Gen-etik Diyet Ne Kadar Etkili

Gen-etik Diyet Ne Kadar Etkili

Genetik alanda yapılan son çalışmalarda gen diyeti ile sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekiliyor. Beslenme alışkanlığının farklı boyutlara ulaşmasıyla hastalıklardan yeterince korunulmadığı ortaya konmaktadır. Klasik beslenme anlayışında eksik olan besin ögeleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmaya başlandı. Son zamanlarda beslenme ile ilgili gelişmelere göz attığımız zaman bilhassa diyette bulunan biyoaktif bileşenler sayesinde insanların sağlık […]

Genetik alanda yapılan son çalışmalarda gen diyeti ile sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekiliyor. Beslenme alışkanlığının farklı boyutlara ulaşmasıyla hastalıklardan yeterince korunulmadığı ortaya konmaktadır. Klasik beslenme anlayışında eksik olan besin ögeleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmaya başlandı. Son zamanlarda beslenme ile ilgili gelişmelere göz attığımız zaman bilhassa diyette bulunan biyoaktif bileşenler sayesinde insanların sağlık durumlarını pozitif gelişmelere tanıklık ediyoruz. Sonuç olarak toplumun çoğunda bulunan sağlık seviyesini geliştirmek ve oluşacak hastalıkların önlenmesi için önceden çalışmalar yapma amaçlanmaktadır.

DNA diyeti nedir

Bilimsel yöntemlerle geliştirilen  gen diyeti, kişisel geçerliliği belirlemek için bir DNA analizini kullanmaktadır. İnsanların genetik yapısına göre yapılan beslenmede nutrigenomik gıdaların genetik oluşumuzun gelişim üzerindeki etkilerini incelemektedir. İnsanların aldıkları besinlere göre genetik oluşumları incelenirken nutrigenomik besin öğelerine verdiği cevap ile kendi genlerinin ekspresyonunu ortaya koymaktadır. Bu durumun bazı insanlarda belirli hastalıkların beslenme ile alakalı bir risk faktörü oluşturmaktadır. Bu anlayıştan yola çıkarak beslenme genetiği, insanların genetik gelişimi arasındaki ilişkiyi moleküler açıdan araştırıp ortaya koymuş bir bilim dalıdır diyebiliriz. Yapılması gereken, insanın öncelikle gen dizilimindeki farklılıkları ve değişimleri gözlemek için doktor veya diyetisyen kontrolüne girmesi gerekmektedir. Yapılan testlerin sonuçları hekimin hastasını ve tahlil sonuçlarını klinik açıdan değerlendirildiğinde bir diyetisyen tarafından bireye özgü yeni bir beslenme programı hazırlanması gerekmektedir.


Bilimsel gen diyeti

DNA diyetiyle sağlıklı beslenme

Gen diyeti ile sağlıklı beslenme sorunu ortadan kalkacak, insanın geçmişi, ataları ile ilgili beslenme geçmişi de ortaya çıkacaktır. Bu diyet üründen faydalanmak için öncelikle yapılması gereken, kan örneği alınması ve ağız içinden de bir doku örneği alınarak incelenmesi. Genetik hastalıklar daha önceki ailede rastlanmamasına rağmen türün devamında hiç beklemediğiniz hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunların erken teşhis edilerek önlenmesi açısından bilinçli bireyler bu yönteme başvurarak geçmişteki genetik yatkınlıklarını öğrenebilirler. Genetik dokularındaki bozulmalar ve hastalıklara yakınlıklarıyla ilgili bilgi sahibi de olurlar. Diyetisyenlerin yapacağı iş, hastanın ya da bireyin hastalıklar konusunda eğitilmesidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Diyabet Kör Ediyor!

Ailenizde hiç kimsede olmadığı halde şeker hastalığına yakalanma riskiniz ortaya çıkarılabilir. Bu rahatsızlık varsa bir takım bağımlılıklarınızın da kontrol altına alınarak bilinçlenmemize yardımcı olur. Size verilecek olan eğitim sonucunda pankreasınızın, insülin seviyenizin besinler ile olan ilişkisini öğrenirsiniz.

Genetik araştırmalar sonucunda çıkan bulgularda iç performansınızı, bedensel dinamizm hatta sosyal ilişkilere kadar yansıyacak sonuçlar ortaya çıkabilir.
Genlerin profilinizin ortaya çıkmasında da büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu sebeple bireylerin genlerine ve kişisel özelliklerine göre yapılan planlamada kişiye özel bir beslenme programı hazırlanarak gen diyeti sayesinde sağlıklı beslenmenin ne kadar dikkatli ve önemli olduğu ortaya çıkar. Bu sayede bireyin genetik şifresi çözümlenerek tahmin edilenden yaklaşık 3 kat daha hızlı bir şekilde kilo vermesi sağlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?