GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR

GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR

Ocağı veya piknik tüpünün gazının yakılacağı zaman bir kibrit veya çakmağa ihtiyaç duyulur. Kibrit ya da çakmak olmadan ocaktaki tüpü veya ocağımızı yakmak mümkün değil midir? Var olan her nesnenin çalışma prensibi belli bir sebebe dayanmaktadır. Gazın yanma aşamasına gelmesi için belli sebeplerin oluşması gerekmektedir. Ocağın deliğinden çıkan gaz havayla, yani oksijen kaplanmıştır ama kendi kendine […]

Ocağı veya piknik tüpünün gazının yakılacağı zaman bir kibrit veya çakmağa ihtiyaç duyulur. Kibrit ya da çakmak olmadan ocaktaki tüpü veya ocağımızı yakmak mümkün değil midir?

Var olan her nesnenin çalışma prensibi belli bir sebebe dayanmaktadır. Gazın yanma aşamasına gelmesi için belli sebeplerin oluşması gerekmektedir. Ocağın deliğinden çıkan gaz havayla, yani oksijen kaplanmıştır ama kendi kendine alev alması imkansızdır. Gazın alev alması için sıcaklığın tutuşma derecesi adı verilen belli bir ısıya ulaşması gerekmektedir.  Mutfaktaki tüp gazın tutuşması için 360 santigrat derece olması gerekir ki çakmakla ya da kibritle yakma kıvamına gelsin. Gazın belli seviyeye gelmesi için, sıcaklığa ulaşması, yanma sürecini havadaki oksijenin varlığıyla gazın yanabilmesi için gerekli enerji meydana gelir. Yalnız alev tüpe kadar ilerlemesi sebebiyle, tüpün içinde çok yüksek basınçla depolanmış olan gazın içindeki basınç hava basıncından kat kat daha yüksek olduğu için, hava basıncı oksijenin bir borunun içinden geçirilerek, tüpün içine ulaşmasına engel olur. 

Doymuş buhar ilkesi prensibine göre tüpün içindeki gazın tamamına yakını kullanılıncaya kadar basınç sürekli yüksek seviyesi kalmaya devam eder. Ayrıca tedbir amaçlı olarak bazı tüpler  ısıyı hızlı aktarabilen ve içinde tutuşmak ve gazın derecesini gösteren farklı aparatlarla desteklenmiştir.

Akıcı ise bu sıvı ve gaz dengesi oluştuğu zaman yanma stabil bir duruma gelir. Yani sabit bir forma bürünecektir.
Günümüzde içi uçaklarda kullanılan kerosen sıvısı dolu bir kovayı ile bir deney yapalım. .Normal olarak 25 derecede  ve atmosferde çok da az olsa yüzeyinde bir gazlaşma oluşur. Kerosenin kendi kendine tutuşma sıcaklığı 228 derecedir.
Pensky Marten kapalı kap alevlenme noktası cihazı ile yapılan deneylerde bulunan değerlerdir.  Anlaşılacağı üzere yanma denilen olay bu şartlarda oluşmaz. Gazın içinde olan yerel sıcaklık anlık tutuşma sıcaklığına eriştirecek bir ateşleme kaynağına ihtiyaç duyar. Bunu da bildiğimiz kibrit veya çakmak alevi yapar. Kısa zamanda alevinin bir bölgesi bu sıcaklığa eriştiğinden kerosen gazı tutuşur. Yanma olayı bir anda olup bitecek mi? Yanma sadece kerosen sıvısının üst kısmındaki sıcaklık etkisi ile gazlaşma üzerinde devam eder. Sıvının yanması söz konusu olmaz. Isı etkisiyle buharlaşan kısım yanmaya katılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÜNLÜ MAKALELER VE YAZARLARI

Demek ki ocaktan çıkan gazın tutuşması için belli bir ısı gerekmektedir. Bu gazın tutuşmasını yardımcı kaynaklarla çakmak veya kibritlerle hızlandırmamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?