Facebook Nedir, Kişisel Bilgileri Paylaşıyor mu?

Facebook Nedir, Kişisel Bilgileri Paylaşıyor mu?

Sosyal paylaşım sitesi olarak en fazla üyesi bulunanlar arasında Facebook hiç şüphesiz en başta yer almaktadır. Kullanıcılar kişisel bilgilerinin site tarafından üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığını merak etti. Platform bu konuda yapılan eleştirilere sessiz kalamadı. Sayfa yöneten kişilerin konumlarının gösterildiğini açıkladı. Ayrıca ilave bilgilerin de ziyaretçiler tarafından görüldüğünü duyurdu. Bu meyanda sayfa sahiplerinin doğru bilgiler paylaşması […]

Sosyal paylaşım sitesi olarak en fazla üyesi bulunanlar arasında Facebook hiç şüphesiz en başta yer almaktadır. Kullanıcılar kişisel bilgilerinin site tarafından üçüncü kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığını merak etti. Platform bu konuda yapılan eleştirilere sessiz kalamadı. Sayfa yöneten kişilerin konumlarının gösterildiğini açıkladı. Ayrıca ilave bilgilerin de ziyaretçiler tarafından görüldüğünü duyurdu. Bu meyanda sayfa sahiplerinin doğru bilgiler paylaşması gerektiğini, bunun sosyal medya üzerinden reklam veren bağımsız ajansların ve pazarlamacıların ihtiyacı olduğunu duyurdu. Facebook bu bağlamda sayfa yöneticilerinin görevler kısmını kontrol ederek üzerlerine düşen iş ve işlemleri, bilgileri eklemeleri gerektiğini bildirdi.

Sosyal Ağ, bu noktada kullanıcıların yaşanabilecek tehlikelere karşı korunmasına hedefliyor. Facebook sayfa bilgilerini tam olarak öğrenebilmek için sağ üst köşede bulunan bilgi tuşuna ya da sayfanın sol bölümünde bulunan reklamlar ve bilgiler kısmına tıklayarak öğrenebiliyor. Oradan bakılarak sayfanın oluşturulduğu tarih, sayfanın açıldığı ülkenin konumu ve yönetici sayısı gibi bilgiler yer almaktadır. Facebook bu uygulaması ile kullanıcıların daha dikkatli olmasını ve paylaşımlarının gerçekçi kullanıcı dostu olmasını istiyor.

Facebook sayfa yönetenler nelere dikkat etmeli

Sayfa açarak geniş kitlelere ulaşma düşüncesi olan Facebook sayfa yöneticileri kendilerine yüklenen sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Bu görevleri sayfa açarken Facebook size hatırlatacak, onaylamanız halinde sayfa açma hakkı elde edeceksiniz.

Facebook nedir ne işe yarar

Dünya genelinde 2 milyardan fazla insanın birbiriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan sosyal platform Facebook nedir, ne değildir, ne işe yarar kısaca göz atalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avon ile Nasıl Para Kazanılır

Başlangıçta okul arkadaşlarıyla ders konuları paylaşımı yapmak için kurulan Facebook büyük ilgi görünce hedef büyütüldü ve sosyal paylaşım ağı olarak hayata geçirildi. Başlangıçta bu kadar büyüyeceği ve ilgi göreceği tahmin edilemedi. Önce sadece üniversite öğrencileri arasında iletişim sağlamak için hayata geçirilen proje, sonrasında diğer eğitim kurumları tarafından kullanılmaya başlandı. Liseliler de bu platformu beğendi ve sosyal ağ aldı başını gitti.

Facebook kullananlar arkadaş edinme, yeni arkadaşları ile fotoğraf, video ve durum paylaşımları yapma imkanı tanıyor. Durum bununla da kalmıyor, işletmeler için reklam, tanıtım imkanı veriyor.

