Gıda Teknolojisi Bölümü Okunur mu?

Gıda Teknolojisi Bölümü Okunur mu?

Gıda teknikeri yetiştirmeye amaçlayan gıda teknolojisi bölümü okunur mu, okunmaz mı? İş imkanları nelerdir, programdan mezun olanlar nerelerde çalışabilir? Hangi şartlarda işini icra ederler, hangi dersler okutulur, ne kadar maaş alırlar? Program 2 yıllık mı, 4 yıllık mı… birlikte bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız. Gıda teknolojisi bölümü ne işe yarar Pratik ve teorik olarak gerekli […]

Gıda teknikeri yetiştirmeye amaçlayan gıda teknolojisi bölümü okunur mu, okunmaz mı? İş imkanları nelerdir, programdan mezun olanlar nerelerde çalışabilir? Hangi şartlarda işini icra ederler, hangi dersler okutulur, ne kadar maaş alırlar? Program 2 yıllık mı, 4 yıllık mı… birlikte bu soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Gıda teknolojisi bölümü ne işe yarar

Pratik ve teorik olarak gerekli bilgi ve donanıma sahip gıda teknikeri yetiştirmeyi hedefleyen bir yüksek öğrenim programıdır. Bu programın esas amacı, gıda teknikerliği mesleğini tam anlamıyla yerine getirebilecek, çeşitli prensiplerin kazandırılmasını hedeflemektedir.

Programda eğitim alan kişi inovatif özellikler kazanıp önce ufak, sonra orta ve nihayetinde büyük ölçekli gıda üretimi yapmakta olan firmalarda gıda mühendislerinin verdiği görevleri yerine getiren ara eleman olacaktır.

Nasıl gıda teknikeri olunur

Ara eleman olarak gıda üretimi yapan firmalarda aktif sorumluluk almak isteyen kişiler kararını çok önceden vermelidir. Çünkü birkaç farklı basamak eğitimin temelini teşkil etmektedir. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan meslek liselerinde gıda ile alakalı olan alanlarda temel atılabilir. Nedir gıda teknolojisi eğitimi almak için okunması gereken lise programları?

Bunlar; değirmencilik, beslenme ve ev yönetimi, besin-gıda teknolojisi, besin-gıda kontrol ve analizleri, kurum beslenmesi, besin endüstrisi, ağırlama ve gıda teknolojisi olarak Türkiye’de bazı meslek liselerinde bulunmaktadır.

Bu bölümlerden mezun olanlar 2 yıllık önlisans eğitimi almak isterlerse meslek yüksek okullarında bulunan gıda teknolojisi bölümüne geçiş yapma hakkına sahiptirler. 4 yıllık yüksekokul düşünenler ise, sayısal alanda kendini geliştirip YKS sonucunda yeterli puanı alarak bu programı lisans düzeyinde tamamlayabilir.

Gıda teknikerinin görevleri

Gıda teknolojisi bölümü taban puanları

YÖK’e bağlı üniversitelerin tamamına yakınında gıda teknolojisi programı bulunmaktadır ve taban puanları sizin alabileceğiniz en düşük TYT ile girilebilecek kadar düşüktür. Hem özelde hem de devlette bu bölüm okunabilir, ancak hiç kimse bir programı paralı okumak istemez. Devlet üniversitelerinde 2 yıllık gıda teknolojisi bölümü taban puanları çok düşüktür, hatta bazı üniversitelerin kontenjanları yeterli ilgi görmediği için maalesef dolmamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Makaron Çanta İşi Yapmak

Gıda teknikerinin görevleri nelerdir

Tüketicilerin beslenme konusunda çok hassas oldukları bilinmektedir. Üretici firmalar da bu hassasiyeti göz önüne alınarak ürünlerin titizlikle hazırlanmasında gıda teknikerlerine büyük görevler ve sorumluluklar yüklemektedir. Şimdi gıda teknikerinin görevleri nelerdir sırasıyla öyle alalım.

Tüketilmesi için hazırlanan gıda maddelerinin sağlık açısından uygun olup olmadığına karar verir. Bu ürünlerin uygun ortamlarda saklanması, imal edilmesi, ambalajlanması ve nakliyesine kadar sorumluluk üstlenir. Yani gıdanın hem kimyasal, hem fiziksel hem de mikrobiyolojik olarak kontaminasyonunun önlenmesinde bizzat sorumluluk sahibidir.

Bunların dışında;

 • İş organizasyonları gerçekleştirmek
 • Saklanan gıdanın depo koşullarına uygun olup olmadığını kontrol etmek
 • Numuneler alıp analize göndermek
 • Alınan örneklerin mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel analizlerini gerçekleştirmek
 • Analiz sonrasında gerekli işlemleri yerine getirmek
 • Analiz hakkında formlar doldurup imzalamak
 • Sanitasyon ve hijyen kurallarını yerine getirmek

Kimler gıda teknikeri olabilir

Her önüne gelen her mesleği icra edemez. Gıda teknikeri olmak için de bazı özellikler gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanır.

