Film-Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur Hangi Okulu Okumak Gerekir

Film-Sinema Yönetmeni Nasıl Olunur Hangi Okulu Okumak Gerekir

Yönetmen olmak için de okul mu okunur, diyenler muhakkak vardır. Haklı sayılabilirler, çünkü filmlerini izlediğimiz onlarca film-sinema yönetmen belki de okulunu okumadan, eğitimini almadan bu sektörde yollarına devam ediyor olabilirler. Her şeye rağmen eğitimini almak, başarıyı artırmak için itici bir güç olarak düşünülmelidir. Yaşayarak, yaparak öğrenme en mükemmel yöntemdir amma velakin okulunu okumak; stratejiler geliştirmek, […]

Yönetmen olmak için de okul mu okunur, diyenler muhakkak vardır. Haklı sayılabilirler, çünkü filmlerini izlediğimiz onlarca film-sinema yönetmen belki de okulunu okumadan, eğitimini almadan bu sektörde yollarına devam ediyor olabilirler.

Her şeye rağmen eğitimini almak, başarıyı artırmak için itici bir güç olarak düşünülmelidir. Yaşayarak, yaparak öğrenme en mükemmel yöntemdir amma velakin okulunu okumak; stratejiler geliştirmek, başkalarının fikirlerinden faydalanmak eğitimin bir parçasıdır. Bu durum sinema yönetmeni olmak için de geçerlidir.

Meslekler geçmiş dönemde ebeveynlerin kontrolü altına alınmış gibiydi. Yani büyükler nasıl yönlendirirse ya da çocuklarının hangi mesleğini yapmasını isterlerse genelde o yöne kanalize edilirdi. Günümüz çocukları ise klasik meslekler olan öğretmen, doktor, avukat, mühendis, mimar gibi sıradanlaşmış işleri tercih etmiyor. Farklı, herkesin adından söz edeceği, yükselip ünlü olunacak meslekleri de düşünmeye başladılar. Sinema film yönetmeni işte bunlardan bir tanesi.

Annesine babasına küçükken bu mesleği tercih edeceğini söyleyen çocuğa, büyükleri o dönemde ses çıkarmazdı. İş ciddileşince yaş 20’leri geçip bu sektörde söz sahibi olmak istediğini söyleyen bir gence anne baba biraz tuhaf bakabilir. Çünkü hiçbir maaşı olmayan, geleceği garanti olmayan bir sektör olduğunu düşünürler. Bütün bu aykırılıkları rağmen, retlere rağmen hedefine ulaşmak, sinema yönetmeni olarak yoluna devam etmek isteyenlere konu hakkında edindiğimiz bilgileri aktaralım.

Film-Sinema Yönetmeni

Sinema yönetmeni kimdir

Senaryo dahilinde, rol alan oyuncuların canlandırdığı roman yada öykünün filme çekilmesini sağlayan kişiye sinema yönetmeni denir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Web Programcısı-Tasarımcısı Kime Denir Nasıl Olunur

Sinema yönetmeni ne iş yapar

 • Televizyonlarda, sinemalarda çok sık gördüğümüz bu zat, bir filmin ortaya çıkmasında baş aktördür.
 • Bunu gerçekleştirirken senaryosunu yorumlar, görsel bakımdan zihninde tasarlar.
 • Senaryoya uygun oyuncu seçimini yapar.
 • Senaryoya uygun dekor ve çevre için tahlil yapar. Bunun için işi bilen kişilerden görüş alır.
 • Sanat danışmanı ile filmin görüntü yönetmeni ile görüşerek nasıl bir görüntü istediğini belirtir.
 • Filmin senaryosuna uygun olarak rol alacak oyunculara karakterleri hakkında bilgilendirme yapar, onlara neler yapması gerektiğini anlatır.
 • Rol alan oyuncuları yönetir.
 • Kameranın çekim açılarını ayarlar.
 • Çekim bittikten sonra kurgu aşamasında çekilen sahnelerin birleştirilmesi aşamasında da fikirlerini beyan eder.
 • Sinema seslendirme aşamasında dublaj yapımında yer alır.
 • Çektiği filmde gerekli görülmesi halinde müzisyen şahsiyetlerle görüşüp filme uygun müzik seçimi yapılır.

