Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştirip Para Kazanmak

Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştirip Para Kazanmak

Şifalı bir bitki olduğu herkes tarafından kabul edilen Türkiye’de kurt üzümü olarak bilinen goji berry yetiştirip para kazanma düşüncesinde olanlara işin aslını masaya yatırmak istedik. Geleceği tarımda, doğada, organik ürünlerde arayan genç tarımcıların, çiftçilerin dikkatini çekecek bu ürün mutlaka yakın takibe alınmalıdır. Hakeza, devlet tarafından meyve bahçeciliği destek kapsamına alınmıştır. Yani Fidan fide üzüm bağı […]

Şifalı bir bitki olduğu herkes tarafından kabul edilen Türkiye’de kurt üzümü olarak bilinen goji berry yetiştirip para kazanma düşüncesinde olanlara işin aslını masaya yatırmak istedik.

Geleceği tarımda, doğada, organik ürünlerde arayan genç tarımcıların, çiftçilerin dikkatini çekecek bu ürün mutlaka yakın takibe alınmalıdır. Hakeza, devlet tarafından meyve bahçeciliği destek kapsamına alınmıştır. Yani Fidan fide üzüm bağı meyve bahçesi kurmak isteyenlere devlet desteği sunulmaktadır. Ayrıca köye dönüş projesi kapsamında devlet destekleri de mevcuttur. Bir miktarı hibe olarak bir miktarı da faizsiz kredi desteği şeklinde meyve bahçesi kredisi alınabilmektedir.

Meyve bahçesi kredisi alma şartları

Sadece goji berry veya ülkemizdeki bilinen adıyla kurt üzümü yetiştirerek para kazanmak için değil aklınıza yatan diğer her türlü meyve bahçesi kurarak kısa süre içerisinde hem ülkemize hem de kendi çevrenize değer katabilirsiniz. Meyve bahçesi kredisi alma şartlarını KOSGEB tarım müdürlüklerinden veya Ziraat Bankası’ndan öğrenebilirsiniz. Çünkü hibe ve faizsiz kredi destekleri her yıl güncellenmektedir şartlar değişmektedir.

Goji Berry nedir

Geçmişi oldukça eski olan Tibet bölgesinde, çalı adını verdiğimiz küçük ağaçlarda yetişen şifa deposu ve enerji kaynağı olarak bilinen goji berry üretimi nasıl yapılır, ne kadar para kazanılır, nereye pazarlanır kısa bilgilendirmeler yapacağız.

Farklı isimlerde anılan kiraza benzeyen, aynı zamanda yaban mersini görünümünde olan, tatlı, sulu bir mutluluk meyvesinden bahsedeceğiz. Herkesi mutlu eden bitki sizi mutlu edebilir. Hem para kazanırsınız hem de şifa deposu, bütün dertlerin devası olarak kabul edilen bitkiden yiyerek kendiniz de nasiplenirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Goji Berrynin faydaları

O kadar çok incelendi, konuşuldu, faydaları sıralandı, anlatıldı ki bilmeyen kalmadı. Ancak size yine de kurt üzümü ya da mistik adıyla goji berrynin faydalarından önemlilerini söyleyelim.

 • Ömrü uzatır.
 • Güç verir.
 • Cinsel iktidarsızlığı sona erdirir.
 • Büyüme hormonlarını harekete geçirir.
 • Kan basıncının düzenler.
 • Kalp yetmezliğine destek olur.
 • Sakinleştirici bir özelliği vardır.
 • Kas büyümesine, hafızayı güçlendirmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasını engeller.
 • D vitamini içerdiği için yiyecekleri enerjiye dönüştürür.
 • İçinde 20’ye yakın aminoasit barındırdığı için ihtiyacınız olan bütün mineral ihtiyacınızı giderir.
 • Beyin ve sinir sisteminin düzgün işlemesini katkı sağlar.
 • Göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • En önemli özelliklerinden birisi, kobay hayvanlarında yapılan deneyler neticesinde tümörlere karşı etkili olduğu gözlenmiş. Bu sebeple de kansere karşı bitkisel bir tedavi aracı olarak görülmektedir.

Goji berry kurt üzümü faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ancak sizler için en önemli olanlarını sıralamaya çalıştık. İşte böylesine mucize bir bitkinin sizlere de önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Goji Berry Yetiştirip Para Kazanmak

Goji Berry Kurt Üzümü üretimi nasıl yapılır

Bol güneşi seven, kumlu orta kuvvette ya da killi topraklarda yetişebilen goji berry üretmek isteyenlere büyük paralar kazandırmaktadır. Her iklimde rahatlıkla yetişebilen kurt üzümü daha ziyade nemli ıslak ortamlarda daha hızlı gelişir. Ancak bitki toplama aşamasında güneş ışığından faydalanması gerekir.

Eksi 27 dereceye kadar dayanabilen goji berry, +40 derece civarında da sıcaklığa dayanabilir. Küçük tohumların olan bitki üç metre kadar yükselebilir. Dayanıklı bir yapısı olan goji berry geniş bir kök yapısı sayesinde rahatlıkla beslenebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Perfüzyon Teknikleri Bölümü Nedir İş İmkanları Çalışma Alanları

2 yıl içinde meyve vermeye başlayan goji berry bazı durumlarda 6 aylıkken de meyve vermeye başlayabilir. İsteyen kapalı alanlarda da goji berry üretimi yapabilir, ancak tozlaştırma aşamasının hızlanması için bu aşamada desteğiniz olması gerekebilir. Yani çiçeklere tek tek dokunarak bir çiçekten bir başkasına polenlerin geçmesine destek olmanız gerekebilir.

Goji berry yetiştiriciliği hakkında

Goji berry üreterek para kazanma fikrine sıcak bakanlar konu hakkında ayrıntılı bilgiyi internette araştırarak öğrenebilir. Sadece fikir vermek amacıyla sizlere iş fikirleri sunuyoruz. Türkiye’de goji berry üretimi için fidan satışı ya da meyve satışı yapan firmalar bulunmaktadır. İlgili kişi ya da firmalarla iletişime geçerseniz konu hakkında ayrıntılı bilgi edinirsiniz.

Sizler de Türkiye genelinde yoğun talep gören Türkiye’de kurt üzümü  adı verilen goji berry üretimi yaparak karlı bir iş yapmak istiyorsanız bütün sektörlerde olduğu gibi çok yönlü bitkiyi enine boyuna araştırmanız gerektiğini hatırlatırız!

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?