Gemi Makineleri İşletme Bölümü Hakkında Geniş Bilgi

Gemi Makineleri İşletme Bölümü Hakkında Geniş Bilgi

Program hem lisans düzeyinde mühendis, hem de önlisans düzeyinde tekniker yetiştirmektedir. YKS puanı düşük olanlar 2 yıllık gemi makineleri işletme bölümünü tercih etmek zorunda kalıyor; sayısal puanı yüksek olanlar ise doğal olarak mühendislik fakültesine giriş yapıp bu bölümü okumayı tercih ediyorlar. Gemi makineleri işletme bölümü nedir Mezunların çalışma şartları nelerdir, programdan mezun olup çalışma hayatına […]

Program hem lisans düzeyinde mühendis, hem de önlisans düzeyinde tekniker yetiştirmektedir. YKS puanı düşük olanlar 2 yıllık gemi makineleri işletme bölümünü tercih etmek zorunda kalıyor; sayısal puanı yüksek olanlar ise doğal olarak mühendislik fakültesine giriş yapıp bu bölümü okumayı tercih ediyorlar.

Gemi makineleri işletme bölümü nedir

Mezunların çalışma şartları nelerdir, programdan mezun olup çalışma hayatına girenler ne kadar maaş alabiliyor, nerelerde çalışırlar, iş imkanları, taban puanları gibi konuları enine boyuna ele alalım.

2 yıllık önlisans gemi makineleri işletme bölümünü bitirenler stajları da tamamladıktan sonra makine gücü 3000 kilowat olan gemilerde makine vardiya zabiti olarak çalışabilirler. 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim alanlar ise uzakyol vardiya mühendisliği ya da başmühendislik yapma şansını yakalayabilmektedir.

Gemi makineleri işletme bölümü ne işe yarar

Bölümün tanıtımını yaparken aslında bu sorunun cevabını verdik. TYT puanı ile girip 2 yıl eğitim alanlar 3000 kilowat büyüklüğünde olan gemilerde makine vardiya zabiti olma yeterliliğine sahip oluyor. Buna mukabil lisans düzeyinde eğitim görenler, yani mühendislik fakültesinden mezun olanlar ise uzakyol vardiya mühendisliği ya da başmühendislik yapabilmektedirler. Dolayısıyla gemilere ilgi duyanlar, gemide çalışmak isteyenler, yetki almak isteyenler puanları nispetinde gemi makineleri işletme bölümünü okuyabilirler.

Gemi makineleri işletme

Gemi makineleri işletme iş imkanları

Program gemi makine vardiya zabiti yetiştirmektedir. Fakülteden mezun olan mühendisler ise geminin sevk, idare, makine dairesindeki yetkiyi ellerinde bulundurarak teknikerlere talimat verir. Yapılması gerekenleri gemide çalışanlara gemi makineleri işletme teknikeri dağıtır. Dolayısıyla en büyük sorumluluk mühendis ya da baş mühendistedir. Sonrasında tekniker iş bölümü yapar, yapılan işleri kontrol eder.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Antrenörü Ne İş Yapar?

Çalışma şartları kolay değildir. İş imkanları arasında Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı gemi adamları sınav merkezi tarafından yürütülen vardiya zabitliği imkânını yakalarlar. Belli prosedürler ve yönetmelikler çerçevesinde gemilerde görev alırlar.

2 yıllık bitirenler baş mühendisler ya da baş makinistlerin himayesinde işlerini yaparlar.

Gemi makineleri işletme bölümünden mezun olanların maaşları

Uluslararası sularda yol alan gemiler içinde çalışanlar oldukça fahiş fiyatlar da maaş alırlar. Durum, alınan sorumluluk yetki oranında değişkenlik gösterir. Gemi makineleri işletme maaşları yerine göre dolarla ödenir. Yıllarına paralel olarak çalışanların maaşına ek ödemeler yapılır.

Gemi makineleri işletme bölümü puanları

Önlisans programını okumak isteyenler TYT puanı olarak en düşük özel üniversiteler için 200 puan gerekiyor. Devlette ücretsiz okumak için ise 230 puanları geçmelisiniz. Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okumak içinse sayısal 350 civarı puan alanlar ücretsiz olarak okur. Daha düşük olanlar ise paralı eğitim alabilir.

Hangi üniversitelerde bu program okutulmaktadır

Piri reis üniversitesi Galatasaray üniversitesi Kocaeli üniversitesi Mersin Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Üniversitesi ve Kıbrıs Girne Üniversitesi’nde eğitim alma imkanı mevcuttur.

Gemi makineleri işletme DGS bölümleri

2 yıllık gemi makineleri işletme mezunu olanlar yükselmek için hangi programları okumalıdır, ilgi ve alaka ya göre aşağıda verilen mühendisliklerden istenilen programa geçiş yapılabilmektedir.

 • Otomotiv Mühendisliği,
 • Makine Mühendisliği,
 • Endüstri Mühendisliği,
 • Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği,
 • Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği,
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
Gemi makineleri işletme okumak

Gemi Makineleri İşletme bölümü hakkında yapılan yorumlar

Denize ilgi duyanlar, ailesinden ya da yuvasından uzun süre ayrı kalabilenlerin bu programı seçmesi normaldir. Ancak, eşine-dostuna-sevdiklerine ya da evine bağlı olanlar, uzun süre ayrı kalmayı tercih etmeyenler için uygun bir bölüm değildir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Çok para kazanma düşüncesi taşıyanlar ise bir önceki yazdığımız kriterleri dikkate almayarak gemi makineleri işletme bölümü tercih edebilir.

Kimler için bu program uygundur

 • Uluslararası denizcilik kavramlarına ilgili duyanlar
 • Deniz ticaretine yönelik faaliyet yapmak isteyenler
 • Gemi tiplerini plan merak eden öğrenmek isteyenler
 • Denizcilikle ilgili müfredatı takip edenler
 • İngilizce yabancı dil bilgisine sahip olanlar
 • Denize aşık olanlar
 • Gemi ile yolculuğu sevenler

bu programda okuyup geleceğe yönelik çalışmalar yapabilirler.

Son olarak şu hatırlatmayı yaparak tercihi sizlere bırakmak istiyoruz. Gemide etkin olarak rol almak, sorumluluk üstlenmek, haliyle bol maaş almak isteyenler gemi makineleri işletme mühendisliği tercih etmelidir. Biliyoruz, kazanması biraz zor olabilir ama zorluklar sonrasında elde edilecek kazanç sizlerin rahat etmesini yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?