Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Bölümü Hakkında Güncel Bilgiler

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Bölümü Hakkında Güncel Bilgiler

Dünyamızın dörtte üçünden fazlasının sularla kaplı olduğu gerçeğinden yola çıkarak en çok ilgi görmesi beklenen mühendisliklerden birisi hiç kuşkusuz gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümüdür. Her nedense gençlerin çoğu teknolojik ürünler olan bilişim, yazılım, otomotiv gibi mühendisliklere yöneliyor, ancak tam anlamıyla hakkı verilemeyen deniz ile ilgili program ve bölümler zamanı geldikçe anlaşılmaya başlanacaktır. Nasıl […]

Dünyamızın dörtte üçünden fazlasının sularla kaplı olduğu gerçeğinden yola çıkarak en çok ilgi görmesi beklenen mühendisliklerden birisi hiç kuşkusuz gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümüdür. Her nedense gençlerin çoğu teknolojik ürünler olan bilişim, yazılım, otomotiv gibi mühendisliklere yöneliyor, ancak tam anlamıyla hakkı verilemeyen deniz ile ilgili program ve bölümler zamanı geldikçe anlaşılmaya başlanacaktır. Nasıl hava yolu, uzay bilimleri üzerine fazla odaklanma varsa, yeri geldikçe ihmal edilen bu programı da irdeleyip bilgi almak, öğrenmek ve mesleği icra etmek için çalışmalar yapılacaktır.

Gemi inşaatı bölümü aynı zamanda önlisans düzeyinde tekniker de yetiştirilmektedir. Buralarda eğitim alıp denizlerde söz sahibi olmak isteyen ülkelerin, firmaların, gemilerinin imalatı aşamasında gemi inşaatı bölümünden mezun olanlara büyük iş imkanları doğmaktadır, Haklı olarak insanlar gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü birinci tercih olarak düşünecektir. Puan yetersiz gelirse veya dersleri geçmek zor gelirse sonraki alternatif olarak meslek yüksek okullarında okutulan gemi inşaatı programı tercih edilebilecekler. Şimdi bu programlar neden okunmalı, amaçları nedir, iş imkanları nerelerdedir, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi maaşı ne kadardır, taban puanları, hangi eğitimler alınmalı, dikey geçiş, akademik ilerleme, taban puanlar gibi konuları meraklılar için yazalım.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü nedir

Program mezunları hem sivil, hem askeri gemilerin deniz yapıları dahil olmak üzere, deniz üzerindeki her türlü yapı, inşaat, tasarım ve onarımdan sorumlu olan teknik personeller yetiştirmektedir. Hem meslek yüksek okulunda okutulan gemi inşaatı bölümü hem de mühendislik fakültelerinde gemi makineleri mühendisliği bulunan üniversiteler profesyonel teknik eleman yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Gemi inşaatı

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi ne iş yapar

Üniversitelerin ilgili fakültelerinde eğitim gören gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi deniz üzerinde yer alan her türlü yapının inşaatı, tasarımı ve gemilerin onarımı ile ilgilenir. Alınan mühendislik eğitimi çerçevesinde feribotlar, yolcu gemileri, savaş gemileri, ticari gemiler, destroyerler, fırkateynler, uçak gemileri, amfibi gemiler, bakım, onarım, üretim tasarım gibi süreçlerde etkin rol oynarlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Almanın Mantığı

Denizde yapılabilecek her türlü çalışmalarda kendilerine göre verilir. Bunlar neler olabilir? Depolama ve petrol üretim gemileri, yarı batıklar, sondaj platformları, yüksek hızlı tekneler, çok tekneli gemiler, hava yastıklı gemiler, kanatlı tekneler, balıkçı tekneleri, iş platformları, römorkörler, kurtarma botları, pilot gemileri.

Günlük hayatta eğlence amaçlı kullanılan cihazlar arasında gösterilen yatlar ve megayatlar ile gezi amaçlı kullanılan tekneler de aynı şekilde gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümünün doğrudan çalışma alanı, çalışma sahasındadır.

Bu bölüm niçin okunmalıdır

Kavramsal ve kuramsal gelişmeleri takip etmek, güncel üretim ve tasarım tekniklerini öğrenmek, Türkiye’de gemi inşaatı sektöründe söz sahibi olmak için gemi inşaatı ve gemi makineleri bölümü tercih edilmektedir. Her türlü ticari, yolcu, savaş, uçak, amfibi, denizaltı, sualtı, petrol sondaj platformları, yüzer petrol üretim gemileri, hızlı tekneler, hava yastıklı gemiler, kanatlı tekneler ve diğer deniz üzerinde yüzebilen her türlü platformun üretilmesi, bakımı, tamiri için mükemmel bir sektör düşünenler bu programı tercih edebilir.

Bütün bunların yanı sıra edindiği bilgi ve becerileri uluslararası düzeyde yarışabilir, eğitimli mühendis ve tekniker olmak isteyenler araştırma ve çağdaş eğitim yöntemlerinin ışığında denizcilik gemicilik sektörünün gelişmesine katkı sağlamak için de gemi inşaatı bölümü okunmalıdır.

Gemi inşaatı taban puanları

2 senelik eğitim görerek gemi inşaatı bölümünü bitirmek ve denizcilik sektörüne girip gemicilik ile ilgilenmek isteyenler temel yeterlilik testinden en az 200 civarında puan aldıkları takdirde ücretli ya da ücretsiz gemi inşaatı programlarına girmeye hak kazanırlar.

Gemi

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği taban puanları

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü düşünenler ise sayısal puan türünde minimum 300 puan civarında bir yeterlilik göstermesi kafidir. Özel eğitim kurumlarının bazıları maalesef yeterli ilgiyi görmediği için kontenjanlar dolmamıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü iş imkanları

Programları başarı ile tamamladıktan sonra iş imkanı araştıranlara sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yerinde gemi üretimi yapan tersanelerde ve açık deniz yapıları üzerinde bulunan tesislerde, sınıflandırma konutlarında, tasarım ofislerinde ve bu sahaları destekleyen yan sanayi dallarında gemi inşaatı teknikeri ya da gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi olarak iş imkanı sunulmaktadır.

Yukarıda saydığımız gemi çeşitlerinin üretim, bakım, tamir süreçlerinde iş olanağı da mevcuttur.

Gemi inşaatı bölümü maaşları

Sektör büyük gemilerin yapılması ve petrol sondaj platformları, depolama gemileri, yarı batıklar, hızlı tekneler, kanatlı tekneler, iş platformları, römorkörler, kurtarma botları ve sualtı, denizaltı araçlarını içeren geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu sektörde etkin olarak gücünü hissettiren gemi inşaatı teknikeri-mühendisi maaşı dolgun olacaktır. Çünkü verilen emek karşılığında alınacak maaş çalışanı mutlu edecek seviyelere çıkacaktır. Asgari ücretin 3-4 katı kadar bir gelir söz konusu olmaktadır.

Meslekte ilerlemeyi düşünenler 2 yıllık gemi inşaatı bölümü mezunu olduktan sonra ilgili 4 yıllık fakültelerde kendini yükseltebilir. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü okuyanlar ise meslekte yükselmek için araştırma görevlisi, doçent ve profesör olarak sektörde önemli başarılar elde edebilirler.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?