Kimler sinema filmi yönetmeni olur

Tasarım ve hayal dünyası gelişmiş olan. Çok okuyan farklı kültürleri tanıyan. İnsanlarla iletişim zafiyeti olmayan. Empati kurabilen. Doğayı seven. Değişik insanlarla çalışabilen. Titiz, sabırlı, sorumluluk alabilen. Teknolojiyi yakından takip edebilen film yönetmeni olma yolunda önemli avantajlara sahip demektir.

Çalışma koşulları nasıldır

Zaman zaman farklı ortamlarda bulunsa da genelde stüdyoda zaman geçirir. Kapalı ya da açık mekanlarda uzun süre insanları organize etmek, yönetmek durumundadır. Çalışma saatleri çok düzenli değildir. Görevini yaparken sürekli olarak set ekibi ile kameramanla oyuncularla etkileşim halinde kaldığı için yorucu olur. Çekilen filmin ya da sinemanın konusuna uygun olarak iyi ya da kötü diye tabir edebileceğimiz ortamlarda mesai harcayabilir. Tehlikeli veya rahatsız edici mekanlarda çekim yapmak zorunda kalabilir.

Film-Sinema Yönetmeni Eğitimi

Nasıl film yönetmeni olunur

Hangi eğitimi almak gerekir? Üniversitelerin sinema televizyon bölümleri ya da film tasarımı ve yönetmenliği adı altında yeni açılan bölümlerini okumaları gerekir. Farklı üniversitelerde değişik isimler de benzer bölümler bulunmaktadır. Örneğin, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Televizyon bölümü en çok bilinen adres. Ayrıca, Marmara Üniversitesi Radyo-Sinema ve Televizyon bölümü de aynı şekilde ünlülerin tercih ettiği yönetmenlik oyunculuk eğitiminin verildiği yerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Ressamlığı-Harita ve Kadastro Öğretmeni Hakkında Bilgi

Buralarda alınan eğitim yeterli midir? Hayır, daha sonra uluslararası düzeyde sinema yönetmeni olabilmek için başta Amerika Birleşik Devletleri’nde Los Angels’ta yer alan okulda eğitim alıp kendini kanıtlamak şarttır.

Özel eğitim alma durumu da söz konusudur. Sinema ve televizyonculuk üzerine eğitim, seminer veren sanat galerileri veya sanat merkezleri başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde giderek artış göstermektedir. Kendine uygun birini ya da bir eğitim kurumunu seçen yönetmen adayları tercihlerini istedikleri yönde kullanabiliyorlar.

Üniversitelerde eğitim almak için doğal olarak yetenek sınavına göre giriş yapılmaktadır. Öncesinde TYT puanın yeterli düzeyde olması istenir.

Sinema yönetmeni iş imkanları

Konu film, sinema, oyunculuk olduğu zaman insanların aklına genelde bağımsız çalışan film firmaları gelir. Oysa, kurumsallaşmış film çekimleri, dizi çekimleri yapan firmalar da iş alternatif olarak düşünülmelidir. Özel televizyon kanalları sayesinde diziler Türkiye’de çok fazla rağbet görmeye başladı. Bu dizilerin çekilmesinde sinema yönetmeni olacak kişilere sorumluluk verilmektedir.

Şuraya gelecek olursak, sinema yönetmeni iş imkanları gerçekten tarihi zirvesini yaşıyor, diyebiliriz. Özel televizyonculuk ve dizi furyası aldı başına gidiyor. Kaliteli iş yapanlar kalıcı oluyor; kendini geliştirmiş, eğitimini almış, adını uluslararası boyutta duyurmuş olan film sinema yönetmeni iş imkanı da düşünmez, maaşını da düşünmez. Çünkü çekimler maaşla değil reytingle, seyirci beğenisi ile ölçülür durumdadır.

Sinema yönetmeni geliri-maaşı

Eğer dizi başına anlaşılmadıysa TRT gibi kurumlarda maaş başı çalışıyorsa, kurumla yapılan pazarlığa göre şekillenir. Özel sektörde çalışan sinema yönetmeninin maaşı olmaz. Çekilen film dizi, her neyse; seyirci tarafından ne kadar beğenildi ise, beraberinde oyunculara, yönetmene, set ekibine, kısacası film yapım firmasına artı puan demektir. Bu da dizinin fiyatının artması, beraberinde herkesin çok kazanması anlamına gelmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yaşlı Hasta Bakım Elemanı Kimdir, Görevleri Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?