Eskiden Oynanan Oyunlar

Eskiden Oynanan Oyunlar

Teknoloji ister istemez eğlence anlayışını da değiştirdi, eskiden oynanan oyunlar unutuldu gitti. Günümüzün çocuk oyunları fabrikasyon, elektronik ve kısa süre içerisinde bıkkınlık yapan oyunlar olarak dikkat çekmeye başladı. Çocuklar bu sebeple oyun oynarken bile mutlu olmayı beceremez durumdalar. Canı sıkılan çocuklar giderek artıyor. Oysa geçmiş yıllarda oyuncaklar çocukların kendi emekleri ya da ellerinden gelmiyorsa büyüklerinin […]

Teknoloji ister istemez eğlence anlayışını da değiştirdi, eskiden oynanan oyunlar unutuldu gitti. Günümüzün çocuk oyunları fabrikasyon, elektronik ve kısa süre içerisinde bıkkınlık yapan oyunlar olarak dikkat çekmeye başladı. Çocuklar bu sebeple oyun oynarken bile mutlu olmayı beceremez durumdalar. Canı sıkılan çocuklar giderek artıyor. Oysa geçmiş yıllarda oyuncaklar çocukların kendi emekleri ya da ellerinden gelmiyorsa büyüklerinin yardımı ile yapılır ve severek, isteyerek oynanırdı.

Bazı oyunlar oyuncaksız oynanırken bazıları da hem grup halinde hem de emek harcanarak ortaya çıkarılmış ilginç ama bir o kadar değerli parçalardan meydana gelirdi. Şimdi büyüklerin geçmişte oynadığı oyunlardan birkaç tanesini sizinle paylaşalım.

Yağ Satarım Bal Satarım

En az 5 kişi ile oynanan Yağ Satarım Bal Satarım Oyununa oyuncuların yere bağdaş kurarak çember şeklinde oturması ile başlanır. Ebe olan bir kişi mendilci başı seçilir ve oyuna tekerleme ile başlardı. Mendilci başı elindeki mendili çemberin etrafında dönerek bir oyuncunun arkasına gizlice koyar, sonra bir tur atıp aynı yere gelip mendili almaya çalışır. Mendil arkasına konulan oyuncu ebeden önce kendi arkasına mendil konulduğunu fark ederse, mendili alıp mendilci başını mendil ile kovalamaya başlar. Eğer arkasına mendil konulduğunu fark edemezse bu sefer de mendilci başı mendili yerden alıp oturan oyuncuya mendil ile kovalar, 1 tur aynı yere gelinceye kadar kovalar.

Yağ Satarım Bal Satarım oyununda mendilci başı çember etrafında dönerken şu tekerlemeyi tekrar eder;

Yağ satarım bal satarım,
Ustam ölmüş ben satarım.
Ustamın kürkü sarıdır,
Satsam 15 liradır.
Alacağına,
vereceğine,
Bir kaşık ayran,
Yarın yine Bayram.
Zambak zumbak
Dön de arkana bak.

2 kere tekrar edilir. Bu şekilde oyun diğer oyuncuların da arkasına mendil koyarak eğlenmeye devam edilir.

Eskiden çocukların severek oynadığı bu oyunu bizimle paylaşan Semra Şahin‘e teşekkür ediyoruz.

Yağ Satarım Bal Satarım

Eskiden çocukların oynadığı oyunlar

Ela Karşıyakalı annesinin zamanında oynanan oyunları araştırmış, annesinin konu ile ilgili düşüncelerini bizimle paylaşmış. Ela diyor ki;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dış Görünüşün Etkisi

Annemin zamanında çocuk olmak çok güzel ve çok eğlenceliymiş. Çünkü onlar bizden farklı olarak kendi başlarına sokakta rahatça oyun oynayabiliyorlarmış. Hatta aileleri onlar eve geç kalsa bile hiç endişelenmezlermiş. Çünkü sokaklar güvenliyiymiş ve komşuluk ilişkileri çok güçlüymüş. Annem ve arkadaşları sokakta oynanabilecek her çeşit oyunu oynuyorlarmış. Kızlar ve erkekler hep birlikte karar veriyorlarmış oynayacakları oyuna.

En sık oynadıkları oyunla; renkli istop, yakan top, dokuz taş, aç kapıyı bezirgan başı, körebe, ip ve lastik atlama imiş.

Annem bütün oyunlarda çok başarılıymış. Bundan dolayı bütün arkadaşları annem Türkan’ı kendi takımlarına almak istiyorlarmış. Annemin en sevdiği oyun 9 taş oyun uymuş.

