GEOMETRİDE TEMEL KAVRAMLAR

GEOMETRİDE TEMEL KAVRAMLAR

Geometri öğrencilerin sevdiği görselli dersler arasındadır. Konuyu en iyi şekilde anlamak için geometride temel kavramlar bilinmesi zaruridir. SAYI DOĞRUSU, DOĞRU PARÇASI, IŞIN Sayı doğrusu konusunu ele alacağız, bu konu geometride en çok  açıklamamız gereken yerlerden birisidir. Sayı doğrusunun tanımını yapmak gerekirse, bize verilen bir doğrunun her bir noktasına iki reel sayı reel sayılar kümesinin her bir […]

Geometri öğrencilerin sevdiği görselli dersler arasındadır. Konuyu en iyi şekilde anlamak için geometride temel kavramlar bilinmesi zaruridir.

SAYI DOĞRUSU, DOĞRU PARÇASI, IŞIN

Sayı doğrusu konusunu ele alacağız, bu konu geometride en çok  açıklamamız gereken yerlerden birisidir. Sayı doğrusunun tanımını yapmak gerekirse, bize verilen bir doğrunun her bir noktasına iki reel sayı reel sayılar kümesinin her bir elemanına da bu doğrunun yalnız bir noktası karşılık gelir, şeklindedir. Cetvel aksiyonuna göre her noktasına bir reel sayı olan sayı doğrusu veya sayı ekseni adı verilir. 

GEOMETRİDE TEMEL KAVRAMLAR VİDEO KONU ANLATIMI

Hepimizin sayı doğrusunu çok iyi bildiğini düşünüyorum ama yine de kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse tahtaya yatay bir şekilde çizdiğimiz bir doğrunun iki ucuna ilave ediyoruz bu doğruyu eşit birimlerle göstererek sayı değerleri yüklüyoruz. Bu sayı değerlerini reel sayı olmak zorundadır reel sayılarda sola doğru gidildikçe sıfırdan sola doğru gidildikçe eksi biçimindedir, sıfırdan sağ tarafa doğru gidildikçe artı yönde olduğunu bilmemiz gerekir.

Yani A koordinatı parantez içinde küçük ağa biçiminde gösterilmektedir. Bu noktanın koordinatı 0 olan nokta veya verilen sayı eksenini başlangıç noktası ya da orijini diye adlandırılmaktadır. Geometride temel kavramlar konusunu evde örneklerle pekiştiriniz.


Sayı doğrusu üzerinde iki nokta arasındaki mesafenin tanımını geometride bir şekilde yapmaktayız. Verilen bir sayı doğrusu üzerindeki a parantez içinde küçük a büyük b parantez içinde küçük beyaz noktalar için mesafenin bu iki noktayı birleştiren doğru parçasının uzunluğuna eşit olduğunu söyleyebiliriz. Yani d eşittir b eksi değer ile ölçebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  3. Sınıf H.B. Beslenme ve Sağlık Konusu

Doğru parçası nedir


Doğru parçası nedir doğru parçası bir doğru üzerinde bulunan birbirinden farklı iki nokta ile yine bu belirlediğiniz noktalar arasında kalan diger bütün noktaların birleşim kümesine doğru parçası adını veriyoruz.  a noktası ile b noktası arasında çizilebilecek en kısa doğruya a b doğru parçası diyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konuların başında bir doğru parçasını da uc olmazsa olmaz. Yani uç noktalar o doğru parçasının adı sanı şekli biçimini ifade etmektedir. Biz de noktalarla o doğrunun adını öğreniyoruz. Her iki uca yani noktalara verdiğimiz büyük harfle yazılan harfler bizim domuzun adını teşkil etmektedir doğru parçasının uzunluğu yine bize verilen uç noktaları arasındaki mesafeye eşittir. Örneğin AB doğru parçasının uç noktalarının koordinatları doğru parçası uzunluğuna denk gelmektedir. Burada dikkat etmeniz en önemli konu matematikte eşittir, eşit değildir, denktir, denk değildir sembollerin doğru kullanılmasıdır.


Işın nedir 

Bir doğru üzerinde verilen bir herhangi bir noktanın aynı tarafında bulunan bütün noktalar kümesine başlangıç noktası bizim belirlediğimiz bir büyük harf olan doğruya  bir ışığın adı verilmektedir. Yani doğru parçasından farkı bir tarafı sınırı çizilmiş nokta konmuş öbür taraftaki nokta ise kaldırılmış,  sınırı kaldırılması ucuna bir ok konularak sınırsız olduğu ifade edilmektedir. Örneğin A sabit nokta diyoruz, çünkü ben tarafımı ise nokta olmadığı halde yeni isim vererek sonsuza gittiğini ifade ifade etmektedir. Dolayısıyla bir tarafı sabit nokta olup diğer tarafa doğru sonsuza dek gittiği farz edilen doğru adana ışın adını veriyoruz.

Yarı doğru 

Başlangıç noktası A ve üzerindeki herhangi bir noktası B olan ışın AB ışını şeklinde söylenmekte gösterilmektedir. Bir ışının başlangıç noktasının çıkarılması ile elde edilen kümeye yarı doğru adını veriyoruz. Yarı doğru a b veya aç parantez ab şeklinde gösterilmektedir. 

Bugünkü dersimiz burada bitmiştir, aşağıdaki videoyu izlerseniz Geometride temel kavramlar konusunu evde pekiştiriniz. Videoyu izleyin örneklerle anlatıldığını göreceksiniz. Hepinize sınavlarda başarılar diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?