GİRİP DE ÇIKILAMAYAN BOĞAZ; ÇANAKKALE

GİRİP DE ÇIKILAMAYAN BOĞAZ; ÇANAKKALE

ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ  18 Mart 1915 tarihinde 16 İngiliz ve Fransız gemisinden oluşan filoda bulunan  bir  gemi Çanakkale’nin senin suratına giriş yapmış ama bir daha çıkış yapmayı başaramamış… Türkler hazırlıklıydı ama komutanları kazanmanın olduğunu pek de kolay olmadığını düşünüyordu. Çünkü kazanma olasılıkları hemen hemen hiç yoktu.  Müttefik savaş gemilerinin yaklaşık 300 büyük topuna karşılık Türklerin hiçbir […]

ÇANAKKALE GEÇİLEMEZ

 18 Mart 1915 tarihinde 16 İngiliz ve Fransız gemisinden oluşan filoda bulunan  bir  gemi Çanakkale’nin senin suratına giriş yapmış ama bir daha çıkış yapmayı başaramamış… Türkler hazırlıklıydı ama komutanları kazanmanın olduğunu pek de kolay olmadığını düşünüyordu. Çünkü kazanma olasılıkları hemen hemen hiç yoktu.  Müttefik savaş gemilerinin yaklaşık 300 büyük topuna karşılık Türklerin hiçbir şey yoktu, demek daha mantıklıydı. Çünkü hiçbir donanımları yoktu. Ancak onların yarısı kadar silahlı güçleri vardı.
Müttefik gemileri 3 sıra oluşturdu. Birinci sırada 15 inçlik topu bulunan güvenli bir uzaklıktan ateş edecekti. İkinci sırada Fransız gemileri duracaktı. Üçüncü sırada ise aralarında İngilizlerin bulunduğu gemiler vardı. Onlar siperlere yakın mesafeden ateş edeceklerdi. Siperler yıkıldıktan sonra mayın temizleme gemileri görev alacaktı. Ancak Türkler ilk etapta ateşli silahla karşılık vermedi. Çünkü Türklerin taktiği gemileri mayınlı alana çekip, sonra da kanatlardan, tepelerden ateş açmayı planlamışlardı. Toplar çok iyi gizlenmişti, tepelerde kamufle edilmiş toplar İngiliz donanmasına zarar vermeyi planlamışlardı. Türkler ancak ikinci ve üçüncü gemi menzile girince ateş açmaya başladı. Müttefiklerin saldırısı planlandığı gibi gitmemeye başladı. Gemi topları hedefleri ıskalamaya başlayınca Türkler hedefleri vurmaya başlamıştı bile.

Kısacası, müttefiklerin hesapları tutmamış, karşısında küçümsedikleri, önemsemedikleri Osmanlı donanmasını görünce ve tahmin etmedikleri mukavemetle karşılaşınca şaşkınlık ve panik yaşamış, gemileri vurulmaya başlamış, ne yapacaklarını bilemeden çaresiz geri döneceklerdi. Kurtulabilenler sağ salim geldikleri gibi geri döneceklerdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sosyal Medyada Takdir, Teşekkür Paylaşımına Dikkat!

Ve çoğumuzun bildiği gibi İngiliz komutanı Hamilton şu tarihi sözleri söyleyecekti. ‘Çanakkale geçilemez, çünkü Türklerin atacak barutu bile yoktu. Ama biz orada gökten inen güçleri gördük.’ demek zorunda kalacaktı. Benzer örnekler Türlerin tarih sahnesinde pek çok kez tekrarlanmış ve buna da Türkler alışmıştı. Yine öyle öyle oldu. Bizde olan onlarda yoktu. İman. Onlarda olan da bizde yoktu. Korku, sırtlanlık, küstahlık, şımarıklık, ahlaksızlık, sinsilik…

18 Mart 1915’te girip de çıkılamayan boğazda derin sularda, Çanakkale’de boğuldular. Kahpelikleri, tuzakları, demirden ağırlıkları an içinde yok oldu. Atalarımız önce cesaretlerine sonra da onları yalnız bırakmayan Yaratıcıya güvendiler hep. Her an tetikte olan Mehmetçik yine isteyene ders vermeye hazır kıta beklemektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?