Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi

Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi

Milas dolaylarında kurulan Menteşe beyliği, bölgenin sevilen sayılan önemli beyliklerinden birisi olarak ün yapmıştır. Bu beyliğin yakışıklı delikanlısı İlyas ava çok meraklı biri olduğu için sürekli dağlarda gezer, av peşinde koşarmış. Silahını aldığı gibi doğru dağların yolunu tutarmış, bütün dağları karış karış gezermiş. Muğla yöresinin dağları da gerçekten bereketli ve avcıları asla ile boş koymazmış. Bizim […]

Milas dolaylarında kurulan Menteşe beyliği, bölgenin sevilen sayılan önemli beyliklerinden birisi olarak ün yapmıştır. Bu beyliğin yakışıklı delikanlısı İlyas ava çok meraklı biri olduğu için sürekli dağlarda gezer, av peşinde koşarmış. Silahını aldığı gibi doğru dağların yolunu tutarmış, bütün dağları karış karış gezermiş. Muğla yöresinin dağları da gerçekten bereketli ve avcıları asla ile boş koymazmış.

Ferayidir Kızın Adı Ferayi Türküsünün Öyküsü

Bizim Menteşe Beylerinden İlyas Bey yine Muğla dağlarında av peşinde koşarken Göktepe mevkisinde dünya güzeli bir yörük kızı ile karşılaşmış. Delikanlı yörük kızını görünce hem şaşırmış, hem de bu ıssız ormanda güzel bir kızla karşılaşınca sevinmiş. Kızla usulen nereli olduğunu, kimlerden olduğunu sormuş, tanışmış. Adının Feraye olduğunu öğrenmiş. Belli bir süre şaşkınlık yaşadıktan sonra Feraye bey oğluna adını beğenip beğenmediğini sormuş. İlyas Bey de çok beğendiğini, hem adını hem de kendisini çok sevdiğini, kendisine aşık olduğunu, kendisi ile evlenmek istediğini söylemiş. Feraye bu yıldırım aşkına karşılık kendi başına karar veremeyeceğini, atalarına sormalarının doğru olacağını bildirmiş.
Feraye İlyas’ı kendi obalarına davet etmiş, ayranla çökelek ikram etmiş. İlyas bazlamanın arasına çökelekleri doldurup dürüm yapmış, ayranla birlikte bir güzel karnını doyurmuş. Bu güzel kızla evlenmeyi kafasına koymuş ve doğru Milas’ın yolunu tutmuş.


İlyas durumu anasına anlatmış ve tez zamanda Feraye ile evlenmek istediğini söylemiş. Babası Yakup Bey de birkaç adamını yanına alarak Feraye’nin yaşadığı yere gitmişler. Obada hoş beşten sonra konu sadete gelmiş. Feraye’yi oğlumuz çok beğenmiş, ben de kızımızı görünce oğlumdan daha çok beğendim. İzniniz olursa oğlum İlyas’a kızınızı istiyorum, demiş. Feraye’nin babası da hiç nazlanmadan bu güzel teklifi kabul ederek, obalarına şan vereceğini, gurur vereceğini söyleyerek evlenmelerinde hayırlı olur inşallah, demiş.
Her iki taraf da düğün hazırlıklarına tez zamanda başlanmasına karar vermişler. Müjdeyi İlyas’a ulaştırmak için Milas’ın yolunu tutmuşlar.
Onlar Milas’a doğru yol alırken Feraye’nin ağabeyi olan Mustafa sürü otlatmaktan dönünce haberi olmuş, olup bitenlerden.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  AMERİKA (ABD) NASIL KURULDU

Biraz şaşkınlık yaşayarak hiç beklenmedik bir tepki vererek Yakup Bey oğlu İlyas Bey bacımı nerede görmüş, nasıl istemiş? Demek ki daha önceden konuşmuşlar, görüşmüşler. Anlaşılıyor ki bacım namusunu tam olarak koruyamamış, ben bu durumdan arlamıyorum ve kabul etmiyorum, diye karşı koymuş.  Herkes bu ağabeyi ne yaptılar ettilerse bir türlü Mustafa’yı razı edememişler.
Feraye de İlyas Bey’i çok sevdiği için evlenmek için can atıyormuş. Daha fazla dayanamadığı için İlyas Bey’e gizlice haber göndermiş, kendisini kaçırmasını istemiş.

Ağabeyi Mustafa, Feraye’nin bir şeyler yapacağına anlamış ve sürekli peşinde gizlice takip ediyormuş. Feraye İlyas’a Kanlı Kapuz’un olduğu yerde kendisini kaçırmaya gelmesini istemiş ve belirlenen gün oraya yola koyulan Feraye ağabeyinin kendini takip ettiğinden habersizmiş.
Neticede Mustafa kız kardeşi Feraye’yi orada bıçağıyla delik deşik ederek öldürmüş. Sonra da kendisini uçurumdan aşağıya bırakarak intihar etmiş. Kızı kavil ettikleri yerde al kanlar içinde bulan İlyas o günden sonra bir daha görülmemiş.

Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle

Ferayidir Kızın Adı Ferayi Türkü Sözleri

Feraye Türküsünün Sözleri

Ferayidir Kızın Adı Ferayi 

Yar Yandım Aman
Esmer Yarim De Haydi Yandım Ferayi
Türkmen Kızı Katarlamış Mayayı 

Yar Yandım Aman
Esmer Yarim De Haydi Yandım Ferayi

Rinni Rinna Rinni Rinna Rinanay Rinanay Da
Aman Da Yandım Ferayi

Demirciler Demir Döver Tunç Olur 

Öf Yar Yandım Aman
Esmer Yarim De Haydi Yandım Ferayi

Sevip Sevip Ayrılması Güç Olur 

Öf Yar Yandım Aman
Esmer Yarim De Haydi Yandım Ferayi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?