yaptırmamak, çocuğu kendinizden soğutmamak olduğunu hatırlatırız. Ergenlik dönemini kolay atlatmak için sağduyulu, anlayışlı, sağlıklı ve sağlam bir temel oluşturulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Evde Bebek Çocuk Bakıcılığı İşi başlıklı makalemizde Çocuk bakıcılığı kazancı, Evde çocuk bakıcısı arıyorum ve gündüzlü bebek bakıcısı işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?