FİZİĞİN DOĞASI KONU ANLATIMI

FİZİĞİN DOĞASI KONU ANLATIMI

Bilimin tanımını yapmak gerekirse ‘evrendeki her türlü nesne, olgu ve olayları inceleyen ve bunların insan hayatındaki etkileri ortaya çıkarmaya yarayan bütün çalışmalar’ diye yanıtlanabilir. Fiziğin doğası gereği yeniliklerin matematiksel izahını yapmak gerekir. Haliyle bu çalışmalar yürüten insanlara da bilim insanı adı verilmektedir. Bilim insanlarının sıradan insanlar olmadıklarını ve farklı özelliklere sahip olduklarını, bilimsel sonuçların elde […]

Bilimin tanımını yapmak gerekirse ‘evrendeki her türlü nesne, olgu ve olayları inceleyen ve bunların insan hayatındaki etkileri ortaya çıkarmaya yarayan bütün çalışmalar’ diye yanıtlanabilir. Fiziğin doğası gereği yeniliklerin matematiksel izahını yapmak gerekir.

Haliyle bu çalışmalar yürüten insanlara da bilim insanı adı verilmektedir. Bilim insanlarının sıradan insanlar olmadıklarını ve farklı özelliklere sahip olduklarını, bilimsel sonuçların elde edilirken yaptıkları çalışmalardan anlıyoruz. Bu özelliklerini sıralamak gerekirse; en belirgin ve en önemlisi meraklı oluşlarıdır. Gözlemci oluyorlar ve bizim düşünemediğimiz farkına varamadığımız olayların iyi bir gözlemcisidir. Bilim insanı yaptığı çalışmalar sırasında yanlışlar yapsa bile sonuca ulaşmak için asla yılmaz, yani kararlıdır. Yine bilim insanı yaptığı ya da yapacağı çalışmalarla ilgili ortaya çıkan sonuçlardan her zaman için  şüphelerini de gidermek için sürekli yeni araştırmalar yapar. bilim insanı tarafsızdır, yaptığı çalışmaları belli bir düşünce inanca, ülkeye ya da bir gruba hizmet için yapmaz, bütün insanlık için çalışır ve tüm eleştiri ve önerilere değer verir. Bilim insanı müsrif değildir, yaptığı ya da yapacağı çalışmalar da minimum miktarda malzeme ya da materyallar kullanarak fazla harcama yaptırmaz.

FİZİK BİLİMİNİN ÖZELLİKLERİ

Epistemoloji, mevcut bilgileri ilk kaynağını araştırır ve bilime katkıda bulunur. Bir bilimsel disiplin ile belli bir sürede hakim olarak devam eden model ya da düşüncelere paradigma denir. Buna örnek Galileo verilebilir, çünkü o dönemde Galileo’nun araştırma yapınca ya kadar herkes dünyanın düz olduğuna inanmaktaydı. Galileo ise durumun öyle olmadığını keşfederek insanlara doğruyu öğretmiş ve bu paradigmayı yıkmıştır. Yani paradigmalar sabit kalamaz günümüze ve bilimin sonuçlarına uyarak değişebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SÜRTÜNME KUVVETİ KONU ANLATIMI

Bir görüşün paradigma olabilmesi için bazı şartlar vardır. Örneğin kendi alanında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulamayan görüş paradigma olamaz. Yine stabil olan yani bulunduğu çağı aşamayan ileriye dönük yeni açılımlar yapamayan görüşte paradigma kabul edilemez. Bir başka ve önemli görüşte yaptığı çalışmaların  paradigma kabul edilmesi için, belli otoriteler tarafından kabul edilir olması gerekmektedir. Fiziğin doğası konu anlatımı ile önemli bir birikim elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?