Fiziksel Olarak Oynanabilecek En İyi Çocuk Oyunları

Fiziksel Olarak Oynanabilecek En İyi Çocuk Oyunları

Arama motorlarında çocuklarının arkadaş grupları ile oynayabileceği en iyi çocuk oyunları hakkında bilgi toplamak isteyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Böyle bir sorgulama sonucunda karşımıza çıkacak olan sonuçlar çocukların geleceğinin ne kadar karamsar olacağını gösterecektir. Arama sonuçlarında tablette en iyi çocuk oyunları ve mobil uygulama çocuk oyunları üst sıralarda yer almaktadır. Bu demek oluyor ki akran grupları […]

Arama motorlarında çocuklarının arkadaş grupları ile oynayabileceği en iyi çocuk oyunları hakkında bilgi toplamak isteyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Böyle bir sorgulama sonucunda karşımıza çıkacak olan sonuçlar çocukların geleceğinin ne kadar karamsar olacağını gösterecektir. Arama sonuçlarında tablette en iyi çocuk oyunları ve mobil uygulama çocuk oyunları üst sıralarda yer almaktadır. Bu demek oluyor ki akran grupları ile birlikte oynayabileceği oyunlar yok oluyor. Çocuklar asosyal yalnızlar şeklinde yaşamak zorunda kalıyor.

Bilimsel ve eğlenceli oyunlar da yine sıralamada üst sıralarda yer alıyor. insan bir nebze olsun bunlara bakarak rahat ediyor desek de aslında çocuklar yine ekran ile karşı karşıya kalmak zorunda oluyor. Belli süre içerisinde birbirinin aynısı olan kartları bulmak belki hafıza güçlendirme açısından faydalı olabilir; lakin deşarj olmak, stres atmak, mızıkçılık yapmak için bir ortam olamayacak. Eskiden oynanan oyunlar çocukları rahatlatırdı

Akıllı cihazlara mahkum kalan çocuklar ister istemez şiddet içeren oyunlara da yönelebiliyorlar. Velilere tavsiyemiz, kontrollü bir şekilde eğlenceli, eğitici, dikkat gerektiren, görselleri bol, hafıza geliştirici çocuk oyunları oynaması yönünde yardımcı olmalarıdır. Bundan ziyade çocukların bir araya gelerek oynayabileceği en iyi çocuk oyunlarını araştırıp uygun olanları seviye grupları ile birlikte oynatmaktır.

Yaptığımız değerlendirmede geçmiş dönemlerden günümüze aktarılan ve hala en beğenilen çocuk oyunları arasında yer alan birkaç oyunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Büyük-küçük demeden çocuklarla el ele tutarak, çembere girerek, daire olup halkaya karışalım. Gülüp eğlenerek sizler de geleneksel oyunları açık alanda grup halinde doyasıya oynayabilirsiniz.

Sevilen çocuk oyunları

Aç kapıyı bezirgan başı oyunu

Açık alanda en az 10 kişi ile oynanan malzemesiz bir oyundur. Nasıl oynanır? Ebe sayışma sonucunda belirlenir. Ebe olan kişi ve kişiler kendilerine bir varlık ismi seçer. Bunlar çiçek, ağaç, meyve, hayvan… olabilir. 2 ebe karşılıklı olarak el ele tutuşuyor. Oyunun şarkısını birlikte söylerler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar

Öteki oyuncular ise ebelerin elleri altından geçerler. Oyuncular ebelerin kolları altından geçerken ‘aç kapıyı bezirgan başı, bezirgan başı kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin? Arkamdaki yadigar olsun, yadigar olsun’ nakaratını tekrar ederler. Ebeler şarkı bittiği zaman oyuncuları geçerken kollarının arasına sıkıştırır. Bunu yapmadan önce de ‘bir sıçan, iki sıçan, üçüncüsü deliğe kaçan’ tekerlemesini söylerler. 3. oyuncu ebelerin kolları arasında kalır. Bu oyuncuya daha önce belirlenen varlık isimlerinden sorulur. Yakalanan oyuncu beğendiği varlığı söyler. O da daha önce o varlığı seçen ebenin arkasında sıraya geçer. Bütün oyuncular bu şekilde belirlenip ebelerin arkasına geçer. Daha sonra ortaya bir çizgi çizilir. Ebeler önde oyuncular ebelerin arkasında olacak şekilde iki grup oluşturulur. Önde ebe, arkada oyuncular birbirlerinin bellerine ellerini sıkıca kenetler. Sonra bildiğiniz halat oyunu gibi birbirlerini çekmeye çalışırlar. Çizgiyi geçen kaybeder. Oyun bu şekilde oynanır. Aç kapıyı bezirgan başı oyunu çocukların yıllardan beri bugüne taşıdığı en sevilen oyunlar arasında sayılmaktadır.

