‘Et Fiyatları Ucuzlayacak’ Dedikçe Artıyor

‘Et Fiyatları Ucuzlayacak’ Dedikçe Artıyor

Yıllardır değişen bakanlar bile en değerli besin maddesi olan ete çözüm bulamıyor. Et fiyatlarının bir türlü istenilen seviyeye gelmemesi sebebiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarını zor durumda bıraktı. Sahi neden protein kaynağı et fiyatı istenilen seviyelere çekilemiyor. Önceki ilgili bakan bu durumun et ithal edilerek aşağı  çekilebileceğini söylemişti, tutmadı. Bir sonraki bakan canlı hayvan ithal […]

Yıllardır değişen bakanlar bile en değerli besin maddesi olan ete çözüm bulamıyor. Et fiyatlarının bir türlü istenilen seviyeye gelmemesi sebebiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarını zor durumda bıraktı. Sahi neden protein kaynağı et fiyatı istenilen seviyelere çekilemiyor. Önceki ilgili bakan bu durumun et ithal edilerek aşağı  çekilebileceğini söylemişti, tutmadı. Bir sonraki bakan canlı hayvan ithal etti olmadı. Şimdiki de bir şeyler söylüyor ama sonuç bildiğimiz gibi…

Et ithalatı yaparak fiyatları yarı yarıya düşürebileceklerini, ancak bu durumun hayvanların geleceği açısından büyük tehlike arz edeceğini söyleyen bakan oldu. Ucuz et bulamadık duymadık görmedik. Haksızlık yapmayalım, Zincir marketlere ucuz kıyma sattırdılar ama adı kıyma, tadı?

Önceki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarından Faruk Çelik,  Bakanlığı tarafından Konya’da bir otelde organize edilen, İç  Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı adı verilen çalışmaya katılmıştı. Toplantıya İç Anadolu Bölgesine ait 13 farklı ilin milletvekilleri, valileri ve önemli temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Çelik, Konya ilinin iki milyon hektar tarım alanı ve 740 bin hektar mera alanıyla Türkiye’de tarımın kalbi pozisyonunda olduğunu söyledi. Türkiye’de 2023 yılı hedefleri için 153 milyar dolar tarımsal hasıla ve 409 milyar dolar ihracat hedeflerinin bulunduğunu belirten eski Bakan Çelik, İç Anadolu Bölgesinin 8 milyon hektar tarım alanı ile Türkiye’nin önemli bir tarım potansiyeli olduğunu vurguladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünü Kimler ve Niçin Okumalıdır

Bakan Çelik köylerden kentlere göçleri engellemek için  18-40 yaş arasında olan genç nüfusu köye dönüş sağlamaları için 30 bin lira hibe ve faizsiz kredi desteği sağladıklarını söyledi.

Süt üretiminin ülkemizde  19 milyon ton civarında olduğunu belirten Çelik, süt Konseyi’nin sütün litresini üreticiden 1 lira 15 kuruştan alması gerektiğini, fakat 1 liranın altında süt alımı yapıldığının belirlenmesi ile ilgili olarak şunları söyledi. Aldığımız duyumlara göre 85 kuruşa süt alımı gerçekleştiriyorlar. Ülkemizin çevresinde gelişen olumsuz durumlar sebebiyle arz-talep dengesizliği yaşanmaktadır. Arz çok, fakat talep oluşmayınca büyük sıkıntı meydana geliyor. Oturduk sanayicilerle ne yapalım diye düşündük. Süt günlük üretilen bir gıdadır. Her gün sağılan inekler günübirlik değerlendirilmesi gerekiyor. Ne yapılması gerektiği konusunda biraz kafa yorduk. Sütü toz haline dönüştürürsek kazanırız ve o zaman ihraç edebiliriz, dediler. Yaklaşık 4 bin lira süt tozu yapımı için destek verdik. Dünya genelinde piyasalarda büyük düşüşler olduğu için 4500 lira olması yönünde talep geldi. Biz de istedikleri gibi 4 bin 500 liraya çıkardık. Sanayicimizin birisi de 120 bin ton süt çekeceğini söyledi. Yani kısa süre içerisinde sütün değeri artacaktı. Süt üzerinde farklı oyunlar oynanmaktadır. Bize söz verdikleri halde, istedikleri fiyatları verdiğimiz halde yine de süt gerçek değerine ulaşamamıştır. Bizimle uğraşanlarla biz de uğraşıyoruz. sadece ben değil, bütün bakanlar sizinle uğraşacak. Bunu böyle bilin, dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Gözde Kız Bebek-Çocuk Adları ve Anlamları
ithal et

Faruk Çelik et ithalatı konusunda da ilginç kararlar alınacağını belirterek de ‘Biz uzun zamandır et ithal ediyoruz. Bu bir süre daha devam edecek, fakat üreticiyi ve et sektörünün istediğimiz seviyeye taşımak zorundayız. Piyasada et maliyetleri belli noktalara geldi. Et üreticilerini sıkıntıya sokmak istemiyorum. Bizim et fiyatlarını yarıya indirecek imkanımız var. İstediğimiz kadar et ithal ederiz ve piyasada etin fiyatını 20 liraya kadar düşürür, etin fiyatı 20 liraya kadar çekilebiliriz. Ancak bu durum hayvanların varlığı için büyük tehlike ve kötülük olur. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bu amaçla böyle bir niyetimiz yok.’ dedi.

Çelik kuşbaşı ve kıyma tavan fiyatlarına riayet eden satıcılara teşekkür ederek, ‘Vatandaşın kullandığı kuşbaşı ve kıyma ile ilgili bir tavan fiyat belirleyelim. Etle ilgili fiyatlarımızı revize ederiz, diye uyardık. Ancak bazıları farklı şeyler yapmaya çalışıyor. Bizim tavsiyelerimize uyanlara teşekkür ederim. Ancak konuyu tam anlamayıp kafasına göre fiyata et satanları milletimizin vicdanına havale etmekten başka bir şey söyleyemiyorum. Ancak fırsatçıları ve farklı yaklaşım içinde olanları pazartesi günü yapacağımız bakanlar kurulundaki sunumumuzla gerekli önlemler alınacaktır.’ demişti…

3 yıl geçti, başka Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanları bu minvalde açıklamalar yaptılar. Eee ne oldu? Et fiyatları bırakın ucuzlamayı yanına yaklaşmaya bile izin vermiyor. Sakın bakanlar, konuşmayı bırakın da ucuz et için gerçekçi çözüm yerli tarımı destekleyin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Osmanlı Düşmanlığının Mağdur Ülkesi; BOSNA 

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?