FARKLI YETENEKLERİN GÜCÜ

FARKLI YETENEKLERİN GÜCÜ

Her insan farklı yeteneklere sahiptir ve bu sayede işlerimizin de yolunda gittiğini hiç aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Yaşamımız boyunca farklı arkadaşlar ediniriz ki bu arkadaşlarımızın çoğu bizden ya üstün özelliklere sahip gibi gelmiştir ya da biz kendimizi diğer insanlardan üstün görme düşüncelerine düşmüşüzdür.  Aslında bunu tek sebebi her insanın kendine özgü olarak tasarlanıp, farklı görevleri […]

Her insan farklı yeteneklere sahiptir ve bu sayede işlerimizin de yolunda gittiğini hiç aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Yaşamımız boyunca farklı arkadaşlar ediniriz ki bu arkadaşlarımızın çoğu bizden ya üstün özelliklere sahip gibi gelmiştir ya da biz kendimizi diğer insanlardan üstün görme düşüncelerine düşmüşüzdür. 

Aslında bunu tek sebebi her insanın kendine özgü olarak tasarlanıp, farklı görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını hiç hesap etmeyiz hatta aklımızın ucuna bile getirmeyiz. Kimimiz çok iyi futbol oynar, kimimiz çok güzel resimler çizer, kimimiz toprak işlemeyi sever, kimimiz sayısal alanda çok gelişkinizdir. Bütün bu farklılıklarımız bizi diğerlerinin bize olan olan ihtiyacını da giderir. Allah her türde canlı yarattığı gibi her zeka türlerinde insan yaratmıştır. Bu durumda birbirimize ihtiyaç duyma zorunluluğu da ortaya çıkar.

Önemli olan ise karganın leyleği taklit ederken yürüyüşünü unuttuğu pozisyonlara düşmemektir. Kendi potansiyelimizin farkına varmak yerine, başkalaşmaya çalışırsak, hem dostlarımızın hem de kendimizin zor durumlarda kalmasına sebep oluruz. Aslında işin temelinde aile ve öğretmen işbirliği yatmaktadır ama ülkemizde bu yola en sonda başvurulduğu için zaman oldukça gecikmiş oluyor. 

Her insanın ait olduğu ailesi, ta bebeklikten çocuğunun neye ilgi duyduğunu az çok bilir. Okul yıllarında ise eğitim sürecinde de öğretmen ve öğretmenler bu durumu çok net olmasa da gözlemler. Meslek seçme aşamasına gelince bir işbirliği yapılsa hem birey mutlu olacak, çünkü kendi sevdiği işi öğrenip yağacağı için; hem çevresindeki insanlar mutlu olacak, bu insandan hem toplum olarak kaliteli hizmet alacağı için ayrıca da eğer yapamayacağı bir mesleği seçmiş olsaydı, istemeden de olsa dışlamış olacaklarından… Bizim düşünemeyeceğimiz saymakla bitmeyen sorunlar yumağından kurtulmuş olacaklardı. Farklı yeteneklere sahip olmak toplumun da gelişmesine katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otobüsle Yolculuk Yapmak

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?