F4 Uçakları Ne İşe Yarar

F4 Uçakları Ne İşe Yarar

F-4’LERİN DÜŞME SEBEBİ NEDİR Her gün yeni bir askeri uçak ya da helikopter düşecek mi diye özellikle pilot subayların, askerlerin annelerinin, babalarının yüreklerini pır pır atmakta ama kimsenin bu yürek atışlarından haberleri ya da gündemi olmamaktadır. Düşmanla göğüs göğüse mücadele eden asker kadar gökyüzünde düşmanı tehdit eden cesur pilotlarımızın da katkısının ne kadar büyük katkısı […]

F-4’LERİN DÜŞME SEBEBİ NEDİR

Her gün yeni bir askeri uçak ya da helikopter düşecek mi diye özellikle pilot subayların, askerlerin annelerinin, babalarının yüreklerini pır pır atmakta ama kimsenin bu yürek atışlarından haberleri ya da gündemi olmamaktadır. Düşmanla göğüs göğüse mücadele eden asker kadar gökyüzünde düşmanı tehdit eden cesur pilotlarımızın da katkısının ne kadar büyük katkısı olduğunu biliniyor olmasına rağmen bu önemli görevi üstlenen kahraman pilotlarımızı ne kadar güvende olduklarını hiç sorgulayan yoktur.
Arka arkaya gelen savaş uçaklarının  havada infilak etmelerinin sebepleri araştırılmalı, derhal sorumlular ve bu işte parmağı olan yetkililer cezalandırılmalı, gerekirse be uçakların kullanımı yasaklanmalı ya da daha güvende savaş uçakları ile acilen değiştirilmesi gerekmektedir.

F4 Uçakları

Türk Hava Kuvvetleri’nin önemli yapısını teşkil eden F-4 savaş uçaklarımız neden kaza yapmakta ya da neden düşmekte ya da uçaklarda bulunan pilot kurtarma destekleri neden görevini yapamamaktadır. Bu soruların cevapları bulunmalı şehit olan pilotlarımızın hesaplarını yetkililer vermelidir.
Uçakların düşmesindeki sebepler teknik mi, yoksa personel mi iyice araştırmalı, ihmali olanlar varsa gerekli cezayı almalıdır.

F4 savaş uçakları İsrail ile birlikte modernize edilmiş Konya’daki uçuş ya da atış alanlarında eğitim yapan uçaklar, alçak irtifadan yere çakıldığı görülüyor. Eğitim aşamasında nedense bu tür kazalar çok sık olmaya başlayınca uçağın düşmesindeki sebepler teknik mi yoksa bakım hatası mı insan sorgulamadan geçemiyorum.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde toplam 236 tane F4 uçağı var ama bu uçaklardan 60 tanesi olmak üzere  bazılarında pilotlarımız şehit oldu, bazılarında pilotlarımız fırlatma koltuğu sayesinde kurtuldular. Son dönemlerde ise bu kazaların arttığı göze çarpmakta son 12 yılda F-4 savaş uçaklarının düşmesi sonucunda 14 tane pilot omuz şehit oldu.
Dikkatinizi çekmek istediğim konu ise F 4 savaş uçakları Amerika birleşik devletleri hava kuvvetleri’nde 1996 yılından beri kullanılmamaktadır. Çünkü F4 uçakları Amerika birleşik devletleri envanterin de iyi durumdaki uçaklar listesine giremediği için kullanılmamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mavi Kapaklarla Engellilerin Hayatına Dokunan Dede-Torun

Amerika birleşik devletleri silahlı kuvvetleri F4 uçaklarını savaşa uygun olmadığı için kullanmazken Türkiye bu uçakları İsrail ile birlikte modernize ederek kullanmaya devam etme yolunu tercih ederek ne kadar isabetli ya da isabetsiz tercih yaptığını uçak kazaları ve bu kazalarda verdiğimiz manevi ve maddi kayıp sayılarının artması ile gözler önüne sermektedir.
Bu savaş uçaklarının asıl üretim amacı 1961 yılında başlayan Amerika – Vietnam savaşı sebebiyle köyleri, sığınakları bombalamak  yapmak, kara birliklerini havadan vurmak amacıyla, çok amaçlı bombardıman uçağı olarak tasarlanmış ve kullanılmıştır. Yani 55 yıl öncesinin teknolojisi ile üretilen savaş uçakları bizim gibi başkalarının savaş araçlarıyla savunma yapan ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?