Geleceğe Damga Vuracak Zeka Oyunu; SİGULA

Geleceğe Damga Vuracak Zeka Oyunu; SİGULA

Ümit Kılıç adlı vatandaş gelecek yüzyıllara damgasını vuracak bir zeka oyunu geliştirdi. Adana Genç Girişimciler Kurulu’nca organize edilen Fikir ve Girişimcilik yarışmasında yeni ürün bulma kategorisinde ‘Sigula’ adı verilen oyun geleceğin en beğenilecek zeka ve strateji oyunları arasında gösteriliyor. 3 farklı üniversiteden başarıyla mezun olan Ümit Kılıç, Adana’da bir tekstil firmasının üst düzey yöneticiliğini yapıyor. İyi […]

Ümit Kılıç adlı vatandaş gelecek yüzyıllara damgasını vuracak bir zeka oyunu geliştirdi. Adana Genç Girişimciler Kurulu’nca organize edilen Fikir ve Girişimcilik yarışmasında yeni ürün bulma kategorisinde ‘Sigula’ adı verilen oyun geleceğin en beğenilecek zeka ve strateji oyunları arasında gösteriliyor.

3 farklı üniversiteden başarıyla mezun olan Ümit Kılıç, Adana’da bir tekstil firmasının üst düzey yöneticiliğini yapıyor. İyi bir satranç tutkunu olan Kılıç, buradan yola çıkarak ‘Sigula’ adını verdiği yeni bir zeka oyunu ortaya çıkardı. Kılıç, yaklaşık 8 yıldır süren çalışmalar neticesinde geliştirdiği oyunu yeni yatırım alanları meydana getirmek ve kent ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Adana’da Genç Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen ‘patlat fikrini yeni ürün’ girişimcilik ve fikir yarışmasına katıldı. Burada büyük başarı gösteren Kılıç,  zeka oyunu birinciliği elde etti. Sigula, satranç oyununda olduğu gibi kareler ve taşlarla oynanıyor.

Sigula nasıl oynanır

Yeni oyununu bütün dünyaya tanıtmayı düşünen Ümit Kılıç, oyun sayesinde insanın iç dünyasının ortaya çıktığını belirtiliyor. Oyunun mucidi Ümit Kılıç, “Çok sıradan bir oyun. İçinde felsefeler, inançlar ve üst sıra bilimler temsil edilmektedir. Satranç oynarken aklıma takılan sorularla yola çıkarak bu oyunu geliştirdim. Örneğin at ve filler niçin satrançta kullanılmış, diye düşündüm. Bu felsefeden hareketle yola çıktım. Düzenlediğim oyun her yer yaş grubuna hitap etmesini istedim. Ancak küçük yaştaki çocuklar biraz zorlanmaktadır. Anladım ki küçük yaştakiler biraz zorlanıyor, o zaman nasıl kolaylaştırabileceğim, diye üzerinde baya çalıştım. Bu oyunu şimdi her yaş grubu rahatça oynayabilmektedir. Oyunumu oynayan insanların görüşü, gelecek yüzyıllara damga vuracağı yönünde. Bu da beni oldukça mutlu ediyor.” dedi.

Sigula Oyunu Hakkında

Oyun geliştiricisi olan Ümit Kılıç ‘sigula’ adlı oyunun üç farklı zorluk derecesi bulunduğunu ifade ederek oyunu kısaca şöyle özetliyor;

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çok Yaşa Kralım!

“Çocuklar için başlangıç seviyesi kabul edilen birinci bölüm ‘Migo’ olarak adlandırılıyor. Burada bir tek piramit bulunmaktadır. Her oyuncuya 36 tane taş verilmektedir.

İkinci aşamada gençlik çağına gelmiş oyuncular için hazırlanmış orta bir seviye bulunmaktadır. Burada da ‘Sigula’ adı verilen bölüm var. Burası oyunun gizli bölümü. Oldukça eğlenceli ve dikkat çekici bir bölüm. Burada her oyuncu için 4 çeşit taş bulunmaktadır.

Oyunun üçüncü ve son bölümünde ise ‘tanrının saf ışığı’ anlamına gelen ‘Ainsof’ bölümü bulunmaktadır. Burası geometrik şekillerden oluşmaktadır. Beşgen, silindir, üçgen, küre, piramit, küp ile kaplı alanda her gittiğimiz yerde dünyanın farklı ülkeleri ile oyuncu kendi arasında bir bağ kurabilmektedir. İkinci seviyeye geçenlere 2 küre verilmektedir. Çok önemli olan küreler Adem ile Havva’yı temsil etmektedir. Yani maskülen ve feminen bir gücü ifade ediyor. Man, Mad adı verilen bu bölümde her iki gücü kaybeden kişi oyunu kaybetmiş sayılıyor.”

12’ler oyunu

Oldukça ilginç, farklı ve merak uyandıran bu zeka ve strateji oyunu, yakın gelecekte herkesin en çok üzerinde konuşacağı oyunlar arasında olacağa benziyor. Oyun içinde bazı sırlar da var. Tahtada yer alan 12 karede birçok temsil yer alıyor. İşte oyundaki esrar perdesi;

Sigula’da 12 kare bulunmasının sebebi, 12 Türk boyunun sebolü. Ayrıca dini manada 12 havariler ve 12 imamı da çağrıştırıyor. Zaman dilimi olarak da 12 saat gündüz, 12 saat gece. Evrende Güneş Sistemindeki 12 gezegen. İnsanı yöneten beyindeki 12 sinir merkezi. Süleyman peygamberin 12 danışmanı. 12 adet burç ve 12 ay.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukların Kaleminden Özgün Fıkralar

12’lerin içerdiği sırlarla dolu strateji ve zeka gerektiren Sigula oyunu tarihi işaretler ve felsefi simgelerden oluşmaktadır. Tahtada yer alan 144 kare ise altın oran olmaktadır.

Bu esrarengiz oyunun kısa süre içinde zeka oyunları satılan mağazaların reyonlarında yerini almasını umuyoruz. Oyunun adı Sigula değil de 12’ler olsaydı fena olmazdı.

Bir önceki yazımız olan Fıkralar Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Fıkra anlatımı nasıl olmalıdır, Fıkra anlatırken ve Fıkra dinlerken nelere dikkat edilir hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?