Farklılıklar ve Hoşgörü

Farklılıklar ve Hoşgörü

 Farklılıkların olması bir olumsuz bir durum değil, tam tersine büyük bir zenginlik olarak düşünülmelidir. İnsanlar birbirlerine hoşgörü ile yaklaşırsa sorun kökünden halledilmiş olacaktır. İnsanların farklı kültürlere sahip olması, dilinin farklı olması bir zenginliktir. Önemli olan farklılıklara karşı anlayışlı olabilmektir. Farklılıklar insanlara yeni şeyler öğretmek için bir avantaj olarak düşünürsek ve farklılıkları hoşgörü ile beslersek bir toplum […]

 Farklılıkların olması bir olumsuz bir durum değil, tam tersine büyük bir zenginlik olarak düşünülmelidir. İnsanlar birbirlerine hoşgörü ile yaklaşırsa sorun kökünden halledilmiş olacaktır. İnsanların farklı kültürlere sahip olması, dilinin farklı olması bir zenginliktir. Önemli olan farklılıklara karşı anlayışlı olabilmektir. Farklılıklar insanlara yeni şeyler öğretmek için bir avantaj olarak düşünürsek ve farklılıkları hoşgörü ile beslersek bir toplum hem mutlu, hem de zengin bir kültüre sahip olur.

Burada şunu da asla ihmal etmemek gerekir ki farklılıklara hoşgörüyü sinsi emeller besleyenlere fırsat olarak gösteremeyiz. Ülkeniz medeniyetlerin beşiği konumunda olması sebebiyle çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Bu durumda da hem farklılık zenginliği, hem de kültür çatışmaları yaşanması normaldir. Farklılıklarımızı hoşgörü ile karşılarsak aslında bizden zengin bir başka ülke olmayacaktır.

Etnik kökeni, rengi, dini, yaşam biçimi çok farklılık gösteren Türkiye’de dış güçlerin de etkisi ile insanlar arasında eksik olan bu yüce duygu körüklenerek ülkemizi yaşanmaz bir hale getirmek isteniyor. Eğer biz aklımızı kullanırsak içimizdeki hoşgörü insani değerini iyice beslersek ve kendimizi bilgi ile donatırsak kimsenin bizi birbirimize  düşürmesine izin vermeyiz.

Hoşgörü, samimi olmayan yüreklerde taşınamaz, ancak gerçek samimi insanların yüreğinde beslenir. Toplum içinde çok farklı kişiler ve bu kişilerin de bize farklı gelen davranışları, inançları ve hareketleri olması doğaldır. Bu farklı düşünce, inanç ve davranışlardan rahatsız olmamalı; bunları anlayışla karşılamayabilmeliyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İslam'ı Diğer Dinlerden Ayıran Farklar

Farklılıkları bir zenginlik olarak kabul edersek hoşgörü bizde sağlam bir temele oturur, çatışmalardan fazla etkilenmez. Ne kadar çok hoşgörü ile beslenirsek o ölçüde birbirimizi anlayabilir, birbirimize karşı saygılı olabiliriz. Dolayısıyla hoşgörü kendinizle de barışık olarak yaşamımıza sebep olacak, iç huzuru yakalamanıza, başkaları ile birlikte barışık yaşamanın topluma da yansıması ile mutlu bir toplum oluşmasına sebep olacaktır. Hoşgörülü olabilmenin ilk şartı farklılıklara karşı anlayış göstermektir. Geniş düşünemeyen, olayları dar çerçeveden inceleyen kişiler maalesef tolerans sahibi olamaz. Sürekli yanınızdakilerin yanlışlarını düzeltmeye çalışmamalıdır.

hoşgörü insani değeri

HOŞGÖRÜLÜ OLMANIN FAYDALARI

Aynı şekilde başkalarının da bizleri eleştirmesine izin vermeli, bu eleştirileri olumlu kabul ederek yanlışlarımızı azalmasına çaba harcamalıyız. Kendinizi başkalarından üstün görmemeli, insanlara değer vermeli, verdiğiniz değeri karşınızdaki insana hissettirmelisiniz. Başkalarının hatalarını görmek için değil, görmemezlikten gelmek için çalışmalı, yıkıcı değil birleştirici, bütünleştirici olmaya çalışmalıyız. Asla insanların hatalarıyla alay etmemeli ve farklılıklarıyla dalga geçmemeliyiz. Unutmamak gerekir ki, hoşgörülü insan yapmacık davranamaz.

Hoşgörülü insan, davranışlarında ve sözlerinde samimidir. Başkalarını olduğu gibi kabul eder, kendisi de olduğu gibi davranır. Bu güzel duygu seline kapılan insan kendi değerini bilir ve başkalarına da değer verir. Bu sayede huzur içinde, barış içinde bir toplum oluşmasına katkı sağlar. Hoşgörünün olduğu yerde önyargı olmaz, kızgınlık olmaz, kıskançlık olmaz her şeyi olduğu gibi kabul etme anlayışı hakim olur. Böylece herkesin farklı bireyler olduğunu kabul eden kişi, hoşgörü denizinde mutluluğa yelken açar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsani Değer; İyilik

Bir önceki yazımız olan Dinî-Millî Günlere Duyarsızlıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?