Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar

Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar

ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ (7 ADIM DANSI) Oyun her yaşta herkesin vazgeçilmez eğlence aracıdır. Oyun oynamayı sevmeyen bir insan düşünebiliyor musunuz? Ben asla düşünemiyorum. Sevmeyen biri varsa dünyada acınacak haldedir. Nasıl beslenmek için besinlere, vitaminlere ihtiyaç duyarsak, dinlenmek, mutlu olmak, kendimize iyilik yapmak için oyun da olmazsa olmazdır. 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ Oyun en […]

ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ (7 ADIM DANSI)

Oyun her yaşta herkesin vazgeçilmez eğlence aracıdır. Oyun oynamayı sevmeyen bir insan düşünebiliyor musunuz? Ben asla düşünemiyorum. Sevmeyen biri varsa dünyada acınacak haldedir. Nasıl beslenmek için besinlere, vitaminlere ihtiyaç duyarsak, dinlenmek, mutlu olmak, kendimize iyilik yapmak için oyun da olmazsa olmazdır.

7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ
7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ

Oyun en çok da doğal olarak çocuklara yakışır. Bu demek değildir ki oyun sadece çocuklar için uygundur, büyüklere oyun oynamak pek yakışmaz.

Özellikle okul öncesi çağdaki çocuklarımıza en çok lazım gelen şey oyundur. Oyun yaşa orantılı olarak eğlendirici, öğretici ve zihinsel olarak da geliştirici olursa daha da faydalı olur. Yukarıdaki videomuzda da güzel bir oyun seçilerek miniklerin nasıl da severek eğlendikleri gözlenmektedir.

Oyun oynatma esnasında en çok dikkat edilmesi gereken konu ise oyun oynayan çocuklar arasında kesinlikle eşit davranılması, tarafsız olunması ve fiziksel zorluk derecesi zor olan oyunlar seçilmemelidir.

Oyunlar her zaman okulda oynanmaz; anneler, babalar, kardeşler yardımıyla evde oynanacak oyunlar da vardır. Çocuğun yaşına ve fiziksel özelliğine uygun oyunlar seçilmelidir. Bazı oyunlar bireysel olarak oynanırken bazıları da grup halinde oynanmalıdır. Evde grup olarak komşu çocukları ya da kardeşler, anne baba eşlik edilebilir.

Anne babaların en büyük handikapı cep telefonlarıdır. Hayır, cep telefonları bırakılırsa çocuklarla güzel vakit geçirilecek aktiviteler mevcuttur. Çocuklarla evde oynanacak oyunlar arasında şunları sayabiliriz:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harekete Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır

Kulaktan kulağa, kıyafet balosu, Evet-Hayır oyunu, kelime avlamaca, parmak güreşi yapma, balon tenisi en basit oyunlardır.

Pedagoglar, mutlaka çocuğa zaman ayırmak gerektiğini ve onlarla güzel vakit geçirmek gelecekte çocuk için olumlu bir başlangıç olacağı yönünde tavsiyelerde bulunmaktadır.

öğrenciler için oyunlar

haydi benim gibi yürü oyunu

Evde oynanacak oyunlar birkaç örnek daha ekleyebiliriz. 4 yaş üzeri çocukların en az 2 kişi ile oynayabileceği haydi benim gibi yürü oyunu oldukça eğlenceli ve fiziksel gelişime destekleyici bir oyundur. Hiçbir materyal gerekmeden çocuğa taklit yapması yönünde yürüyüşünü geliştirmeye yarayan bir aktivitedir. Bu oyunu oynarken farklı konfigürasyonlar oluşturulur, örneğin; robot yürüyüşü, cüce yürüyüşü, yaşlı adam yürüyüşü, dalgın insan yürüyüşü, deve yürüyüşü, ördek yürüyüşü gibi varyasyonlar denenebilir. Bu oyun sayesinde çocuk hem bedenini hem de fiziksel becerilerini geliştirebilir.

sıcak soğuk oyunu

4 yaş üzerinde yeni 2 kişi ve daha fazla kişinin oynayabileceği sıcak soğuk oyunu tavsiye ediliyor. Burada da bir ebe seçilir sonrasında herhangi bir nesne saklanır. Oyun başlandığında ebe saklanan nesneye yaklaştığı zaman sıcak uzaklaştığı zaman soğuk anlamına gelen vücut el kol hareketleri yapılır. Yattı kabak kalktı patlıcan oyunu da en az 5 kişi ile materyal gerektirmeden oynana bilmektedir. Eğlenceli bir etkinlikte olmak isteyenler en az 5 kişi olmalıdır. Oyunculardan birine patlıcan; diğerine kabak, üçüncüsüne domates, 4 tane havuç 5 tane hıyar ismi verilebilir. Oyunu ilk önce kabak başlatır. Diğer oyuncular dizüstü oturmuş vaziyette borçları öne doğru değilmiş olur. Kabak ise diğer bir sebzenin adını söyler. Sonra da yattı kabak kalktı patlıcan der. Eğer patlıcanı söylüyorsa veya diğer bir başka sebzeyi söyler. Bu sefer ismi söylenen kalkar. Bir başka arkadaşının yanına gider, oyun bu şekilde dikkat ve kaba motor becerilerinin gelişmesine destek olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SÜPER GÜÇ OLABİLİRSİNİZ

Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlara şunlar da eklenebilir; uçtu uçtu kuş uçtu, bom, artan benzetmece, sesli harf değiştirme, deve cüce, dikkat dikkat, selam söyle ve diğer sizlerin keşke edebileceği benzer oyunlar olabilir. Hoşça vakitler geçirmeniz dileğiyle iyi oyunlar.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?