Gıdada Aşırı Bilgi Kirliliği Var

Gıdada Aşırı Bilgi Kirliliği Var

Kısa adı MÜMSAD olan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, Eskişehir’de ‘Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ adı verdiği bir toplantı gerçekleştirdi. Dernek başkanı, her önüne gelenin gıda hakkında bir şeyler söylediğini ve kimsenin bu söylenenlere itibar etmemesi gerektiğini söyledi. MÜMSAD,  tüketicileri bilgilendirmek amacıyla düzenlediği ‘Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ sloganıyla bitkisel çay, hazır çorba, dondurulmuş gıda, toz […]

Kısa adı MÜMSAD olan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği, Eskişehir’de ‘Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ adı verdiği bir toplantı gerçekleştirdi. Dernek başkanı, her önüne gelenin gıda hakkında bir şeyler söylediğini ve kimsenin bu söylenenlere itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

MÜMSAD,  tüketicileri bilgilendirmek amacıyla düzenlediği ‘Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ sloganıyla bitkisel çay, hazır çorba, dondurulmuş gıda, toz tahıllar, margarin sektörünün tek çatı altında toplayarak oluşturdukları dernek ile vatandaşlara daha bilinçli gıda tüketmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Eskişehir’de yapılan toplantıda bir konuşma yapan MÜMSAD Başkanı, gıda hakkında bilgisi olmayan kişilerin olumsuz söylemlerinin son dönemlerde gittikçe arttığını, bu sebeple de tüketicilerin kime, neye, nasıl inanacağını bilmediğini ifade etti. Başkan konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Basın, yayın kanalıyla uzman olan ya da konuyla hiç alakası olmayan kişilerin, ‘Ne yemeliyiz, Nasıl beslenmeliyiz, Faydalı besinler, zararlı besinler… gibi yalan yanlış, çelişkili bilgilerle tüketiciye yeme içme konusunda stres yaşatmaya başladılar. Margarin ile ilgili de çok fazla gerçeği yansıtmayan sözler dolaşmaktadır. Ne var ki hem tüketici, hem de sağlık konusunda bilgili olduğunu söyleyen kişiler bu konu hakkında da tam bilgiye sahip değildir. Bazıları sıvı yağları doymamış yağ olarak kabul ediyor. Halbuki doğada olan bütün yağlar hem doymamış hem de doymuş yağ asitleri içermektedir. Örneğin tereyağında yüzde 65 civarında doymuş yağ asidi bulunmaktadır. Ayçiçek yağında yüzde 11, mısır özlü yağlarda yüzde 13, zeytinyağında ise yüzde 16 civarında doymuş yağ bulunurken, bu oran kase içindeki margarinlerde doymuş yağ oranı zeytinyağına yakın oranda, yani yüzde 15 civarındadır. Bu durumda margarin ile zeytinyağı arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çift Kol Nakli ile Hayata Dönüş
Gıdada Bilgi Kirliliği

147 yıllık bir geçmişe sahip bulunan margarinin ülkemizde sadece bitkisel yağlardan üretildiğini, hayvansal yağların tam tersine margarinde kolesterol bulunmadığını ifade eden MÜMSAD Başkanı , ‘Türkiye’de üretimi yapılan margarinler tamamen bitkisel özlü olduğu için asla kolesterol içermez. Margarinler yağ içeriği olarak yüzde 60, paket yağlarda ise bu durum yüzde 70 civarındadır. Bu sebeple margarinler sıvı yağlardan yüzde 40 oranında daha az enerji vermektedir.’ dedi.
Aynı şekilde hazır çorba ile ilgili olarak da birçok yalan yanlış bilgi paylaşıldığını belirten MÜMSAD Başkanı bu konuyla ilgili de şunları söyledi:

‘Marketlerde satılan hazır çorbaların üretimi ile evde yapılan tarhana arasında hiçbir fark yoktur. Sadece yüksek hijyen sebebiyle hazır çorbalar daha güvenlidir. Tam mevsiminde toplanarak özenle seçilmiş sebzeler yıkanarak belli ısı yardımı sayesinde suyu alınır, kurutulur. Daha sonra da sebzeler küçük parçalar halinde doğranıp öğütülür ve toz haline gelir. Yüzyıllardan beri aynı şekilde hazır çorba yapılmaktadır. Hazır çorbaların içinde koruyucu madde kullanılmasına gerek olmadan ısı ve neme karşı 3 katlı paketler kullanılarak uzun süre dayanıklılığı sağlanmaktadır.’

MÜMSAD Başkanı, beslenme ve gıda hakkında tam bilgi sahibi olmayan kendilerini uzman olarak gösteren kişilerin basın yayın kuruluşları aracılığıyla toplumun yanlış bilgilendirdiklerini öne sürerek şunları ifade etti:

Adının önüne ‘uzman’ sıfatı konularak bilimsel konularda hiçbir bilgisi ve birikimi olmadan ekranın karşısına geçip tüketicileri yanlış yönlendirerek, şüpheler uyandıran kişiler bulunmaktadır. Bu insanlara asla itibar etmeyin. Böyle insanların yetkinliğini ve eğitimini sorgulamayı unutmayın. Bizler sürekli sizlerle bu sorumluluğu paylaşmak niyetindeyiz. Gelin hep birlikte hareket edelim, el ele verelim ve toplumu yanlış yönlendiren kişilere asla fırsat vermeyelim. Güncel olarak takip edilen bilimsel verileri akademisyenler, profesörler ve uzmanlar eşliğinde inceleyerek kamuoyu ile paylaşmaktayız. Biz tüketicilerimize, sadece güvendiğiniz bildiğiniz firmaların ürünlerini, ambalajdaki açıklamaları okuyarak satın almalarını tavsiye ediyoruz. Her önüne gelenin söylediği sözlere asla itibar etmeyin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Bir önceki yazımız olan Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor başlıklı makalemizde bez çanta üreticisi, bezden çanta ve pamuklu bez çantalar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?