Aç kapıyı bezirgan başı oyunu

Esir kapmaca (Ada oyunu)

Bahçede açık yerlerde grup halinde malzemesiz oynanan bir oyundur. Ada oyunu nasıl oynanır? Oyuncular iki grup şeklinde ayrılır. Gruplar kendilerine birer kale belirler. Bu kale herhangi bir ağaç, direk ya da taş olabilir, ama iki tane olması gerekir. Oyuncuların amacı karşı takımın kalesine dokunarak ele geçirmektir. Aynı zamanda rakip oyuncuları esir almak üzerine kurgulanmış bir oyundur. Her 2 grup da karşılıklı olarak birer oyuncuyu gönderir. Sonra çıkan oyuncu, önce çıkan oyuncuya dokunduğu zaman onu esir almış olarak kabul edilir. Önce çıkan oyuncu daha sonra çıkan ve kalede bekleyen oyuncuları yakalayamaz. Rakip kaleye dokunmaya veya esir olmuş arkadaşını kurtarmaya çalışır. Bütün oyuncuları esir alınan veya kalesine rakip oyuncu tarafından dokunmuş olan grup yenik sayılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ünsüzlerden Çocukça Özdeyişler
Ah benim turnam

Ah benim turnam oyunu

Kapalı veya açık alanda grup halinde malzemesiz olarak oynanan bir oyundur. Ah benim turnam nasıl oynanır? Bütün oyuncular el ele tutuşur ve bir daire oluşturur. Bir taraftan da şu tekerlemeyi söylerler ‘ah benim Turnam yeşil başlı turnam’ aynı zamanda el ele tutuşup dönerler. ‘Otur dersem oturur.’ Bu esnada bütün oyuncular oturmalıdır. ‘Kalk dersem kalkar.’ Hepsi ayağa kalkarlar. ‘Büzül dersem büzülür.’ El ele tutuşulur. Halkanın ortasına doğru ilerlenir. ‘Süzül dersem süzülür.’ El ele tutuşarak dairenin dışına doğru çıkılır. ‘Darıl dersem darılır.’ Oyuncular kollarını bağlar ve sırt sırta verirler. ‘Sarıl dersem sarılır.’ Bütün oyuncular yanındaki arkadaşlarına sarılır. ‘Eller şap şap.’ Oyuncular ellerini birbirine vurur. ‘Ayaklar rap rap’ oyuncular ayaklarını yere vururlar. ‘Bir şöyle, bir böyle’ Eller belde olacak şekilde sağa sola dönülür. ‘Dans edelim seninle’ Bütün oyuncular kol kola girer ve birlikte dans ederler.

Altın bilezik oyunu

Her ortamda grup olarak ve malzeme olarak da bilezik ile oynanan bir oyundur.

Altın bilezik oyununun oynanışı

Ebe sayışma sonucunda belirlenir. Ebe ve oyuncu belirlendikten sonra diğer oyuncular çember şeklinde sıralanır. Ebe ortaya geçer yere yatarak kollarını yüzüne kapatır. Oyunu yönetecek olan oyuncu ebenin sırtına bilezik koyar. (Bilezik yoksa var olan herhangi bir nesne ile oynanabilir.) Ebe sesli olarak 10’a kadar sayar. Oyun yöneticisi olan kişi parmağıyla bir oyuncu gösterir. Gösterilen oyuncu bileziği alır ve saklar. Ebe ayağa kalkar bütün oyuncular hep birlikte el çırparak oyundaki tekerlemeyi söyler. ‘Bileziğini aldılar, hem de alıp kaçtılar, bil bakalım alan kim, bilemezsen ebesin.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ebe Kime Denir Görevi Nedir

Ebe olan çocuk 3 tahmin hakkını kullanır. Bilirse bileziği saklayan kişi ebe olur, ebelik devam eder. Oyun bu şekilde yeni ebe seçilene kadar devam eder.

Alkuç balkuç oyunu

Açık ortamlarda mendil ile grup şeklinde oynanan güzel bir oyundur. Sınıf içinde oynanacak oyunlar arasında da yer almaktadır.

Alkuç balkuç oyunu nasıl oynanır

Oyun alanı çocukların seviyesine uygun olacak şekilde belirlenir. Ortalama 10 metre uzaklığa bir çizgi çizilir. Sayışma sonucuna göre bir ebe belirlenir. Ebe olan kişi mendili avuçlarının arasına saklar. Öteki oyuncular yarım çember şeklinde yan yana sıralanır. ‘Alkuç balkuç al da beni Halep’e uç’ Ebe elinde mendille bırakabileceği şekilde öteki oyuncular avuçlarını açmış vaziyette beklerler. Ebe olan oyuncu bütün oyuncuların avuçlarına dokunarak ‘Alkuç balkuç al da beni Halep’e uç’ tekerlemesini söyler. Ebe olan çocuk avucunun içinde mendili saklayan kişiyi tahmin etmeye çalışır.

En beğenilen çocuk oyunları bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz, sokakta fiziksel olarak oynanacak o kadar çok oyun var ki…

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?