Etkileyici CV Nasıl Yazılır

Etkileyici CV Nasıl Yazılır

Çalışmak isteyenlerin hedefledikleri işi yapabilmesi için mutlaka iyi hazırlanmış, etkileyici CV yani özgeçmiş hazırlaması başlangıç noktasıdır. Özellikle yeni mezun olmuş, iş aramaya başlamayı düşünen gençler işe yarayan bir özgeçmiş hazırlayarak giriş iş dünyasına yapabilirler. İş görüşmesine çağrılabilmek için işvereni etkileyecek güzel bir CV doldurmak önemlidir. İnsan kaynakları uzmanları ya da iş vermek isteyenler yapılan iş […]

Çalışmak isteyenlerin hedefledikleri işi yapabilmesi için mutlaka iyi hazırlanmış, etkileyici CV yani özgeçmiş hazırlaması başlangıç noktasıdır. Özellikle yeni mezun olmuş, iş aramaya başlamayı düşünen gençler işe yarayan bir özgeçmiş hazırlayarak giriş iş dünyasına yapabilirler. İş görüşmesine çağrılabilmek için işvereni etkileyecek güzel bir CV doldurmak önemlidir.

İnsan kaynakları uzmanları ya da iş vermek isteyenler yapılan iş başvurularının değerlendirilmesi için sizden gerçekçi ve hatasız CV göndermenizi bekler. Gönderilen bu binlerce, yüzlerce iş başvurusunu kısa süre zarfında değerlendirilerek talepler karşılamaya çalışırlar. Burada önemli olan husus, etkileyici bir CV hazırlamak.

Mükemmel bir şekilde hazırlanan ve karşı tarafı etkileyip mutlaka sizi iş başvurusuna davet ettircek örnek özgeçmiş nasıl hazırlanır? Size vereceğimiz küçük tüyolar işinize yarayacaktır. İş görüşmesine çağrılmanıza yardımcı olacak önemli tüyolar şunlardır:

1. Hazırladığınız özgeçmiş kesinlikle yazım yanlışı içermemelidir

Noktalama ve yazım kurallarına önem verilmelidir, çünkü anadilini yanlış kullanan birisi daha ilk bakışta insan kaynakları uzmanları onlarca, yüzlerce, hatta binlerce CV arasında mükemmel bir şekilde hatası vez eksiksiz doldurulmuş olan özgeçmişleri dikkate alırlar. Bu bakımdan mutlaka CV hazırlarken yazım yanlışı yapılmamalı ve dil bilgisi kuralları harfiyen uygulanmalıdır.

2. CV’de boş alan bırakmayın

2. önemli kural, doldurduğunuz CV’de boş alan bırakmayınız ve karşı tarafın sizi tanıması için gerçekçi ve eksiksiz bilgi yazılmalıdır. Unutulmaması gerekir ki doldurduğunuz bu iş başvurusu formu, sizi işverene tanıtan bir araçtır. Dolayısıyla sizi en iyi şekilde tanımak için bütün bilgiler eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Hatta sahip olduğunun her türlü sertifika ve belgeler mutlaka eklenmelidir.

Etkileyici CV nasıl olmalı

3. Gereksiz bilgiler yazılmamalıdır

CV kısa öz ve doğru bilgileri içermelidir. Gereksiz bilgilerle uzatılmaya çalışılan iş başvurusu formu haklı olarak insan kaynakları uzmanlarına veya iş verecek olan kişileri sıkar. Az, öz kendinizden bahsedin. Eğitiminizden, yeteneklerimizden örnekler verin. çok uzatmaya hiç gerek yok. En çok yapılan hatalardan birisi iş hayatını ilgilendirmeyen bilgilerin CV’de yer almasıdır. Bu da karşı tarafa olumsuz yansıyacak, siz iş görüşmesine davet edilmeyeceksiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kimya Teknolojisi-Teknikeri Hakkında Bilgi

O halde etkileyici bir CV hazırlamak için yukarıda sayılan hususlar ile şimdi bahsedeceğimiz konuya mutlaka harfiyen riayet ediniz!

4. CV’de mutlaka referans bulunmalıdır

Doldurulan her iş başvurusu formu sizin daha önce çalıştığınız işverenlerin ya da insanların sizin hakkınızdaki bilgileri içermelidir. Çalışmazken başvurduğunuz pozisyon ile alakalı olarak akademik referanslar talep edilebilir. Böyle durumlarda sizin profesyonel ve güvenilir biri olduğunuz kanısı oluşacaktır.

Özgeçmiş inceleyen kişiler referans gösteren başvuru sahiplerine öncelik tanırlar. Dolayısıyla etkileyici bir CV doldurarak 1 puan hanenize yazılmış olacaktır.

5. Anlaşılır bir CV yazın

Özgeçmiş sizi ve uzmanlık alanınızı en iyi şekilde anlatmalıdır. Karşı tarafın sizi tam olarak anlayabilmesi için özgeçmişin net, kısa, öz ve anlaşılır şekilde hazırlanması evladır. Anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerekirse dolduracağınız bu form karşı tarafın net bir şekilde anlayabileceği şekilde hazırlanmalıdır.

Mesleğiniz ile alakalı bilgiler bazen teknik terimler içerebilir. Bu terimleri iş vermeyi düşünen kişinin anlayabileceği şekilde sadeleştirmeye çalışın.

6. Resim ve bilgileri güncelleyin

Son olarak size CV’nizin güncel olmasına hatırlatmak zorundayız. Çünkü, aylar-yıllar sonra aynı CV’nin farklı yerlere gönderilmesi sizin için negatif bir algı oluşturabilir. Geçen süreç içerisinde belki birkaç iş değiştirmiş, deneyim sahibi olmuş olabilirsiniz. Bunları da CV’nize ekleyin. Resminiz de sizi tam olarak yansıtmalı ve güncel olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüyorlar sayesinde etkili CV doldurma yöntemlerini kullanırsanız iş görüşmesine davet edilme olasılığınız artacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Paylaşmanın Hazzı

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?