Girişimci Olmak İçin Gerekli Vasıflar Nelerdir

Girişimci Olmak İçin Gerekli Vasıflar Nelerdir

Sabit gelirli olmak yerine, kendi işini kurup yeni fikirleri hayata geçirmek isteyenler girişimci ruha sahip insan tipine örnek gösterilebilir. Çünkü çoğu insan rahatına düşkündür; riske girmez, sabit gelirli (devlet kademesinde olursa daha iyi olur) bir geliri tercih edip rahatına bakmayı yeğler. Buna mukabil girişimci özelliklere sahip olan insanlar tam tersini düşünerek başkasına bağlı kalmadan, kazancını […]

Sabit gelirli olmak yerine, kendi işini kurup yeni fikirleri hayata geçirmek isteyenler girişimci ruha sahip insan tipine örnek gösterilebilir. Çünkü çoğu insan rahatına düşkündür; riske girmez, sabit gelirli (devlet kademesinde olursa daha iyi olur) bir geliri tercih edip rahatına bakmayı yeğler. Buna mukabil girişimci özelliklere sahip olan insanlar tam tersini düşünerek başkasına bağlı kalmadan, kazancını ve zamanını kendi istediği gibi planlayan kişilerdir.

Bu yazımızda girişimci olmak için gerekli vasıflar nelerdir kısaca ele alacağız. Bir girişimci insanın mutlaka liderlik özelliği olmalıdır. İşine tutku ile bağlanmalıdır. Motivasyonu en yüksek seviyede tutmalıdır. Sabırlı, gelişmelere ve yeniliklere açık olmak zorundadır. Elbette network becerisi yeterli olmalıdır. Sadece bunlar mı? Hayır, geleceği okuyabilmeli. Kendine özgüveni tam olmalıdır. Zaman ve para yönetimi konularında da bilgi birikim kararlılığını göstermelidir.

İyi bir yönetici olmalı geleceği planlamalı, estetik anlayışa sahip olmalıdır. Olmazsa olmaz girişimci insan özelliğinin biri de hırslı olmak. Ayrıca insanlarla iletişim becerisi güçlü ve son olarak da her insanda mutlaka bulunması gereken şans faktörü yanında olmalıdır.

Girişimci insan nasıl olmalıdır?

Yukarıda birer cümle ile vurgulamaya çalıştığımız müteşebbis insanda aranan vasıflar kısa kısa açarak şu şekilde aktarılabilir.

Lider Olmalı

Liderlik özelliği baskın olmalıdır. Hayatın her alanında iyi bir ekip oluşturmak ve onları yönetmek için fikirlerini günlük iş planlarını takım arkadaşlarına anlatmalı ve harfiyen uygulanmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Animatör Kimdir, Nasıl Olunur? Turizm Animasyonu Bölümü Okunur mu

Tutkulu Bir İnsan Olmalı

Bir sektöre gireceksiniz, kafanızda farklı sorular var. Başarılı girişimciler farklı fikirleri analiz eder, beğendiğini hayata geçirir. Önüne çıkan bütün zorluklara rağmen tutku ile işini yükseltmek için çalışır. Tutkulu bir insan tuttuğu her işi koparır ve sonunda başarıyı yakalar.

Girişimci Kişi Özellikleri

İyi Motive Olmalı

Çalışmalarda motivasyon hızlı adım atmak için gereklidir. Kendi işini kurmak isteyenler iyi motive olmalı, her türlü olumsuzluğa rağmen planları uygulamalıdır. Zamanı en iyi şekilde değerlendirerek üretim sağlamak amacıyla motife olmalıdır.

Sabırlı Olmalı

Bütün işlerde geçerli olan tavır elbette girişimci olmak için gerekli şartlar arasında da sayılır. Çünkü çabuk pes ederseniz zaten girişimciliğin G’sinden bahsedilemez. Sizi başarıya götürecek olan en etkili yöntem sükunet ve sabırdır.

Yenilikçi Olmalı

Yeniliklere açık olmak girişimci için müthiş bir ayrıcalıktır. Çünkü sabit fikirli kişiler işini büyütemez. Yeni, farklı ürünler piyasaya sunamaz. Dolayısıyla gelişime açık olan girişimci başarıyı yakalayacaktır.

Networkünüz Olsun

İnsan ilişkileri bütün sektörlerin en değerli kuralıdır. Hem iş yaşantısında hem özel yaşamda iyi bir network sahibi olmak, bağlantıların kurulması çevrenin genişlemesi için en önemli ilkelerden birisidir.

Tam Bir Özgüven

Girişimci özelliği bulunan insanlar risk almaktan çekinmezler. Bunun için de tam bir özgüven içinde olurlar. Tereddüt etmek, çekinmek, fırsatları kaçırmak anlamına gelir. Özgüveni yüksek tutmak için daima inançlı, yürekli, cesur hareket etmek lazım gelir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İşletme Yönetimi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Zamanı Yönetebilmeli

Zaman yönetimi konusunda becerikli olmak da müteşebbis adaylarının özellikleri arasındadır. Bazen kısa süre içerisinde daha çok kazanırken, uzun zaman harcayıp daha az kazanç sağlamak söz konusu olabilir. Bu durum tamamen zaman yönetimi ile alakalı bir durumdur.

Paranın Rotasını Takip Etmeli

Hiç şüphesiz ekonomik ve iktisadi konularda bilgi sahibi olmayanlar girişimci sayılamaz. Kendini güncel ekonomik olayların uzağında gören birisi maalesef finansal bilgi sahibi değildir. Düşünmeden herhangi bir sektöre girip başarısız olanların çoğu yeterli finansal bilgiye sahip olmayanlardır. Çünkü para doğru kullanılmadığı için başarısız bir grafik çizilmiştir. Beraberinde de iflas bayrağı çekilmiştir.

Plan Yapıp, Harfiyen Uygulayan…

İşleri, hayatı en iyi şekilde planlayıp yönetme becerisi de girişimci olmak için gerekli vasıflar arasında önemli bir yer tutar. Ekip oluşturamayan, önceden plan yapamayan biri bir yerde takılıp kalacaktır. Beraberinde de bocalama, pişmanlık ve hüsran gelecektir. İyi bir yönetim ve iyi bir plan girişimcinin çantasında hazır bulunmalıdır.

Çok Sabır

Herkeste bulunur ancak müteşebbis dünya görüşü ile hareket eden birisi biraz esnek olmakla birlikte daha fazla bu özelliği taşımalıdır. Çok büyük bir meziyet olmasa da kontrol edilebilen hız, beraberinde motive olma size beklenen etkiyi gösterebilir.

Girişimcide olması gereken özellikler sadece yukarıda kısa kısa açıklamaya çalıştığımız vasıflar değildir. Beraberinde diğer insani vasıflar da olmalıdır. Asla pes etmeyen, yılmayan kişiler hedeflerine mutlaka ulaşır. İleri görüşlü olmayan, iyi motive olamayan, özgüveni eksik ve zaman yönetiminden bihaber kişiler başarısız olmaya mahkumdur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turist Rehberi Nasıl Olunur Görevleri Maaşı

Bir önceki yazımız olan Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı başlıklı makalemizde ECZACILIK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM, ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ ve Eczacının çalışma ortamı ve koşulları hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?