Dokuz Taş oyunu nasıl oynanır

9 tane taş üst üste dizilir. Elbette bu taşların yassı olarak önceden hazırlanması gerekir. Bir tane ebe seçilir. Ebe taşların arkasında bekler, diğer bütün oyuncular ebenin karşısına tek sıra olarak dizilir. Oyuncuların amacı top ile üst üste dizilmiş olan 9 taşı çevirmektir. Taşlar devrildiğinde tüm oyuncular sağa sola kaçışır, ebeBde topla kaçan oyuncuları vurmaya çalışırken diğer tüm oyuncular taşları tekrar üst üste dizmeye çalışır. Oyun yeni ebe ile devam eder.

Eskiden çocukların oynadığı oyunları ve düşüncelerini paylaşan Türkan Karşıyakalı‘ya çok teşekkür ediyoruz.

9 Aylık

Erkekler arasında en popüler oyunlar hiç kuşkusuz topla oynanan oyunlardır. Futbol ve basketbol versiyonu olarak kabul edilen 9 aylık aslında bir futbol versiyonu oyundur.

Nasıl oynanır? Topu dışarı atan adam kaleye geçer. 9 gol yediği takdirde bir çocuğu olur. Oyuncuların hepsinin topa bir kere değmesi şarttır. Bir kişinin topa iki kez arka arkaya değmesi yasaktır. 2 kez arka arkaya vuran oyuncu kaleye geçer. Kaleden çıkanın yediği goller silinmez. Bir daha kaleye geçtiği zaman en son yediği gol sayısından devam eder. Gol atmak için top havada iken şut çekilir, kaleci topu havada tutarsa şut çeken oyuncu kaleye geçer.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır

Toprak Murat Cenik bu güzel erkek oyunu babası Süleyman Cenik‘ten derlemiştir. Bizimle paylaşan baba-oğula teşekkür ediyoruz.

Eskiden çocukların oynadığı oyunları araştıran Göksu Masal Kürkçü bizimle 3 tane oyun paylaşıyor. Kendisine ve geçmişte oynayıp unutamayan, sitemizde yayınlanmasına destek olan oyun tanıtıcılarına peşinden teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Japon Kale

Bütün oyuncular birer adım olacak şekilde kendi kalelerini kurarlar. 1 tane top ile oynanan Japon Kale oyununda bütün oyuncular kendi kalelerini koruyup, rakip kalelere gol atmaya çalışırlar. Oyunun ayrıntılarını vermek isterdik ama oyunun adını duyanlar ve geçmişte oynayanlar sanırız nasıl oynanacağını biliyordur.

Oyunu hatırlatan Özkan Kürkçü‘ye teşekkürler.

Dalya Dombik

Bir alan içine daire çizilir. Cezalı olan oyuncu dairenin içinde bekler, diğer oyuncular ise topu atarak taşları düşürmeye çalışırlar. Cezalı oyuncu taşları hızlıca üst üste koymaya çalışır ve topla diğer oyuncuları vurmaya çalışır. Bu oyunda taşlar yassı ve büyük olmalıdır.

9 Taş Oyununun farklı bir isimle yani Dalya Dombik olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Paylaşan Ahmet Polat‘a teşekkürler.

Cicoz Oyunu

Cicoz, halk arasında zeytin çekirdeğine verilen isimdir. Cicoz Oyunu oynamak için oyuncuların zeytin çekirdeği büyüklüğünde birer taş almaları gerekir. Oyunda bir ebe belirlenir ve bir çember oluşturulur. Cicoz adı verilen taşı oyunculardan birine verirler. Fakat ebe olan kişi Cicoz’un kime verildiğini bilmez. Çember içindeki oyuncular ‘al Cicoz’u ver Cicoz’u diyerek tempo tutar. Aynı zamanda taşı yanlarındaki oyuncuya verirler. Ebe de taşın kimde olduğunu bulmaya çalışır. Bu oyun ebenin taşı bulması ile el değiştirir, yani taş kimin elinde bulunduysa ebe o olur. Bu şekilde oynamaya devam edilir.

Oldukça ilginç ve farklı olan bu oyunu bize tanıtan Beren Elçin Polat‘a teşekkür ediyoruz.

