Gelişen Şehir Kayseri

Gelişen Şehir Kayseri

 5000 yıllık tarihiyle uygarlığın beşiği ve ticaretin doğdu ticaret geleneğinin dünya çapında markalar yaratan bir şehir Kayseri. Binlerce yıllık kentsel gelişimin simgesel gücü Erciyes. Kayseri ilinin Erciyes Dağı’nın varlık sebebi sanki bu gelişen şehir. Kayserili Erciyes’e bakarak hep zirveyi hedefler, çünkü yüksekliği zirveyi ulaşılmazlık ile çalışma azmini heybetiyle güçlü olmayı öğretir. Türkiye, Erciyes’e bakarak büyüyen […]

 5000 yıllık tarihiyle uygarlığın beşiği ve ticaretin doğdu ticaret geleneğinin dünya çapında markalar yaratan bir şehir Kayseri. Binlerce yıllık kentsel gelişimin simgesel gücü Erciyes. Kayseri ilinin Erciyes Dağı’nın varlık sebebi sanki bu gelişen şehir.

Kayserili Erciyes’e bakarak hep zirveyi hedefler, çünkü yüksekliği zirveyi ulaşılmazlık ile çalışma azmini heybetiyle güçlü olmayı öğretir. Türkiye, Erciyes’e bakarak büyüyen ve bu dağdan etkilenen Kayserili gibi Mimar Sinan da mükemmel eserler bırakarak Türkiye hatta dünyaya marka olmuş bir insandır. Mimar Sinan bugün de modern şehircilik anlayışı iç içe geçiyor ve sadece bugünkü modern yapısı ve üretim gücü ile değil, binlerce yıllık miras şehir anlayışıyla bir dünya kenti.

Gelişen Kayseri

Kayseri Roma, Bizans, Selçuklu eserleri bırakarak Osmanlı dönemlerinde en görkemli eserlerine de sahip aynı zamanda modern geniş binalar estetik yapılarla iç içe birlikte bulunmaktadır.

Çalışkan, becerikli ve dürüst insanlarıyla Orta Anadolu’nun başkenti gibi çevre illeri besleyen bir şehir. Kayseri büyük sanayi yatırımlarıyla sadece Türkiye’nin değil dünya için üreten, dünya için çalışan bir şehir. Abdullah Gül cumhurbaşkanlığı yapan en ünlü ismi.

Kayseri isminin milattan önce Roma İmparatoru Kayser Agustos adından ve imparator şehri anlamına gelen Kayseri  İpek yolu üzerinde bulunan ve tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanabilen ve Anadolu’nun medeniyetlerin hemen hepsini şehirlik yapmışlar. Kayseri’de bulunan Anadolu’nun ilk yazılı belgeleri Asurca tabletler, senetler, mühürler bu kentin ticaretin Anadolu’da doğduğunu göstermektedir. Pınarbaşı ilçesinde bulunan Veryabanlı Pazarı dünya ticaret tarihinin burada yapıldığını göstermektedir. Kapalı çarşı, bedesten, Vezirhan’da bu ticaret geleneği yine devam etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sığacık’a Gitmeyen Kalmasın

Bu güzide şehir sanki bir açık hava müzesi gibi. Hitit, Asur, Pers, Kapadokya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ait yeraltı şehri, tümülüsleri, lahitleri, kiliseleri, türbeleri, medreseleri, kervansarayları ve  camileriyle adeta bir tarih kokuyor.

Kayseri, Kurtuluş Savaşı sırasında da çok önemli rol üstlenerek zor yıllar da sorun yaratan milli mücadeleyi destekleyen bir şehir olmuştur. Bir ara başkent olması bile gündeme gelmiştir. Bugün Kayseri Lisesi olarak hizmet veren Kurtuluş Savaşı sırasında meclis binası olması bile düşünülmüş olan lise vardır. Kurtuluş Savaşı yıllarında  mezunlarını savaşa gönderen önemli kurumlar da vardır.

En köklü spor kulüpleri Kayserispor ve Erciyesspor sporun gelişmesine katkı sağlamak için liglerinde mücadeleye devam ediyorlar. Sportif açıdan da kayak turizmi herkesi buraya çekiyor. Pastırma, sucuk ve mantı ise dayanılmaz yiyecekleri. Hem de mükemmel kalitelisi ile gelişen şehir Kayseri’de.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?