 • Meslekle ilgili gerekli araştırmalar yapmak
 • Mesleği ile alakalı yeterli eğitim almak
 • Hayat boyu öğrenmeye açık olmak
 • İş güvenliği konusunda titiz davranmak
 • Sorumluluk sahibi ve dikkatli olmak
 • Laboratuvar ortamında çalışmaya uygun olmak

Gıda teknolojisi bölümü iş imkanları

2 yıllık meslek yüksek okulu bitirenler gıda teknikeri unvanı ile mezun olarak çalışma hayatına hazırlık yaparlar. Çalışma alanları mesleği ile alakalı olarak gıda sektörü olacaktır. Hem özelde, hem de kamuda kurum kuruluşlar da gıda teknikeri olarak görev ve sorumluluk üstlenecektir. Gıda teknolojisi iş imkanları nelerdir?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekerek Ticarete Atılmak Riskli mi?

Programdan mezun olanlar nerelerde çalışma hakkı elde ederler? Bu konuyu da herkesin rahatlıkla anlayabileceği şekilde maddeler halinde sıralayalım.

 • Kamuda gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı birimlerde çalışabilir.
 • İl sağlık müdürlüklerinde görev yapabilir.
 • Orman Bakanlığında iş imkanı yakalayabilir.
 • Belediyeler
 • Hıfzıssıhha laboratuvarı
 • Özel laboratuvarlar
 • Gıda üretimi yapan her türlü fabrikada
 • Araştırma-geliştirme bulunan laboratuvarlarda

teknik eleman olarak görev alabilir.

Gıda teknolojisi programından mezun olanların çalışma alanları oldukça geniştir. Besin, bütün canlılarda olduğu gibi insanlar da gıdaya bağımlı olarak hayatını sürdürür. Dolayısıyla gıdanın söz konusu olduğu her işletme, fabrika gıda teknolojisi bölümü için iş imkanı anlamına gelmektedir.

Gıda Teknolojisi Bölümü Okumak

Gıda teknolojisi bölümü DGS programları

Ara eleman olarak gıda sektöründe görev üstlenip, sonrasında karar değiştirip gıda teknolojisi bölümünü DGS ile değiştirmek isteyenlerin girebileceği programlar şunlardır;

 • Tarımsal Biyoteknoloji
 • Genetik Mühendisliği
 • Gıda Teknolojisi (4 yıllık)
 • Kimya
 • Gıda Mühendisliği
 • Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
 • Bitki Koruma
 • Beslenme ve Diyetetik

Gıda teknolojisi KPSS atama puanları

Hem lisans, hem de önlisans programından mezun olanlar kamuya ait olan kurum kuruluşlarda görev almak için KPSS sonucunda alacakları puanları göre atama hakkına haiz olurlar. Tahmininiz üzere Türkiye’de bu programı okutan üniversite sayısının fazla olması, beraberinde fazla mezun vermesi gıda teknolojisi bölümü KPSS puanlarını yükseltmektedir.

Her yıl değişkenlik gösteriyor ancak 80 puanları çok fazla geçmek gerektiğini hatırlatalım. Çünkü rakip sayısı çoğalınca otomatikman atanma puanı da yükseliyor.

Gıda teknolojisi KPSS atama puanları

Gıda teknolojisi bölümü hakkında yapılan yorumlar

Mezun sayısının her yıl katlanarak artması gıda teknolojisi iş imkanlarını sınırlı tutmaktadır. Kamuda KPSS ile alımlar çok yetersiz olmaktadır. Üstelik atanma puanları da çok yüksektir. Dolayısıyla özel sektörde çalışma zorunluluğu fazladır. Üstelik burada da çalışabilmek için gerçek anlamda işini çok iyi bilen, referansı güçlü olmak gerekiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nette Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

Çalışmak için bütün firmaların en fazla tercih ettiği kriter ‘tecrübe’, ister öğrencilik yıllarında, isterseniz staj aşamasında bol bol mesleğinizi icra edin. Staj yaparken işte kalıcı olmanın yolları mutlaka bilinmeli. bu size büyük avantaj sağlayacaktır.

Gıda teknolojisi teknikeri maaşları

Yeniliklere uyum sağlayan, yeni sistemleri benimseyen kişiler firmalarda tutunabilir. Aksi takdirde çalışma hakkı-şansı yakalamanız bile çok zor. Kendini kabul ettirmiş gıda teknolojisi teknikeri maaşı yüksek olacaktır.

Kamu kurumlarında çalışma imkanı bulanlar devlet memurları ya da işçi statüsünde maaş almayı hak eder. Başlangıçta asgari ücretin iki katına yakın bir ücret hak ederler.

Özel sektörde çalışmak zorunda olan gıda teknikeri maaşı doğal olarak istenilen seviyede olmayacaktır. Çünkü firmaların alternatifi fazla olunca neden fazla maaş ödesin ki? Bu anlayış dolayısıyla gıda teknolojisi teknikeri maaşı cılız kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?