Uzun Eşek

Uzun Eşşek Oyunu

En az 3-4 kişilik iki takım ile oynanan Uzun Eşşek erkeklerin çok sevdiği bir oyundur. Oyun şu şekilde oynanır;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

Uzun Eşşek olacak takımdan bir kişi sırtını duvara dayayarak bacaklarını açık tutar. Diğer oyuncu arkadaşları ise eğilerek bir öndeki arkadaşının ayaklarının arasına kafasını koyarak bacaklarından sımsıkı tutar. Çünkü az sonra karşı takımın oyuncuları bu oyuncuların üstüne atlayacaktır. Bu sebeple ayakta kalmaları, sağlam olmaları için sıkı tutulması gerekir.

Uzun Eşşek hazır pozisyonda iken rakip oyuncuların koşarak birer birer eğilmiş olan arkadaşlarının üzerine atlarlar. Takımın hepsi, eğlen kişilerin sırtına çıkar. Kural; Koşarak eşek pozisyondaki arkadaşların üzerine atlayıp orada birkaç saniye kalmak. Bu esnada takımın kaptanı ‘Çattım attı, kaç attı’ der ve eliyle herhangi bir sayıyı gösterir. Parmakları ile 1’den 5’e kadar bir sayı işaret eder. Oyunculardan en öndeki ya da takım kaptanı rastgele bir sayı söyler, eğer üstteki oyuncunun işaret ettiği sayıyı bilirse oyuncular yer değiştirir, bilemezse oyun aynı şekilde devam eder gider.

Uzun Eşşek oyunu geçmişte oynanan ve en çok sevilen oyunlar arasında yer alır. Oyun Cengiz Dursun tarafından hatırlanarak sitemize gönderilmiştir. Kendisine teşekkürlerimizi bildiririz.

Kapak Vurmaca

Önce bir çizgi üzerine gazoz kapakları yerleştirilir. 10 tane kapak da elde tutulur. Çizginin üzerine dizilen gazoz kapakları vurmaya çalışılır. Oyun bu şekilde devam eder. Oyun oynamak için oyuncu sınırlaması yoktur. Zemine çizgi çizmek için tuğla kırıkları kullanılırdı. Oyunda kalabilmek için yeterli sayıda gazoz kapağı olması gerekir.

Erkek çocuklar tarafından oynanan unutulmaz Kapak Vurmaca oyunu hatırlatan Ömer Sabırlı’ya teşekkürler.

Kapak Vurmaca Oyunu

Geçmiş yıllarda çocukların oynadığı oyunlar elbette bunlarla sınırlı değil; unutulmuş, unutulmaya yüz tutmuş nice güzel oyunlarımız vardı. Sizler de hatırladıklarınızı bizimle paylaşmak isterseniz iletişim bölümündeki mail adresimizden ya da bu yazının altındaki yorum bölümünden yazarak iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. ELİM KİMDE
  üç kişi oynanıyor bir kişi ebe oluyor. o ebe çömeliyor ve bir kız elini uzatıcak ve bir hakem eli nerde sorcak ve o bilirse birisi ebe olcak ya bilmese ine ebe olucak ve böyle devam eder ve çok elenirler👾😤😎

 2. MINGIN
  Oyun böyle oynanır bir kişi zıngın mıngın der. Sonra diyer kişi zız zız der diyer kişi arı geldi. Hadi kaçın sonra diyer kişiler kaçar.Zıngın mıngın arı geliyor. Hepiniz durun sakın kaçmayın. Yoksa arı sizi sokar. Arkadaşını sokar.Arkadaşı zz zz der.ve oyundanl.çççıkar.arkadaşına zz zz oyundan çıktı.Haylaz çocuk Oyundan çıktın bir geldi iki geldi. Haydi zıngın mıngın oynayalım.Zz zz zıngın mıngın oyunu böyle oynanır.

 3. 9 KİREMİT
  Oyun için gerekli malzemeler ,9 kiremit,top ve
  oyuncular .Oyuncular kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar,bir daire, dairenin içerisine 9 kiremit üst üste dizilir,birci gurup topla kiremitleri devirmeye çalışır.Kiremitleri

 4. TAKLACI GÜVERCİN Taklacı güvercin eskiden oynanan bir oyundur. Taklacı güvercin şöyle , ilk önce yuvarlak oluşurlar sonra biri onların üstünden atlar. Ve takla atarak onların üstünden atlar. Atlayamazlarsa ceza verirler eğer atlarsa o çocuk onlardan birine ceza verir.Oyun böyle devam eder.😊😊

 5. Sokak oyunu bakımından şimdiki çocuklar bizim çocukluğumuzdaki kadar şanslı olmasa da bu tür oyunların unutulmaması için çok değerli bir çaba harcamışsınız. Emeği geçenlere teşekkürler…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?