Gıda Teknolojisi ve Beslenme Öğretmenliği

Gıda Teknolojisi ve Beslenme Öğretmenliği

Gıda teknolojisi ve beslenme öğretmeni çalıştığı kurumda ya da kuruluşta ders verdiği öğrencilere gıda teknolojisi, beslenme ve ev yönetimi hakkında eğitim veren öğretmendir. Konusu ile alakalı bilgi beceri ve her türlü tutum ve davranışın yaş düzeyine uygun öğrenci gruplarına kullanacağı yöntem ve tekniklerle, kazandıracağı davranışları ilgili mevzuata göre hazırlayıp sunan kişidir. Kendisi için ayrılmış ders saatleri […]

Gıda teknolojisi ve beslenme öğretmeni çalıştığı kurumda ya da kuruluşta ders verdiği öğrencilere gıda teknolojisi, beslenme ve ev yönetimi hakkında eğitim veren öğretmendir. Konusu ile alakalı bilgi beceri ve her türlü tutum ve davranışın yaş düzeyine uygun öğrenci gruplarına kullanacağı yöntem ve tekniklerle, kazandıracağı davranışları ilgili mevzuata göre hazırlayıp sunan kişidir. Kendisi için ayrılmış ders saatleri içinde önceden hazırladığı planına uyarak öğrenci gruplarına alanı ile ilgili beceri ve bilgiler kazandırır. Eğitim verdiği öğrencilerinin başarılarını değerlendirerek eksik varsa başarıyı artırıcı önlemler almak için çalışır. Rehberlik görevini yerine getirmek için öğrencilerin yeteneklerini geliştirici aktiviteler düzenler. Öğrencilerinin gelişim süreçlerini izler, varsa sorunların çözümü için çaba harcar. Kendi branşı ile ilgili gelişmeleri takip eder, bu yeni teknikleri öğretim programlarına yansıtarak güncel bilgileri öğrencilerin sınıf öğretmeni olarak görev aldığı sınıfta öğrencileri ile ilgili konularda velileri ile görüş alış verişinde bulunur.

Gıda teknolojisi ve beslenme öğretmenliği özellikleri

 • en üst seviyede akademik yeteneğe sahip olmak
 • sosyal bilgiler ve fen bilimlerine ilgi duymak
 • araştırma yapmaya ve inceleme çalışmalarına katılmak
 • Detaylara önem vermek
 • duygu ve düşüncelerini başkalarına açık ve net biçimde aktarabilmek
 • öğrencilerine en iyi öğrenme fırsatını sağlayabilmek
 • işine özen göstermek
 • dikkatli olmak
 • her seviyedeki insanlarla iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmak
 • hoşgörülü sevecen sabırlı olmak
 • mesleğinin sorunları ve problemleri ile ilgili çözüm yolları bulmaya çalışmak
 • eğitim verdiği öğrencilerinin duygu ve düşüncelerini sezebilmek
 • kendini çağın gereklerine göre geliştirmeye hazırlıklı hissetmek
 • girişimci bir yapıya sahip olmak
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni-Teknikeri
Gıda teknolojisi ve beslenme öğretmeninin maaşı

Besin teknolojisi ve beslenme öğretmeni olmak için alınması gereken eğitim

Üniversitelerin aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği bölümlerini bitirmek için lise ve dengi okullardan mezun olduktan sonra YKS sınavında yeterli puanı alarak ilgili bölüme girip mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümü okumak isteyenlerin matematik, Türkçe ve branşı ile ilgili meslek derslerini sevmesi ve başarması zorunludur. Aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği eğitim süresi 4 yıl olan fakülteden mezun olmak için alanı ile ilgili derslerin başlaması gerekmektedir. Eğitim sonrasında mezun olanlara lisans diploması vererek aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği ünvanı ile iş hayatına katılabilirler.

Besin teknolojisi ve beslenme öğretmeni iş bulma ve çalışma alanları

Toplu yemek üreten fabrikalarda ve işyerlerinde iş bulabilirler. İmkanları el verenler kendi işyerlerini kurup çalıştırabilirler, meslek elemanlarının büyük kısmı Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarında iş eğitimi, iş ekonomisi, gıda teknolojisi, ev yönetimi ve beslenme branşlarında öğretmen olarak iş bulmaktadırlar.

Gıda teknolojisi ve beslenme öğretmeninin maaşı

Maaşları,  görev alıp çalıştığı sürece gıda teknolojisi ve beslenme öğretmeni olanlar normal bir öğretmenin aldığı ücretin aynısını almaktadırlar. Bu da asgari ücretin yaklaşık üç katı kadar bir tutardır. Bu ücret yıllara göre de artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?