Platform sürekli büyüyor, sonrasında görüntülü mesajlaşma, canlı video paylaşımı, interaktif oyun oynama gibi insanların ilgisini çekebilecek her türlü imkanı tanıyor.

Facebook nedir, işte yukarıda saydığımız özelliklerin bir arada toplandığı 7’den 77’ye kadar bütün insanların etkileşim içine girmesine ücretsiz aracılık yapan bir sosyal ağdır.

Markalaşma sorunu yaşayan işletmeler için de önemli bir fırsattır. Aslına bakarsanız dünyada en fazla seyircisi olan bir televizyondur da diyebiliriz. Çünkü her türlü iletişim imkanı sunan platform hızlı bir şekilde haber okuma, dergi, kitap, gazete, radyo, video izleme imkanı sunmaktadır. Dolayısıyla hem kullanıcılar hem de işletme sahipleri için mükemmel bir ortamdır.

En çok merak edilen konulardan biri de Facebook kişisel bilgileri paylaşıyor mu? Evet, doğrudan üçüncü kişilerle paylaşmasa da ülkeler bilgi istediği zaman mecburen yetkililere kullanıcıların bilgilerini vermek zorunda kalıyor.

Facebook

Facebook’tan en fazla bilgi alan ülke

Sosyal paylaşım devi Facebook’tan en fazla bilgi isteyen ülkenin Amerika Birleşik Devletleri olduğu bildirildi. Facebook, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından gelen bilgi taleplerinde yüzde 13 oranında artış gözlendiğini, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında ABD yönetimi Facebook’tan bilgi talebinde bulunan ülkeler sıralamasında birinci sırayı yer aldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Subliminal Tehlikenin Farkında mısınız?

Dünya sosyal paylaşım devi Facebook tarafından yapılan açıklamada 2015 senesinin  ikinci altı aylık dilini verileri baz alındığında, küresel hükümetler taleplerinin incelendiği rapor sonucunda ABD yönetiminin hesap incelemeleri talebindeki artışı yüzde 13’ler seviyesinde artarak 40 bin seviyesine ulaştı. Facebook yönetiminin paylaştığı raporda ABD hükümetinin en fazla temel üyelik bilgileri, hesap içerikleri ve ip adresleri yönünde taleplerde bulunduğu ifade edildi.

Açıklanan raporda 2015 yılının ikinci aylık diliminde sosyal paylaşım sitesi Facebook’a en fazla bilgi talebi gönderen ülke yaklaşık 20000 dolayındaki istekle Amerika Birleşik Devletleri birinci sırada yer aldı. Bu ülkeyi yaklaşık 6 bin bilgi talebi isteyen Hindistan ikinci sırada takip etti. Dünya genelinde 91 ülkenin bilgi talebinde bulunduğu listede Türkiye ise sadece 443 talep gönderdi.

Facebook tarafından kamuoyu ile paylaşılan raporda 2015 yılının ikinci altı aylık diliminde Türkiye, Facebook’a 443 bilgi talebinde bulundu. Facebook yönetimi de Türkiye tarafından yapılan taleplerin yüzde 85’ine cevap verdi. Türkiye 2015 yılının birinci Döneminde ise 368 bilgi talebinde bulunarak bunların yüzde 87’si cevaplanmıştı.

Türkiye, Dünya genelinde Facebook’tan bilgi talebinde bulunan ülkeler sıralamasının yer aldığı Fransa 3000, İngiltere 4000, Almanya 5000, İtalya 1500 civarında bilgi talebinde bulunan ülkelerin oldukça arka sıralarında yer aldığı gözlendi.

Dünyada en çok ilgi gören sosyal paylaşım ağı Facebook, kullanıcılarına güven vermek amacıyla, hiçbir ülkeye doğrudan kullanıcı bilgileri ulaşım hakkı vermediğini belirterek, ülkelerin talepleri değerlendirilerek uygun görülenlerin olumlu şekilde yanıtladığını vurguladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Yemek Siparişi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?