Evde Aromatik Sirke Üretimi

Evde Aromatik Sirke Üretimi

Katkısız doğal fermantasyon ile üretilen sirkeler sağlıklı yaşamak için uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Kendi işini kuracaklara yönelik fırsatlar arasında aromatik sirke yapımı güzel bir gelir kaynağı olabilir. Doğal ürünleri her geçen gün artmaktadır. Yiyecek içecekler insan sağlığına zarar vermektedir. Başta mide rahatsızlığı olmak üzere diğer bütün organlar etkilenmektedir. Doğal yollarla yapılan sirke bağışıklık sistemine güçlü […]

Katkısız doğal fermantasyon ile üretilen sirkeler sağlıklı yaşamak için uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Kendi işini kuracaklara yönelik fırsatlar arasında aromatik sirke yapımı güzel bir gelir kaynağı olabilir. Doğal ürünleri her geçen gün artmaktadır.

Yiyecek içecekler insan sağlığına zarar vermektedir. Başta mide rahatsızlığı olmak üzere diğer bütün organlar etkilenmektedir. Doğal yollarla yapılan sirke bağışıklık sistemine güçlü bir üründür.

Sirke nedir, nasıl yapılır

Sirke içine şeker ilave edilen yaş ya da kuru meyvelerin fermantasyona uğraması ile elde edilen bir üründür. Hızlı ve yavaş fermantasyon ile iki farklı türde sirke yapılmaktadır. Hızlı sirke yapılışı pek tavsiye edilmez. Lakin sektördeki sirke firmaları katkılı ve hızlı fermantasyona uğrayan sirkeler üretip satar. Bunun da sağlığımız açısından çok daha faydalı olduğu söylenemez.

Yavaş yöntem ile yapılan sirkeler tercih edilmesi gerekir. Ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında gerçekleştirilen sirkeler en çok tercih edilen vardır. Çünkü bu faktörler sirkenin üretim aşamasında zaman içinde gerçekleşmektedir.

Sirke nasıl yapılır

Evde doğal yollarla sirke üretimi yaparak hem evde doğal yollarla sirke üretimi yapılır hem kendi sağlığınız hem de satarak gelir elde etme anlamında güzel bir uğraştır.

İnsanlar sirkeyi genelde turşu yapımında kullanır. Son yıllarda bulaşık makinalarına elma sirkesi koymak da yeni adetler arasına girdi. Sağlıklı yaşamak için aromatik sirke üretimine yönelebilirsiniz. Bu işin fazla bir maliyeti de yok. Zaman alıcı yönü de yok. Kötü kokuların giderilmesi, etlerin Marine edilmesi, sebze ve meyvelerin mikroorganizmalardan arındırılması, bazı ürünlerin konserve olarak saklanması ve turşu yapımında kullanılması amacıyla aromatik sirke kullanılmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak

Devlet tarafından desteklenen kredileri olarak da daha büyük işletme düşünebilirsiniz. Geleneksel yöntemlerle üretilen sirkeler yakın çevrenizden başlayarak satışa sunulmalıdır. Butik restoranlar aromatik sirkeleri ürünlerinde kullanır. Bağlantı yapmak istediğiniz takdirde geleneksel olarak ürettiğiniz sirkeler yok satar. Aromatik sirke üretimi duruma göre evde ya da küçük bir işletme açarak devam ettirilebilir. Sizin geleceğe yönelik planlarını arasında hangisi varsa ona göre hareket edersiniz.

Hangi meyvelerden sirke yapılır?

Her türlü meyveden aromatik sirke üretimi yapılır. Elma, üzüm, ayva sirkeleri geleneksel olarak üretildiği zaman önemli bir değer piyasaya sunulmuştur.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde çok az bulunan meyveler arasında yer alan alıç sirkesi bile geleneksel yöntemlerle üretilmeye başlandı. Yurtiçinde önemli bir sirke piyasası rekabet halinde olsa da sizin evde aromatik sirke üretimine kimse rekabet edemez.  Çünkü piyasadaki sirke üreticileri Daha ziyade hızlı fermantasyon sonucunda elde ettikleri ürünleri satıyor.

Bizim bahsettiğimiz geleneksel yöntemlerle meşe fıçılar içerisinde bekletilen aromatik sirkelerdir. Üretim tesisi kurmak için fazla bir maliyeti gerek yok.

Aromatik sirke yapım tesisi kurmak

Eğer tesis açma düşünceniz varsa yarım dönümlük bir alan size yeterli. Küçük ölçekli bu tesis için ortalama 250-300 bin lira civarında bir maliyet gerekir. Örnek olarak verdiğimiz bu maliyet yerine göre artırılabilir veya tesis küçültülerek maliyet düşürülebilir.

Her türlü ekipman yerli yerden oturtulmalı. Meyvelerin nereden satın alınacak, bağlantıların kiminle kurulması gerektiği önceden planlanmalıdır. Sirke yapmak için süzme filtreleme, ambalajlama aşamaları tek tek hesap edilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Alerji Nedir, Alerjiden Nasıl Korunulur

Bilinmesi gereken en önemli konu; aromatik sirke yapımında aceleci davranmak ürünlerin kalitesinden ödün vermemektir. Çünkü doğal bakterilerle üretilecek aromatik sirkeler cam şişelerde tüketiciye ulaştırılması önemli bir maliyet getirse de satış için cazip olacaktır.

Önemli bir hatırlatma yapmak durumundayız. Sirke belli aşamadan sonra şaraba dönüşebilir! Geleneksel yöntemlerle sirke yapımı için yine de eğitimini almış kişileri işletmede çalıştırmak gerekir. Çünkü sirkenin ileriki aşaması şaraptır. Para kazanayım derken başkalarının günahına girmeyin! Aromatik sirke üretimi sabır gerektirir. Sonrasında ise para kazanmanın mutluluğu, kalite ve marka ile piyasada yer edinmenin hesapları yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?